Nagroda Literacka Gdynia: trzy nominacje dla autorów z Biura Literackiego

Nagroda Literacka Gdynia zostanie w tym roku wręczona po raz szesnasty. Wśród nominowanych książek znalazły się aż trzy tytuły z Biura Literackiego, po jednym w każdej kategorii: Zakłady holenderskie Radosława Jurczaka (poezja), Bestiariusz nowohucki Elżbiety Łapczyńskiej (proza) oraz tom świnia jest najlepszym pływakiem Miroljuba Todorovicia w przekładzie Jakuba Kornhausera i Kingi Siewior. Gratulujemy!

 

 

Za sprawą Zakładów holenderskich Radosław Jurczak funduje nam mało optymistyczną przyszłość, Autor sampluje naukę z popkulturą, pokoleniowy rap miksuje z żargonem programistów, a hard sci-fi przełamuje tradycyjną frazą. W posthumanistycznej wizji Jurczaka mrugają lampki ledowe i diody routerów, nad głowami podmiotów rozbitych na bajty latają drony, a wszystko zostaje wessane przez logikę algorytmów. Tom nominowany jest także do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

 

Elżbieta Łapczyńska zabiera czytelników do Nowej Huty lat 50. Tu powstaje kombinat-kolos i miasto-labirynt. Wykuwa się tu także nowy człowiek – produkt nieudany i popsuty. Wielowątkowa opowieść jest snuta właśnie przez nowych ludzi, takich jak prorok czytający z wielkopiecowych oparów, zjadaczka arszeniku, sobowtórka czy człowiek bez twarzy. Książka nominowana jest także do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

 

świnia jest najlepszym pływakiem to pierwsza w Polsce książka Miroljuba Todorovicia. W skład tomu wchodzą przetłumaczone przez Kingę Siewior i Jakuba Kornhausera wiersze tworzone z gotowych, przechwyconych z różnych stron materiałów, wiersze-hybrydy, wiersze-instrukcje, które brzmią jak ogłoszenia z dworcowych głośników, przefiltrowane przez anachroniczne zeszyty ćwiczeń. Poeta okazuje się tu niepozbawionym zdystansowanego dowcipu obserwatorem i krytykiem współczesności.

 

Nominowane książki wybrała kapituła w składzie: Jerzy Jarniewicz, Adam Lipszyc, Eliza Kącka, Zbigniew Kruszyński, Tomasz Swoboda, Aleksander Nawarecki, Natalia Gromow i Dorota Kozicka. Nagroda w każdej kategorii wynosi 50 tys. zł. Laureatów Nagrody Literackiej Gdynia poznamy 27 sierpnia podczas Festiwalu Miasto Słowa.

 

Zobacz wykaz naszych nagród i wyróżnień

inne wiadomości z kategorii