Poezja z nagrodami: Raport wojenny

20/06/2018 premiery

Katalog wydawniczy e-booków Biura Literackiego powiększył się o kolejny tom. W ramach serii “Poezja z nagrodami” ukazało się właśnie elektroniczne wydanie Raportu wojennego Agaty Jabłońskiej, nagrodzonego przed miesiącem Silesiusem za najlepszy debiut 2017 roku oraz Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia.

 

BL_Img_2018.06.20_Poezja_z_nagrodami_Raport_wojenny__www_top

 

Katalog wydawniczy e-booków Biura Literackiego powiększył się o kolejny tom. W ramach serii “Poezja z nagrodami” ukazało się właśnie elektroniczne wydanie Raportu wojennego Agaty Jabłońskiej, nagrodzonego przed miesiącem Silesiusem za najlepszy debiut 2017 roku oraz Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia. Poetkę rekomendowano także jako najciekawszy “Nowy głos z Polski” podczas międzynarodowego poesiefestival berlin.

 

Tom Agaty Jabłońskiej jest – zwłaszcza jak na debiut – niezwykle dojrzały i dotkliwy. Autorkę cechują świetny warsztat i duża świadomość języka, na które zwrócili uwagę jurorzy Silesiusa. Jabłońska porusza temat konfliktów na frontach prywatnych i społeczno-politycznych. Tytułowy raport przewrotnie oddaje poetykę wierszy Jabłońskiej, które stają się meldunkami ze świata wewnętrznego, sygnałami ostrzegawczymi, gdy konflikty społeczne podsycają intymne lęki.

 

Jeden z nich jest związany z macierzyństwem, z troską i odpowiedzialnością za dziecko w sytuacjach granicznych, ale też codziennych, gdy trzeba walczyć z kulturowymi rygorami. Ten przewijający się w wierszach wątek jest silnie związany z prywatnymi doświadczeniami autorki – od kilku lat wychowuje ona syna i zdradza, że odkąd została matką, bezustannie drąży ją głęboka fobia przed wojną, a także sprzeciw wobec konsumpcjonizmu przymusem wtłaczającego ją i syna w ciasne normy.

 

Przy okazji papierowego wydania książki Dawid Mateusz podkreślał, że: “Dawno nie mieliśmy poetki, która w tak przekonujący sposób łączy lirykę intymności z zaangażowaniem w sprawy społeczne. Poetki, która eksplorując doświadczenie macierzyństwa, przypomina, że ‘za każdym razem, kiedy piszesz wiersz/ ktoś nabija broń/ lewą ręką gładzi kolbę’, której debiut powinien zawstydzić mężczyzn, a wiersz ‘Mówienie NIE. Instruktaż’ mógłby znaleźć się na transparentach podczas Czarnego Protestu”.

 

Agata Jabłońska jest absolwentką historii sztuki, związaną z Muzeum Narodowym w Krakowie. Publikuje teksty na temat architektury, przygotowuje wystawy, robi zdjęcia, protestuje i wychowuje syna. Była uczestniczką Pracowni pierwszej książki w ramach Stacji Literatura 22 i została laureatką tego projektu. Jej debiut to pierwsza książka w Biurze Literackim, której wydanie zostało wsparte środkami przekazanymi przez rodzinę Tomasza Pułki.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • KOMENTARZE Poezja z nagrodami: Raport wojenny Agata Jabłońska odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Raport wojenny, wydanej w wersji elektronicznej w Biurze Literackim 20 czerwca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. więcej
  • ESEJE Chiazm, czyli przepaść Recenzja Jakuba Skurtysa książki Raport wojenny Agaty Jabłońskiej, wydanej nakładem Biura Literackiego 20 listopada 2017 roku. więcej
  • KOMENTARZE pierwszy wątek Autorski komentarz Agaty Jabłońskiej w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Raport wojenny, wydanej nakładem Biura Literackiego 20 listopada 2017 roku. więcej
  • POEZJE Raport wojenny Fragment książki Raport wojenny Agaty Jabłońskiej, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 21 listopada 2017 roku, a w wersji elektronicznej 20 czerwca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. więcej