Połów. Poetyckie debiuty 2020 / Sara AKRAM

Pierwszą laureatką 15. edycji projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2020” jaką Biuro Literackie prezentuje czytelnikom w Magazynie Literackim biBLioteka jest urodzona w 1994 roku Sara Akram.   

 

 

Pierwszą laureatką 15. edycji projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2020” jaką Biuro Literackie prezentuje czytelnikom w Magazynie Literackim biBLioteka jest urodzona w 1994 roku Sara Akram. „Z przyjemnością przyznaję się do słabości wobec podbijającego się (i podbijanego?) pulsu w wierszach Sary Akram, która na co dzień pracuje w Katedrze Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego UMCS w Lublinie, co w przypadku tej twórczości wydaje się dosyć istotne” – rekomenduje twórczość autorki Dawid Mateusz.

 

„Kiedy mówię ‘język jest jeden’, to mam na myśli język jako kod, w którym działają różne mechanizmy, takie jak metaforyzacja, wartościowanie. I one są wspólne dla różnych przestrzeni w języku, działają tak samo, ale ich efekty są rozmaite” – mówi w biBLiotece Akram. I dodaje: „W języku mamy takie podstawowe relacje jak góra‒dół. Na ich podstawie, w wyniku metaforyzacji, powstają różne pojęcia, np. statusu (społecznego, który może być niski lub wysoki), hierarchii. Wiąże się z nimi też wartościowanie: góra‒dobry (lepszy), dół‒zły (gorszy)”.

 

„Mógłbym też tutaj zachwalać bezbłędność warsztatu, pieczołowite dopracowanie zestawu Mistrz Worda opanowuje podstawowe kompetencje soszjalu (jak i kapitalność tego tytułu), mógłbym pisać o kreatywnym wykorzystaniu języka social media, czy o przemyślanej konstrukcji, dopracowanej algorytmice języka programowania ‘Akram’, ale właściwie po co, to wszystko tutaj widać jak na zaczipowanej dłoni; i skoro wszystko tu działa dobrze?” – podsumowuje redaktor tegorocznego almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2020.

 

Nagrodzony zestaw

Rozmowa z autorką

Historia jednego wiersza

Laudacja Dawida Mateusza

 

inne wiadomości z kategorii