Za miesiąc Sekcja zabójstw Bohdana Zadury

12/08/2020 zapowiedzi

Szóstą już książką w jubileuszowej serii „25}25” Biura Literackiego jest Sekcja zabójstw Bohdana Zadury.

 

BL_Info_2020.08.11_Za_miesiac_Sekcja_zabojstw_Bohdana_Zadury__www_top

 

Szóstą już książką w jubileuszowej serii „25}25” Biura Literackiego jest Sekcja zabójstw Bohdana Zadury. „Trudno sobie wyobrazić bardziej niewdzięczne zajęcie niż przeprowadzanie selekcji własnych wierszy, które pisało się przez, bagatela, sześćdziesiąt lat” – pisze w posłowiu do książki autor. „Tak, nawet ktoś, komu udawało się jakoś przejść przez życie z zachowaniem równowagi psychicznej, może doświadczyć na własnej skórze, co to jest choroba dwubiegunowa, kiedyś zwana cyklofrenią, gdy w jednej chwili wydaje mu się, że nie ma mowy o wyborze jakichś dwudziestu pięciu najlepszych, bo wszystkie są równie do niczego, a w następnej odnosi wrażenie, że przeciwnie, niemal wszystkie mają jakieś atuty, i niesprawiedliwością byłoby któryś wyeliminować, zwłaszcza że wchodzą ze sobą w interakcje, wzajemnie się tłumaczą i dopowiadają”.

 

Bohdan Zadura urodził się w 1945 roku w Puławach. Jest poetą, prozaikiem, krytykiem literackim oraz tłumaczem (z języka angielskiego, ukraińskiego i węgierskiego), a także wieloletnim redaktorem kwartalnika „Akcent”, a od 2004 roku redaktorem naczelnym „Twórczości”. Debiutował w 1968 roku tomem poetyckim W krajobrazie z amfor i prozą Lata spokojnego słońca. Później ukazały się m.in. zbiory wierszy: Małe muzea (1977), Zejście na ląd (1983), Starzy znajomi (1986), Prześwietlone zdjęcia (1990), opowiadania Patrycja i chart afgański (1976) i eseistyczna Radość pisania (1980). Od 1998 roku, kiedy w Legnicy został wydany tom Noc poetów. Warszawa pisarzy, Bohdan Zadura jest związany z Biurem Literackim. W wydawnictwie ukazały się jego wszystkie premierowe tomy poetyckie oraz dzieła zebrane i kilkanaście książek przekładowych.

 

Poeta był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom Wszystko, a otrzymał ją w 2011 roku za Nocne życie. Za Kropkę nad i w 2015 roku został wyróżniony Nagrodą im. C.K. Norwida. Jest też laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody za rok 2014. W 2018 roku Zadura został uhonorowany Silesiusem za całokształt twórczości. Na obchodzącym w tym roku swoje dwudziestopięciolecie festiwalu Stacja Literatura (dawny Fort Legnica i Port Literacki Wrocław) występował wielokrotnie. Niektóre z czytań odegrały ważną rolę w historii imprezy. Szczególnie pamiętne są te z 1998, 2005 oraz 2018 roku, już po przeprowadzce festiwalu do Stronia Śląskiego. W miejscowości tej autor wystąpi ponownie w tym roku z książką Sekcja zabójstw, której premiera zaplanowana została na 17 września.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • POEZJE Sekcja zabójstw Fragment książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku, a w wersji elektronicznej 27 września 2021 roku. więcej