Obcy astronom w Toruniu

04/12/2018 wydarzenia

15 grudnia o godzinie 12:00 w ramach Dni Grzegorza Ciechowskiego w Dworze Artusa w Toruniu specjalne wydarzenie z okazji wydania książki Obcy astronom, w którym wezmą udział Anna Skrobiszewska i Rafał Skonieczny. Spotkanie poprowadzi Artur Burszta. Zapraszają wydawca książki Biuro Literackie, Miasto Toruń oraz Dwór Artusa.

 

BL Info 2018.12.04 Obcy astronom w Toruniu__www_top

 

15 grudnia o godzinie 12:00 w ramach Dni Grzegorza Ciechowskiego w Dworze Artusa w Toruniu specjalne wydarzenie z okazji wydania książki Obcy astronom, w którym wezmą udział Anna Skrobiszewska i Rafał Skonieczny. Spotkanie poprowadzi Artur Burszta. Zapraszają wydawca książki Biuro Literackie, Miasto Toruń oraz Dwór Artusa.

 

W liczącym 364 strony Obcym astronomie Grzegorza Ciechowskiego, który został wydany w serii „Piosenki na papierze”, znalazły się 153 teksty, z czego siedem nigdy nie zostało zrealizowanych przez Republikę i Obywatela G.C. 20 piosenek zaprezentowano w formie maszynopisów (w pierwszych latach Ciechowski tak zapisywał swoje teksty) oraz rękopisów.

 

Niektóre z zamieszczonych piosenek zaprezentowano od wersji wstępnej po końcową, ogrywaną na próbach. Całość uzupełnia 15 portretów wykonanych przez Andrzeja Świetlika (w tym blisko połowa była dotąd nieznana). Tom zawiera też alfabetyczny spis tekstów, płyt i utworów, obszerne posłowie oraz notę przybliżającą pochodzenie zamieszczonych materiałów.

 

„Na początku zawsze jest impuls muzyczny, słowa dopisuję do zaaranżowanej już muzyki” – mówił w jednym z wywiadów Grzegorz Ciechowski. „Jestem pewien, że tekst do tej muzyki już gdzieś istnieje, ja go tylko muszę odkryć, dokopać się do niego jak archeolog. To coś takiego jak szukanie słów w przestrzeni. Muzyka jest dla mnie tylko nośnikiem pewnych emocji, tekst jest ważniejszy”.

 

W innym wywiadzie lider Republiki dodawał: „Zespół był dla mnie sposobem uniknięcia konieczności wydawania kolejnych pieprzonych tomików wierszy – chciałem ze swoimi rzeczami docierać szerzej. Dla mnie nie ma zupełnego znaczenia, czy poezja jest mówiona, czy śpiewana. Muzyka jest dla mnie tylko medium”.

 

„Gorliwie czytał Apollinaire’a i Jasieńskiego” – wspomina Rafał Skonieczny, redaktor książki. „Wydając kolejne ‚tomiki za plecami literatów’ (jak powiedział o swoich płytach przy okazji wydania Siódmej pieczęci), Ciechowski uparcie poszerzał pole rockowej formuły. Bezpretensjonalność i szczerość, którą momentalnie wyczuwamy, decyduje o niesłabnącym sukcesie tej poezji”.

 

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Był poetą, wokalistą i muzykiem pochodzącej z Torunia, legendarnej Republiki, a także solistą występującym jako Obywatel G.C. Na przestrzeni przeszło 20 lat swojej aktywności twórczej napisał kilkaset utworów, z których wiele – ze względu na oryginalną formę i nietuzinkową treść – weszło do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

 

Ciechowski jest uznawany za jednego z najwybitniejszych autorów piosenek i najważniejszego poetę polskiego rocka. Zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie. Biuro Literackie to najczęściej nagradzane polskie wydawnictwo, które od kilku lat publikuje książki uznanych muzyków, m.in.: Laurie Anderson, Boba Dylana, Nicka Cave’a, Fisza, Grabaża, Kory, Lecha Janerki oraz Patti Smith.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • ESEJE Ciechowszczyzna Recenzja Łukasza Mańczyka książki Obcy astronom Grzegorza Ciechowskiego, w opracowaniu Rafała Skoniecznego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 2 lipca 2018 roku. więcej
  • POEZJE Obcy astronom Fragment książki Obcy astronom Grzegorza Ciechowskiego, w opracowaniu Rafała Skoniecznego, wydanej w Biurze Literackim 2 lipca 2018 roku, a w wersji elektronicznej 27 lutego 2019 roku. więcej
  • Stacja Literatura Obcy astronom Spotkanie wokół książki Obcy astronom Grzegorza Ciechowskiego z udziałem Anny Skrobiszewskiej, Rafała Skoniecznego i Filipa Łobodzińskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 23. więcej

projekty