BL-e premiera / Jakub PSZONIAK: Chyba na pewno

02/02/2021 premiery

Chyba na pewno – debiutancka książka Jakuba Pszoniaka wyróżniona Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius – teraz także w wersji elektronicznej.

 

 

Chyba na pewno – debiutancka książka Jakuba Pszoniaka wyróżniona Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius – teraz także w wersji elektronicznej.

 

Uderzające realizmem wiersze-raporty z krainy brudu, społecznej nierówności i trującego smogu. Wierne zapisy brzydoty, która w tej turpistycznej poetyce okazuje się najbliższa „krwiobiegu pod naskórkiem miasta”. Debiut pisany ze szkód górniczych i śląskich ajnfartów, z lingwistyczną podejrzliwością, dzięki której nasze ugruntowane sądy o rzeczywistości stają się chybotliwe i niepewne. „Wyczerpujące pytania” na nasze czasy.

 

Przy okazji debiutu w almanachu „Połów” Kacper Bartczak zwracał uwagę, że Pszoniakowi „samo mówienie w wierszach nie wystarczy, że interesuje go zagadnienie ‘przekładalności (a więc zrozumiałości) tego, co, ponoć, własne i bliskie’, w ramach języka, który przypadł mu w udziale. W tym sensie i przestrzeń, i język funkcjonują jako pewnego rodzaju miejsca, które trzeba wytłumaczyć (sobie) i opowiedzieć”.

 

„Brzydki język pokazuje swoje piękności. Brzęczy, syczy, szumi, skrzy się, błyszczy” – pisał w pierwszej recenzji książki w Magazynie Literackim biBLioteka Karol Maliszewski i dodawał: „Pierwotny gest tej poezji opiera się na wierze w możliwość przekazu oceny rzeczywistości i odwzorowania emocji tyle indywidualnej, ile już społecznej, na wierze w jakiś rodzaj przełożenia między światem a językiem”.

 

„Warto podważać swoje przekonania, dla dobra ich samych. Nie ma oczywiście co wierzyć w zajeżdżanie kobyły historii. Ale to nie znaczy, że trzeba zamknąć się w pudełku po papierosach i udawać, że świata nie ma. Jest, więc trzeba się z nim wziąć za bary. I działać, pamiętając, po co się działa” – mówił autor w rozmowie z Tomaszem Bąkiem. „Wyrosłem na Śląsku i Śląsk ze mnie wyłazi”. W innym miejscu dodawał: „Śląsk to jest wiersz, który wystarczy spisać”.

 

Jakub Pszoniak urodził się w 1983 roku w Bytomiu. Zawodowo zajmuje się grafiką. Przed udziałem w Połowie (którego został laureatem) autor nie publikował nigdzie swoich wierszy ani nie startował w żadnym konkursie poetyckim. Publikacje w Magazynie Literackim biBLioteka, a następnie w almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2016” były jego debiutami. Autor obecnie pracuje nad swoją kolejną książką, która także ukaże się w Biurze Literackim.

 

Zamów książkę

 

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • ESEJE Język w ogniu (i trochę obok) Recenzja Karola Maliszewskiego książki Chyba na pewno Jakuba Pszoniaka, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 1 kwietnia 2019 roku. więcej
  • KOMENTARZE ajnfart Autorski komentarz Jakuba Pszoniaka do książki Chyba na pewno, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 1 kwietnia 2019 roku. więcej
  • POEZJE Chyba na pewno Fragmenty książki Chyba na pewno Jakuba Pszoniaka, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 1 kwietnia 2019 roku, a w wersji elektronicznej 1 lutego 2021 roku. więcej