Zapowiedź z Biura / Agata PUWALSKA: haka!

04/02/2021 zapowiedzi

Agata Puwalska trzydziestą debiutantką w Biurze Literackim! 22 marca do księgarń w całej Polsce trafi haka! wyróżniona w ubiegłorocznej edycji projektu „Pierwsza książka wierszem”.

 

 

Agata Puwalska trzydziestą debiutantką w Biurze Literackim! 22 marca do księgarń w całej Polsce trafi „haka!” wyróżniona w ubiegłorocznej edycji projektu „Pierwsza książka wierszem”. Wcześniej mieszkająca w Węgrzcach pod Krakowem autorka była laureatką 14. edycji Połowu.

 

W książce dominuje napięcie między jednostką a doświadczalnym, własną indywidualnością a poszukiwaniem wspólnoty, której odnalezienie we współczesnym hiperpragmatycznym i odhumanizowanym świecie bywa trudne. Wiersze to swoisty „scroll po feedzie”, składający się z płynnych, odległych od siebie obrazów – metafor, które zaistniały albo realnie, albo jako fragment kultury.

 

Uważność w nadmiarze potrafi być zabójcza – pokazuje nam w swojej pierwszej książce Agata Puwalska, rysując sugestywny obraz współczesnej rozszczelnionej podmiotowości. Podmioty – pośpieszane, poddawane ciągłej presji – są bombardowane bodźcami tak bardzo, aż znikają. Znikają wśród zadań do wykonania, skompresowanych obrazów, skotłowanych dźwięków, zahaczanych o siebie słów.

 

Teledyskowa poetyka wierszy Puwalskiej, choć rejestruje typowe dla naszych czasów znużenie, wcale nie nuży. Porywa do lekturowego tańca i zarazem uczy nas kroków samoobronnej, odstraszającej wrogów haki. Teraźniejszość, która się z tych obrazów wyłania, jest cyklofreniczna – nadmiarowa, alienująca i niestabilna, a jednocześnie angażująca. Nie pozostaje nic innego, jak odpowiedzieć na krzyk krzykiem, więc: haka!

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • POEZJE haka! Fragmenty książki Agaty Puwalskiej haka!, wydanej w Biurze Literackim 22 marca 2021 roku. więcej