W styczniu Patti Smith w Biurze Literackim

13/12/2018 zapowiedzi

Biuro Literackie przywita nowy rok książką Nie gódź się z przekładami siedemdziesięciu piosenek i wierszy Patti Smith. Autorem wyboru i wszystkich przekładów jest Filip Łobodziński. Publikacja będzie zawierać także dwadzieścia rękopisów oraz portrety artystki wykonane przez Stevena Sebringa. Całość uzupełnią komentarze do poszczególnych tekstów przygotowane przez tłumacza, muzyków i artystów współpracujących z Patti Smith oraz przez nią samą, które przybliżą czytelnikowi kontekst ich powstania.

 

BL Info 2018.12.12 W styczniu Patti Smith w Biurze Literackim__www_top

 

Biuro Literackie przywita nowy rok książką Nie gódź się z przekładami siedemdziesięciu piosenek i wierszy Patti Smith. Autorem wyboru i wszystkich przekładów jest Filip Łobodziński. Publikacja będzie zawierać także dwadzieścia rękopisów oraz portrety artystki wykonane przez Stevena Sebringa. Całość uzupełnią komentarze do poszczególnych tekstów przygotowane przez tłumacza, muzyków i artystów współpracujących z Patti Smith oraz przez nią samą, które przybliżą czytelnikowi kontekst ich powstania.

 

Zapowiedzią Nie gódź się był wydany w sierpniu 2017 roku zbiór Tańczę boso, który został opublikowany z okazji koncertu Patti Smith w Dolinie Charlotty. Książka do tego stopnia przypadła do gustu artystce, że uznała ją za najlepiej wydaną publikację swoich utworów. Wszystko to sprawia, że Nie gódź się jest jedną z najbardziej wyczekiwanych książek 2019 roku – i to nie tylko w Polsce. Podobnie jak wydane przez Biuro Literackie wydawnictwa Laurie Anderson i Nicka Cave’a powstaje w ścisłej współpracy z autorką.

 

Książkę rozpoczyna zestaw tekstów z lat 1970–1975: od „Przysięgi” (Oath) po „Wytwórnię sików” (Piss Factory). Następnie mamy osiem piosenek z płyty Horses (1975), sześć z albumu Radio Ethiopia (1976) i dziesięć z Easter (1978) oraz Wave (1979). Dream of Life (1988) reprezentuje pięć utworów, podobnie jak Gone Again (1996). Kolejne płyty: Peace and Noise (1997), Gung Ho (2000), Trampin’ (2004), Banga (2012) to łącznie 18 tekstów. Całość uzupełniają utwory rozproszone z lat 1989–2016.

 

Patti Smith nazywana jest jedną z największych poetek rocka. Na początku lat 70. była artystką-performerką, dopiero później zajęła się muzyką. W połowie lat 70. znalazła się w centrum punkowej rewolucji i stała się jedną z ikon nowojorskiego rocka. Napisała kilkanaście książek prozatorskich, m.in. Woolgathering (1992), Just Kids (2010). Jej wiersze przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. W 2005 roku została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury przez francuskiego ministra kultury, a dwa lata później przyjęto ją do Rock and Roll Hall of Fame.

 

Steven Sebring urodził się w Dakocie Południowej w 1966 roku. Jako ceniony fotograf współpracuje m.in. z „Vogue” i „Vanity Fair”. Jest autorem filmu Patti Smith: Dream of Life z 2008 roku, wyróżnionego nagrodą na festiwalu w Sundance oraz nominacją do Primetime Emmy Award. Współpracował m.in. z Billem Gatesem, Millą Jovovich i Leonardem DiCaprio. Sebring jest także pionierem wielowymiarowej fotografii. Opracował unikalny system do przechwytywania obrazu w zakresie 360 stopni.

 

Chociaż Patti Smith i Stephen Sebring przyjaźnią się i współpracują od wielu lat (mają w dorobku wspólne filmy, wystawy fotografii, instalacje artystyczne), to Nie gódź się będzie ich pierwszą wspólną książką. „Nie potrafię jej z nikim porównać” – mówi o artystce Sebring. – „To nasz narodowy skarb, ikona. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to Arthur Rimbaud naszych czasów. Jest prawdziwą artystką. Chcę, by była inspiracją dla innych”. W 2018 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego Horses: Patti Smith and her Band.

 

Nie gódź się to kolejna książka uznanego muzyka wydana przez Biuro Literackie. Obok wspomnianych już wcześniej publikacji Laurie Anderson i Nicka Cave’a ukazały się dwie książki Boba Dylana, a także antologia wszystkich tekstów Grzegorza Ciechowskiego oraz wybory Fisza, Grabaża, Kory i Lecha Janerki. Autor przekładów Filip Łobodziński rozpoczął także prace nad dwiema obszernymi antologiami z tekstami m.in.: Björk, Davida Byrne’a, Leonarda Cohena, Elvisa Costello, Briana Eno, George’a Harrisona, PJ Harvey, Joe Jacksona, Micka Jaggera, Johna Lennona, Paula McCartneya, Joni Mitchell, Vana Morrisona, Paula Simona, Joe Strummera, Bruce’a Springsteena, Pete’a Townshenda, Suzanne Vegi i Toma Waitsa.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • O KSIĄŻCE Poza czasem, poza stylem Rozmowa Artura Burszty i Oli Olszewskiej z Filipem Łobodzińskim, towarzysząca wydaniu książki Patti Smith Nie gódź się, która ukazała się w Biurze Literackim 18 lutego 2019 roku. więcej
  • ESEJE Odnaleźć głos Szkic Patti Smith towarzyszący wydaniu książki Nie gódź się, w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 18 lutego 2019 roku. więcej
  • KOMENTARZE Sen Konstantyna Autorski komentarz Patti Smith do książki Nie gódź się, w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 18 lutego 2019 roku. więcej
  • POEZJE Nie gódź się Fragment książki Nie gódź się Patti Smith, w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 18 lutego 2019 roku. więcej