Książkowe premiery Stacji Literatura 21

Piętnaście nowych książek przygotowało Biuro Literackie na festiwal Stacja Literatura 21. Znaczna część z nich to publikacje autorów, którzy zadebiutowali na przestrzeni kilku ostatnich lat. Obok antologii z wierszami jedenastu Nowych głosów z Polski i siedmiu tomików poetyckich czytelnicy będą mieli okazję poznać także sześć propozycji prozatorskich. Zestaw uzupełni książka dla dzieci.

 

premiery_top

 

Przed festiwalem ukazały się tomy Katarzyny Fetlińskiej (Sekstaśmy), Szymona Słomczyńskiego (Dwupłat) oraz nominowany do tegorocznego Nike debiut Bronki Nowickiej (Nakarmić kamień). W maju zaś w ramach Klasyki z Europy ukazało się nowe wydanie Portretu artysty w wieku młodzieńczym Jamesa Joyce’a w przekładzie Jerzego Jarniewicza.

 

Kolejne książki z tej serii ukażą się w najbliższych tygodniach. Niedzielę życia Raymonda Queneau przygotowuje Hanna Igalson-Tygielska, Tropizmy Nathalie Sarraute Szymon Żuchowski, natomiast Morze karaluchów Tommasa Landolfiego Halina Kralowa i Anna Wasilewska. Zestaw przekładów uzupełni 21 wierszy miłosnych Adrienne Rich w debiutanckim tłumaczeniu Jakuba Głuszaka.

 

Po ośmiu latach kolejny tom wyda Sławomir Elsner (Mów). Jako prozaik zadebiutuje Tadeusz Dąbrowski (Bezbronna kreska), a jako autorka książek dla dzieci Justyna Bargielska (Siedem przygód Rozalii Grozy). Ukaże się nieznana wersja debiutanckiej książki Ryszarda Krynickiego (Pęd pogoni, pęd ucieczki) oraz pierwszy tom Dawida Mateusza (Stacja wieży ciśnień).

 

Całość uzupełni zapowiadana od dawna książka Konrada Góry (Nie) oraz antologia Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski opracowana przez Pawła Kaczmarskiego i Martę Koronkiewicz z wierszami m.in. Tomasza Bąka, Szymona Domagały-Jakucia, Szczepana Kopyta, Kamili Janiak, Jakobe Mansztajna, Kiry Pietrek, Piotra Przybyły, Macieja Taranka, Ilony Witkowskiej.

 

Realizowany od 1996 roku festiwal Biura Literackiego to jedyna w Polsce impreza, której program w całości oparty jest na premierowych publikacjach książkowych. W ciągu ponad dwudziestoletniej historii imprezy ukazało się już blisko 400 wydawnictw. Blisko jedna trzecia z nich to książki przekładowe. W ramach festiwalu prezentowana była twórczość blisko trzystu autorów.

 

Dystrybutorami publikacji festiwalowych są hurtownie Azymut, Dictum, Matras, Olesiejuk, Platon. Książki zamawiać można także w księgarni poezjem.pl. W trakcie wrześniowej Stacji Literatura 21 dostępne będą już wszystkie premierowe tytuły, mimo że część z nich trafi do księgarń w październiku i listopadzie.

 

inne wiadomości z kategorii