Lekcje języka poetyckiego

Po raz kolejny w Stacji Literatura zaplanowane zostały Lekcje języka poetyckiego. Podobnie jak przed rokiem adresatami zajęć będą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stroniu Śląskim. Lekcję dla nich poprowadzi Joanna Mueller, autorka Piratów dobrej roboty z pięknymi ilustracjami Marianny Sztymy.

 

BL_Img_2018.08.23_Lekcje_jezyka_poetyckiego__www_top

 

Po raz kolejny w Stacji Literatura zaplanowane zostały Lekcje języka poetyckiego. Podobnie jak przed rokiem adresatami zajęć będą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stroniu Śląskim. Lekcję dla nich poprowadzi Joanna Mueller, autorka Piratów dobrej roboty z pięknymi ilustracjami Marianny Sztymy. To kolejna po książkach Justyny Bargielskiej, Zbigniewa Macheja, Jacka Podsiadły i Piotra Sommera publikacja, w której współczesny poeta brawurowo debiutuje w Biurze Literackim jako autor dla dzieci.

 

Zajęcia dla dzieci mają na festiwalu Biura Literackiego długą tradycję. Po raz pierwszy odbyły się w 2001 roku. Tym razem uczniowie ze Stronia Śląskiego będą mieli okazję posłuchać wierszy, które w opinii Joanny Wajs “nawiązują do najlepszych wzorów literatury dziecięcej, często je podważając, nierzadko też się z nimi przekomarzając”. Wajs podkreśla także, „że za świetnym, nieoczywistym, nieczułostkowym językiem zawodowej poetki stoi równie świetna obserwacja psychologiczna zawodowej matki”.

 

Zdaniem Olgi Masiuk: “Joanna Mueller nie jest ani matką nudną, ani rozsądną. To matka piratka. Ładuje swoją załogę na łajbę, ale przede wszystkim sama wkracza na pokład, a za nią wsiada cały wierszowany świat: papugi, rekiny, morskie krowy i wieloryby. Wie, że nie chwycić sterów, to narazić się na wieczne pozostanie z manatkami”. I dodaje jeszcze: “Dużo jest w tych wierszach wspaniałych wirtualnych pomysłów – hieny słyną z umieszczania głupich zdjęć na Pandelku i kompromitujących filmików na Zootubie”.

 

Joanna Mueller urodziła się w 1979 roku w Pile. Jest poetką, eseistką, redaktorką w Biurze Literackim i wielodzietną mamą. Wydała cztery tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (Kraków 2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (Kraków 2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (Wrocław 2010) i intima thule (Wrocław 2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa) oraz dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (Wrocław 2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (Wrocław 2013).

 

 

Zobacz stronę festiwalu

https://bit.ly/2kOHxqT

 

Odwiedź profil wydarzenia

https://bit.ly/2Hs757X

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii