TransPort Literacki 27: Romantyczność 2022

Już po raz piąty podczas festiwalu Biura Literackiego na głównej scenie wystąpią osoby, które wzięły udział w otwartym konkursie na wiersze i opowiadania doraźne. Tym razem utwory były inspirowane twórczością Adama Mickiewicza i wydanymi dokładnie dwieście lat temu Balladami i romansami. Finał projektu – 24 września.

 

 

Już po raz piąty podczas festiwalu Biura Literackiego na głównej scenie wystąpią osoby, które wzięły udział w otwartym konkursie na wiersze i opowiadania doraźne. Tym razem utwory były inspirowane twórczością Adama Mickiewicza i wydanymi dokładnie dwieście lat temu Balladami i romansami. Chętnych było wielu, nabór pobił rekordy, a do Kołobrzegu zaproszonych zostało ostatecznie czternaścioro autorek i autorów. Powalczą oni o nagrody, których łączna pula przekroczy pięć tysięcy złotych. Co ważne, wszyscy zostaną wyróżnieni. W finale spotkają się trzy osoby, a laureatkę lub laureata głównej nagrody wskaże podczas specjalnego wydarzenia 24 września o godzinie 12:00 festiwalowa publiczność.

 

Ballady i romanse z 1822 roku zapowiadały rewolucję, która nadeszła po rewolucji oświecenia, po epoce rozumu, kapitału, techniki, rynku. Dzisiejsza romantyczność ‘pisze się’ – jest pisana przez autorki i autorów tej antologii – u schyłku kolejnych rewolucji: technologicznej i komunikacyjnej. Nowe media, neoliberalizm z jego apetytem na wzrost i zysk, pochwycenie świata w sieć z pozoru nieograniczonych kontaktów – wszystko to zawiera w sobie ziarno cokolwiek romantycznego zawodu” – pisze w posłowiu do książki Romantyczność 2022. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza, która oficjalnie ukaże się 5 września kurator projektu Piotr Śliwiński.

 

„W antologii pomieszczono wiersze zarówno poetek i poetów z dużym dorobkiem, jak i wyłonionych w otwartym konkursie. Doświadczanie romantyczności bywa konfrontacją ze szkolną pamięcią, testowaniem ‘własności’ cudzego języka, apokryfem do Mickiewiczowskiej proklamacji, erudycyjną grą. W jeszcze innych mówi ból: gniewny, wżarty w ciało, niedawno niemy, teraz uwolniony w słowach. Wszystkie utwory, nader różnorodnie, robią to, czego nam dzisiaj potrzeba – wychodząc z dyskursu późnej nowoczesności, starają się dotrzeć do ukrytej prawdy, doświadczyć romantyczności w stylu własnego istnienia” – dodaje w kończącym antologię Romantyczność 2022 posłowiu Piotr Śliwiński.

 

Na festiwalowej scenie pojawi się czternastka uczestników konkursu, ale także czternaścioro uznanych autorek i autorów. Będą to: Miłosz BIEDRZYCKI, Dariusz BUGALSKI, Helena BURDZIŃSKA, Aleksandra BYRSKA, Łukasz CABAJEWSKI, Jacek DEHNEL, Michał DOMAGALSKI, Janka HARASIMOWICZ, Anouk HERMAN, Aleksandra KASPRZAK, Katarzyna KLEIN, Adrian KORLACKI, Jakub KORNHAUSER, Maria KRZYWDA, Jakub KURZYŃSKI, Natalia MALEK, Karol MALISZEWSKI, Joanna MUELLER, Katarzyna OŻGO, Zofia PACZEŚNA, Jakub PSZONIAK, Natalia ROGUZ, Joanna ROSZAK, Karolina SAŁDECKA, Katarzyna SZAULIŃSKA, Daniel TAMKUN, Antonina TOSIEK, Marcin WILKOWSKI.

 

Oprócz tego w liczącej 120 stron antologii znajdą się teksty: Kacpra Bartczaka, Romana Honeta, Kamili Janiak, Bogusława Kierca, Piotra Matywieckiego, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Bianki Rolando, Macieja Topolskiego i Grzegorza Wróblewskiego. To już piąta edycja konkursu Wiersze i opowiadania doraźne. Laureatką pierwszej edycji została Antonina Tosiek. W 2019 roku, gdy mottem przewodnim było Nie gódź się, zwyciężyła Katarzyna Szaulińska, a w 2020 roku laureatem konkursu, wpisującego się w obchody 25-lecia Stacji Literatura, został Julian Rosiński. Przed rokiem, gdy powstawały teksty dedykowane Karpowiczowi i Różewiczowi, zwyciężyła Alicja Sawicka.

 

Tegoroczna edycja realizowana jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

inne wiadomości z kategorii