Połów. Poetyckie debiuty 2020 / Zuzanna STREHL

Piątą laureatką ubiegłorocznej edycji projektu „Połów. Poetyckie debiuty” jest urodzona w 2001 roku Zuzanna Strehl.

 

 

Piątą laureatką ubiegłorocznej edycji projektu „Połów. Poetyckie debiuty” jest urodzona w 2001 roku Zuzanna Strehl. Ta początkująca autorka wierszy została finalistką projektu „Wiersze i opowiadania doraźne 2019” organizowanego przez Biuro Literackie. Publikowała w „Stonerze Polskim”, „Tlenie Literackim” i na stronie wydawnictwa j. Od października 2020 roku studiuje filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest zestaw wierszy „wszystkie moje lesby sprzedam do porno” znajdzie się w almanachu, którego premiera została zaplanowana na 26 lipca tego roku.

 

„Można by się zastanawiać, czy to, co stanowi o sile zestawu Zuzanny Strehl, nie jest mieczem obosiecznym” – pisze w swojej laudacji w almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2020” Dawid Mateusz. „Mamy tu do czynienia z bardzo wyrazistą bohaterką i na tyle silną pokusą utożsamiania jej z autorką, że – podejrzewam – może to nieco komplikować odbiór i rodzić frustrację tej ostatniej. Możemy też z łatwością sobie tę bohaterkę (począwszy od płci właśnie) wyobrazić, rozpoznać jej wiek, temperament czy nawet orientację seksualną. To z kolei może narzucać pewne oczekiwania, z którymi trzeba będzie sobie jakoś w przyszłości radzić”.

 

Zuzanna Strehl w rozmowie z Karoliną Kapustą zaznacza, że „dziewczyna z tekstów to od początku do końca kreacja literacka, która była mi akurat w tamtym momencie potrzebna. Bardzo lubię w niej to, że nie ma takiej tragedii, która mogłaby ją uciszyć. Ma w sobie siłę i odwagę, których mnie samej często brakuje. Ale tak szczerze – nie lubimy się za bardzo. Gdy patrzę na nią z perspektywy czasu, przypomina mi głośno ujadającego szczeniaczka. Dlatego między innymi w nowszych tekstach, które nie znalazły się w almanachu, trochę mniej krzyczy, a więcej mówi. Trudno mi stwierdzić, czy to dalej ona, czy już ktoś inny – teraz pracuje w korpo i gotuje domowe obiadki”.

inne wiadomości z kategorii