Połów. Poetyckie debiuty 2020 / Tomasz GROMADKA

Drugim autorem, którego twórczość zostanie zaprezentowana w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2020, jest urodzony w 1985 roku Tomasz Gromadka.

 

 

Drugim autorem, którego twórczość zostanie zaprezentowana w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2020, jest urodzony w 1985 roku Tomasz Gromadka. Współtwórca Stołu Powszechnego oraz Grupy Performatywnej Chłopaki. Prowadzi warsztaty „Pisanie co wtorek”. Swoje wiersze publikował m.in. w „Wakacie”, „Dwutygodniku”, „Wizjach”.

 

„Wiele godzin spędziłem na zastanawianiu się, skąd właściwie on się urwał” – zaczyna swoją laudację Dawid Mateusz. „Skąd nagle w 2020 roku pojawia się poeta przed debiutem, ale już nie najmłodszy. Nie najmłodszy, ale z nieprawdopodobnie świeżą i ożywczą frazą. Zaangażowany, ale inaczej, jakby głębiej niż poprzednicy, bardzo dobry warsztatowo i jednocześnie pozujący na naturszczyka. Piszący w ten sposób, że nijak nie idzie go umieścić na mapie najnowszej literatury polskiej. Mój podstawowy błąd, zdaje się, polegał na poszukiwaniach źródeł stricte poetyckich”.

 

Dalej Mateusz dodaje: „A przecież mamy do czynienia z trzydziestopięcioletnim twórcą, doświadczonym i docenianym dramatopisarzem, którego sztuki doczekały się teatralnej interpretacji na deskach teatrów zarówno krajowych, jak i zagranicznych”. Kończąc, stwierdza: „Wierzę, że te wiersze biorą się z emocji i wrażliwości, która została przefiltrowana przez świadome, intelektualne przepracowanie istoty polityczności, nie tylko wiersza, raczej przede wszystkim rzeczywistości i świata relacji międzyludzkich”.

 

W rozmowie z Julianem Rosińskim tak o tych emocjach mówi sam autor: „Wiersze są przystanią, jaskinią, prywatnym pokojem. Poezja nie wpływa na rzeczywistość. Jest formą komunikacji mojej prywatności ze światem. Jest takim bardzo powolnym Messengerem. A aktywizm i sprzeciw to rozpalone teraz. Działanie na żywym ciele społecznych relacji. Czuję, że potrzebuję obu sfer i że te sfery są sobie obce (…). Pisanie to dla mnie praca w emocjach, emocjach tarzających się w słowach”.

 

Laureatkami i laureatami 15. edycji Połowu zostali: Sara Akram, Tomasz Gromadka, Karolina Kapusta, Julian Rosiński, Zuzanna Strehl i Nina Voytala. Almanach Połów. Poetyckie debiuty 2020 będzie jedną z premier Stacji Literatura 26. Czytanie wyróżnionych autorów tradycyjnie zainauguruje literackie wydarzenia festiwalu. Kolejne prezentacje w Magazynie Literackim biBLioteka. W trzecim numerze będzie to Karolina Kapusta.

 

Nagrodzony zestaw

Rozmowa z autorem

Historia jednego wiersza

Laudacja Dawida Mateusza

 

inne wiadomości z kategorii