Oprawiamy Stację

Od 2005 roku na kolejne edycje festiwalu Biura Literackiego zapraszani są muzycy, którzy towarzyszą autorom podczas ich czytań. W tym roku Artur Burszta zaprosił do współpracy Łukasza Jędrzejczaka i Mikołaja Zielińskiego występujących jako duet Mina.

 

BL_Img_2018.08.16_Oprawiamy_Stacje__www_top

 

Od 2005 roku na kolejne edycje festiwalu Biura Literackiego zapraszani są muzycy, którzy towarzyszą autorom podczas ich czytań. Tak jak trudno jest wyobrazić sobie film czy serial bez muzyki, tak coraz rzadziej spotyka się na świecie renomowany festiwal literacki bez oprawy dźwiękowej. Port Literacki i Stacja Literatura angażowały do pisania muzyki uznanych twórców (takich jak Igor Boxx, Indigo Tree, Kormorany, Pustki, kwartet Mikołaja Trzaski), ale też mniej znanych wykonawców (Lady Arp, Rara). Za każdym razem były to niezapomniane wydarzenia. Choćby takie jak ubiegłoroczna oprawa przygotowana przez Ola Walickiego.

 

W tym roku Artur Burszta zaprosił do współpracy Łukasza Jędrzejczaka i Mikołaja Zielińskiego występujących jako duet Mina. Nazwiska obu muzyków są świetnie znane tym, którzy orientują się, co jest dzisiaj najciekawsze w polskiej muzyce. Łukasz Jędrzejczak współtworzy takie zespoły, jak: T’ien Lai i Alameda 5. Gra na: syntezatorach, organach, samplerach, automatach perkusyjnych oraz perkusjonaliach. Od 2016 roku zajmuje się także tworzeniem muzyki do spektakli teatralnych. Zbiera stare nagrania z muzyką z Afryki oraz Azji. W 2017 roku wraz z Rafałem Kołackim oraz Elżbietą Schulz wydał „kolekcję nagrań terenowych” zarejestrowanych w Marrakeszu.

 

Pochodzący z Bydgoszczy Mikołaj Zieliński to gitarzysta akustyczny, elektryczny i basowy. Jako solista tworzy pod pseudonimem Anton AZ, ale znany jest także z formacji Alameda i T’ien Lai. Tworzy również muzykę teatralną. Zieliński interesuje się eksperymentalnymi tekstami kultury ze wskazaniem na literaturę, a także szeroko pojętym religioznawstwem i okultyzmem jako przyczynkami do badania ludzkiej duchowości. Obaj muzycy występujący jako duet Mina przygotowują oprawę do 11 wydarzeń i będą towarzyszyć czytaniom 24 twórców, wykonując za każdym razem specjalnie przygotowaną na tę okazję muzykę.

 

Stacja Literatura 23. odbywa się dzięki wsparciu finansowemu: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jana Michalskiego, Unii Europejskiej we współpracy z Literature Across Frontiers w ramach projektu „Literary Europe Live Plus” współfinansowanego przez program „Kreatywna Europa”, Funduszu Wyszehradzkiego oraz gminy Stronie Śląskie. Partnerami wydarzenia są CETiK w Stroniu Śląskim oraz Czarna Góra Resort. Impreza została zaplanowana między 13 a 15 września w Stroniu Śląskim oraz Siennej. Hasłem festiwalu jest cytat z piosenki Boba Dylana: „Czasy nadchodzą nowe”.

 

 

Zobacz stronę festiwalu

https://bit.ly/2kOHxqT

 

Odwiedź profil wydarzenia

https://bit.ly/2Hs757X

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii