Nowe głosy z Polski

Na główną scenę Stacji Literatura wracają Nowe głosy z Polski. Po raz pierwszy w historii najciekawsi autorzy przed debiutem książkowym zainaugurują blok czytań na najstarszym krajowym festiwalu literackim.

 

BL_Img_2018.07.05_Nowe_glosy_z_Polski__www_top

 

Na główną scenę Stacji Literatura wracają Nowe głosy z Polski. Po raz pierwszy w historii najciekawsi autorzy przed debiutem książkowym zainaugurują blok czytań na najstarszym krajowym festiwalu literackim. To nie przypadek. Tak dobrego „Połowu” nie było od lat. Realizowany od 2005 roku projekt Biura Literackiego wyłonił tym razem dziesiątkę wyjątkowych autorów (są to: Paweł Bień, Nina Manel, Maciej Konarski, Patryk Kosenda, Paulina Pidzik, Janek Rojewski, Krzysztof Schodowski, Grzegorz Smoliński i Przemysław Suchanecki), z których każdy zaskoczy nas niebawem bardzo dobrym debiutem. Ósemka z nich zaprezentuje się 14 września w Stroniu Śląskim.

 

Czytaniu będzie towarzyszyć premiera almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2017”. To już siódme wydawnictwo tego typu (wcześniej ukazywały się arkusze poetyckie). Zaprezentowane w książce wiersze zostały opatrzone tradycyjnymi komentarzami redaktorów (w tym roku są to: Joanna Mueller, Marta Podgórnik i Marcin Sendecki), umiejscawiającymi tę nową poezję w szerszym kontekście. Wszyscy twórcy oprócz publikacji w almanachu, trwających od stycznia indywidualnych prezentacji na stronach Biura Literackiego, czytania na festiwalu zaproszeni zostali do udziału w projekcie „Pierwsza książka”, po którym jeden lub dwóch autorów otrzyma propozycję wydania debiutanckiej książki w tym i następnym roku.

 

Zdaniem Jakuba Skurtysa: „Nieodmienną cechą połowowych antologii jest tworzona przez nie historia najnowszej poezji – nie straconych szans, a pierwszych oznak wiosny, o mniej więcej dwa–trzy lata wyprzedzających realny ruch w krytycznoliterackim i poetyckim życiu. Połów 2017 z nawiązką spełni tę funkcję, ale warto też do niego zajrzeć ot tak, po garść dobrych wierszy”. Przypomnijmy, że wśród najbardziej znanych uczestników Połowu znajdują się m.in.: Martyna Buliżańska, Sławomir Elsner, Katarzyna Fetlińska, Łukasz Jarosz, Szczepan Kopyt, Szymon Słomczyński, Julia Szychowiak i Dawid Mateusz. Ich debiutanckie książki nominowane były do licznych nagród literackich i wyróżniane wieloma z nich.

 

Zobacz stronę festiwalu

 

Odwiedź profil wydarzenia

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii