Poezja z nagrodami: Dwa fiaty

18/04/2018 premiery

Wyróżniony Nagrodą Literacką Gdynia w 2010 roku tom Justyny Bargielskiej Dwa fiaty to piąta e-premiera Biura Literackiego w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.

 

BL Img 2018.04.18 Poezja z nagrodami Dwa fiaty__www_top

 

Wyróżniony Nagrodą Literacką Gdynia w 2010 roku tom Justyny Bargielskiej Dwa fiaty to piąta e-premiera Biura Literackiego w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. „Książka potwierdza talent Bargielskiej, widoczny w obu jej wcześniejszych tomach, i jest w najwyższym stopniu przejmująca. To taka poezja, która niesie za sobą potężną stratę, bo to opowieść o śmierci dziecka. Te wiersze są grą ze śmiercią, której nie da się ująć” – tak wówczas nagrodę uzasadniał Piotr Śliwiński.

 

„Justyna Bargielska proponuje nam podróż Dwoma fiatami, odznaczającą się wirem kalejdoskopowych obrazów, wirtuozerią składni i fundamentalnymi pytaniami zadawanymi w sposób, wobec którego trudno pozostać obojętnym. Tak, jakby do pierwszego, przedustawnego fiat! poetka mocą swojej mowy i umysłu dodawała własne, drugie fiat! – czasem polemicznie, czasem aprobująco, zawsze poruszająco” – stwierdzał Miłosz Biedrzycki.

 

„To jest książka o śmierci i zgodzie na nią, dochodzeniu do tej zgody, napisana prostym językiem. Merytorycznie biorąc ma swoje pięć minut zawsze” – tak w ankiecie opublikowanej w biBLiotece o powstaniu książki mówi autorka. Pierwsze wydanie tomu zawdzięczamy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Książka znalazła się także w wydanym przez Biuro Literackie Szybko przez wszystko.

 

Rok po nagrodzeniu Dwóch fiatów Justyna Bargielska została wyróżniona w Gdyni po raz drugi. Tym razem za debiut prozatorski Obsoletki. Kolejny tom Bach for my baby został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz trafił do finału Nagrody Literackiej Nike. Kolejna proza – Małe lisy – była nominowana do tej samej nagrody. Ostatnia książka autorki to wydane przed rokiem w Biurze Literackim „Siedem przygód Rozalii Grozy.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • KOMENTARZE Poezja z nagrodami: Dwa fiaty Justyna Bargielska odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Dwa fiaty, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 18 kwietnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. więcej
  • POEZJE Dwa fiaty Fragment książki Dwa fiaty Justyny Bargielskiej, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 18 kwietnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. więcej

projekty