Poezja z nagrodami: świat był mój

05/12/2018 premiery

Przedostatnią książką wydaną w akcji „Poezja z nagrodami” jest świat był mój Romana Honeta – tom wyróżniony Nagrodą im. W. Szymborskiej w 2015 roku. W publikacji, która otwierała dwudziesty, jubileuszowy sezon Biura Literackiego, poeta nieustannie wraca do bliżej nieokreślonego „dawniej”, kieruje wzrok ku przeszłości, bo wyłącznie tam można zobaczyć tych, którzy zniknęli, odeszli; jak gdyby pamiętał, że na przeciwległym biegunie jest jedynie pustka teraźniejszości.

 

BL_Info_2018.12.05_Poezja_z_nagrodami_swiat_byl_moj__www_top

 

Przedostatnią książką wydaną w akcji „Poezja z nagrodami” jest świat był mój Romana Honeta – tom wyróżniony Nagrodą im. W. Szymborskiej w 2015 roku. W publikacji, która otwierała dwudziesty, jubileuszowy sezon Biura Literackiego, poeta nieustannie wraca do bliżej nieokreślonego „dawniej”, kieruje wzrok ku przeszłości. Wiersze te zostają zawieszone na granicy między „czasem przeszłym a czasem nieważnym” i niemal każdy z nich okazuje się częścią mechanizmu pamięci, przez który ból i utrata stają się namacalne.

 

Zdaniem Pauliny Małochleb, sekretarz nagrody, Roman Honet w nagrodzonej książce „przedstawia proces przeżywania żałoby, wyzwalania się z doświadczenia utraty i śmierci. Nawiązuje do poetyki trenów, ale rozsadza ją i szuka swojej drogi. Jego poezja opiera się tutaj na antytezach i poszukiwaniu sprzeczności. Świat Honeta jest niezwykle skomplikowany, a jednocześnie obsesyjny i zamknięty. To świat śmierci i rozkładu, świat utraty i żałoby”.

 

O ile wiersze z nagrodzonego tomu „świat był mój” dzieją się gdzieś na granicy między „czasem przeszłym a czasem nieważnym”, o tyle też niemal każdy z nich okazuje się częścią mechanizmu pamięci, przez który ból i utrata stają się namacalne. Nawet jeśli za tą bolesną pamięcią ukryta jest ironia, to i tak z przewrotną nadzieją wybrzmiewają słowa: „co zostało przerwane, to zaledwie życie./ rozmowa trwa dalej”.

 

Roman Honet urodził się w 1974 roku w Krakowie. Jest poetą i redaktorem. W latach 1995–2008 był redaktorem czasopisma „Studium” oraz serii książek wydawanych w bibliotece tego pisma. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi warsztaty z twórczego pisania. Był jurorem w konkursie Połów, pracował też jako pomocnik na budowie, monter elementów do deszczowni, sprzedawca sklepowy, czasem nie pracował. W Biurze Literackim ukazało się siedem jego książek.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • POEZJE świat był mój Fragment książki Romana Honeta świat był mój, wydanej w Biurze Literackim 28 kwietnia 2014 roku, a w wersji elektronicznej 5 grudnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. więcej

projekty