Stacja Literatura 23 za 100 dni

Na 100 dni przed pierwszym wydarzeniem Stacji Literatura 23 Biuro Literackie ogłasza program imprezy, która po wyprowadzce z Wrocławia potrzebowała ledwie dwóch lat, by odzyskać opinię najważniejszego krajowego wydarzenia literackiego. Festiwal stroniący od gwiazd, kreujący nowe nazwiska i zjawiska literackie, budujący swój program na premierach książkowych, nierzadko takich, których nie chcą publikować inni wydawcy, niezmiennie przyciąga tłumy. Nawet w tak nietypowe miejsce jak licząca ledwie kilka tysięcy mieszkańców i granicząca z Czechami miejscowość. Przed rokiem mieliśmy „spodziewać się niespodziewanego”. Teraz „czasy nadchodzą nowe”. I cytując dalej Boba Dylana: „dajcie porwać się albo jesteście bez szans”!

 

SL2018.06.06_Stacja_Literatura_23_za_100 dni__www_top

 

Najstarszy polski festiwal literacki po raz trzeci zostanie zorganizowany w Stroniu Śląskim i Siennej między 13 a 15 września. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Rae Armantrout, jedna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych poetek amerykańskich. Zaprezentowane zostaną książki Nicka Cave’a i Boba Dylana. Z udziałem najbliższej rodziny Grzegorza Ciechowskiego swoją premierę będzie mieć książka zbierająca piosenki, nieznane rękopisy i portrety artysty. Benefis z okazji pięćdziesięciolecia debiutu obchodzić będzie Bohdan Zadura, wyróżniony w tym roku Silesiusem za całokształt twórczości, odbędą się też sześćdziesiąte urodziny Jerzego Jarniewicza, którego tom „Puste noce” został uhonorowany tą samą nagrodą w kategorii książka roku.

 

W ramach Europejskiego Forum Literackiego Beata Stasińska będzie rozmawiać o „Przyszłości literatury” z Verą Michalski-Hoffmann – prezes grupy wydawniczej Libella, założycielką Fundacji im. Jana Michalskiego oraz szefową Międzynarodowego Instytutu Wydawców Francuskich. O tym, w jaki sposób zmieniać się będą współczesne książki, porozmawiają wybitni europejscy ilustratorzy i projektanci, z Iwoną Chmielewską na czele. Poznamy też „nowe głosy z Polski”, najciekawszych autorów przed debiutem oraz po debiucie, w tym nagrodzoną już trzema wyróżnieniami za tom „Raport wojenny” Agatę Jabłońską oraz Michała Domagalskiego. Wiersze zebrane zaprezentuje Robert Rybicki, a z premierowych książek czytać będą: Łukasz Jarosz, Joanna Roszak i Julia Szychowiak.

 

Na tegoroczne pracownie Stacji Literatura dla twórców, którzy chcą wydać i zaprezentować na kolejnych edycjach imprezy swoje książki poetyckie, prozatorskie oraz przekładowe, napłynęło 400 zgłoszeń. Obok tradycyjnych warsztatów – Pierwszej książki (poetyckie debiuty laureatów projektów), Po debiucie (drugi i kolejny tom poetycki), Przekładowej (tłumaczenia na język polski), Twórczej (przed debiutem poetyckim) – pojawiły się nowe pracownie: Graficzna (dla autorów okładek i projektantów książek) oraz Prozy (opowiadania i powieści debiutantów). Całość uzupełniają Pracownie otwarte: wierszem i prozą. Zajęcia tradycyjnie odbywać się będą w Apartamentach Czarna Góra, w bazie noclegowej festiwalowych gości oraz publiczności.

 

W znanej już formule Live Setów, pomyślanych jako okazja do prezentacji uczestników pracowni i osób, które wybierają się na festiwal, poznamy tym razem autorów „Wiersza doraźnego 2018”. To efekt ogłoszonego przez Biuro Literackie Narodowego Pisania Wierszy, które przypadło w tym roku na 4 czerwca. Pierwszego i drugiego dnia zaplanowano półfinały konkursu, a w sobotę wielki finał, kiedy to zwycięzcę wybierze festiwalowa publiczność. Absolutną nowością tegorocznej edycji Stacji Literatura 23 będą zaczynające się każdego dnia o 22:00 After Party ze wspólnym słuchaniem muzyki. Zapraszają m.in. Filip Łobodziński, Joanna Mueller i Tadeusz Sławek.

 

Nie zabraknie także Lekcji języka poetyckiego. Już 11 czerwca dla mieszkańców Stronia Śląskiego specjalne warsztaty przygotowujące do udziału w festiwalu poprowadzi Karol Maliszewski. Kolejne zajęcia odbędą się we wrześniu. Podobne warsztaty zaplanowano także dla dzieci ze szkoły podstawowej. Tegoroczna Stacja Literatura to zatem 19 wydarzeń oraz 22 zajęcia w ramach pracowni. O oprawę muzyczną zadbają muzycy z zespołów Alameda 5, So Slow, T’ien Lai występujący pod nazwą Mina. Główne wydarzenia tradycyjnie zaplanowane zostały w CETiK-u w starej stacji kolejowej w Stroniu Śląskim, a wieczorne w Aparthotelu w Siennej. Szczegóły programowe i logistyczne oraz oferowana baza noclegowa dostępne są pod adresem: https://bit.ly/2kOHxqT.

 

Do małej gminy w Kotlinie Kłodzkiej od trzech lat przyjeżdżają z kraju i zagranicy goście oraz poszukująca literackich wrażeń publiczność, którą „urzeka niepowtarzalny klimat tego miejsca i zupełnie inne, intensywne przeżywanie wszystkich wydarzeń, z dala od codziennego zgiełku miasta”. „Odkąd festiwal jest w Stroniu i organizowany jest z trochę innym podejściem (bardziej literackim, spontanicznym), stał się najlepszym festiwalem w Polsce, takim, na który się najchętniej wraca i budzi największy sentyment” – to opinia uczestniczki ubiegłorocznej edycji. Dostrzegają to także dziennikarze: „Port Literacki zamieniony w Stację Literatura ma podobny klimat i poziom, a Stronie Śląskie doskonale odgrywa rolę literackiej stolicy”.

 

Organizowany od 1996 roku festiwal to autorskie dzieło Artura Burszty i prowadzonego przez niego wydawnictwa Biuro Literackie. To najbardziej rozpoznawalna tego typu krajowa impreza na świecie, która swój dorobek prezentowała m.in. w Barcelonie, Berlinie, Edynburgu, Moskwie, New Delhi, Oslo i Pradze. W tym roku wsparcia finansowego festiwalowi udzieliły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundusz Wyszehradzki oraz gmina Stronie Śląskie. Partnerami wydarzenia są CETiK w Stroniu Śląskim oraz Czarna Góra Resort. Przed rokiem mieliśmy „spodziewać się niespodziewanego”. Teraz już „czasy nadchodzą nowe”. I cytując dalej Boba Dylana: „Dajcie porwać się albo jesteście bez szans”!

 

Zobacz stronę festiwalu

 

Odwiedź profil wydarzenia

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii