Premierowa książka Jacka Dehnela już w czerwcu

04/04/2018 zapowiedzi

11 czerwca ukaże się w Biurze Literackim premierowa książka Jacka Dehnela Serce Chopina. To pierwszy tom poetycki od pięciu lat po wydanych w 2013 roku Językach obcych i dziesiąta publikacja autora w wydawnictwie Artura Burszty.

 

BL_Img_2018.04.04_Premierowa_ksiazka_Jacka_Dehnela_w_czerwcu__ww_top

 

11 czerwca ukaże się w Biurze Literackim premierowa książka Jacka Dehnela Serce Chopina. To pierwszy tom poetycki od pięciu lat po wydanych w 2013 roku Językach obcych oraz dziesiąta publikacja autora (licząc także przekłady i wybory) w wydawnictwie Artura Burszty. Tym razem nie jest to klasyczny tom wierszy. „Serce Chopina” to pisany między 22 listopada 2013 roku a 1 lutego 2018 roku poemat.

 

Choć w dorobku Jacka Dehnela jest już kilka podobnych gatunkowo tekstów (zebranych m.in. w wyborze Rubryki strat i zysków z 2011 roku), to po raz pierwszy mamy do czynienia z tak obszernym eposem. W jednym z wywiadów autor Ekranu kontrolnego w ten sposób mówił o tej formie tekstu: „ta cykliczność, szersza forma, zawsze mnie pociągała, od samego początku, od wierszy, które potem nawet nie ukazywały się w druku”.

 

Zdaniem autora: „Serce Chopina, podobnie jak sowy, nie jest tym, czym się wydaje – gdzieś pod biało-czerwoną szarfą i tynkiem ukrywa się tytułowy bohater tego poematu, czyli zaschnięty mięsień, wykrojony przez lekarza z martwej piersi i przywieziony jako relikwia. To jest piosenka na zimę, to jest piosenka na nieszczęśliwą miłość, to jest piosenka niosąca się w środku nocy przez grudniową Warszawę. Czarna płyta, na kościach, ale o sercu”.

 

Jacek Dehnel jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2005), Paszportu „Polityki” (2007), Nagrody Splendor Gedanensis (2008) oraz Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki (2009). Nominowany czterokrotnie do Nagrody Literackiej Nike (2009, 2010, 2012, 2015). W 2014 roku nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za tom Języki obce (2013). Mieszka w Warszawie.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • POEZJE Serce Chopina Fragment książki Serce Chopina Jacka Dehnela, wydanej nakładem Biura Literackiego 11 czerwca 2018 roku. więcej

projekty