TransPort Literacki 27: Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski

Tradycyjnie w piątkowe festiwalowe południe poznamy „Nowe głosy z Polski” – tym razem nie tylko poetyckie, ale także prozatorskie. Będą to najciekawsi autorzy i autorki przed debiutem książkowym „wyłowieni” w ubiegłorocznej edycji Połowu. Ponownie w formule otwartej na prozaiczki i prozaików – tak jak miało to miejsce przy okazji pierwszej edycji projektu w 2005 roku.

 

 

Tradycyjnie w piątkowe festiwalowe południe poznamy „Nowe głosy z Polski” – tym razem nie tylko poetyckie, ale także prozatorskie. Będą to najciekawsi autorzy i autorki przed debiutem książkowym „wyłowieni” w ubiegłorocznej edycji Połowu. Ponownie w formule otwartej na prozaiczki i prozaików – tak jak miało to miejsce przy okazji pierwszej edycji projektu w 2005 roku. Na scenie Regionalnego Centrum Kultury 23 września zaprezentują się: Iwona BASSA, Aleksandra BYRSKA, Barbara FRĄCZYK, Bartosz HORYZA, Zofia KILJAŃSKA, Szymon KOWALSKI, Mirek KULISZ, Patryk KULPA, Patrick LEFTWICH, Ola LEWANDOWSKA, Marta LIPOWICZ, Alicja SAWICKA.

 

Przedpremierowo posłuchamy utworów z almanachu „Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021”, który jest efektem całorocznej pracy autorek i autorów z prowadzącymi projekt: Dawidem Mateuszem i Jakubem Skurtysem (Połów poetycki) oraz Adamem Kaczanowskim i Jakubem Kornhauserem (Połów prozatorski). Od jesieni aż po wakacje w kolejnych dwunastu numerach Magazynu Literackiego biBLioteka mieliśmy okazję poznawać każdą autorkę i autora poprzez rozmowy, laudacje, komentarze, zestawy wierszy, opowiadania czy fragmenty powieści. Materiały te cieszyły się bardzo dużą popularnością, niektóre z nich miały kilka tysięcy czytelniczek i czytelników.

 

Poszczególnym dwunastu czytaniom towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana i grana na żywo dla każdej autorki i autora muzyka autorstwa Huberta Zemlera. Większość czytających bierze w trakcie festiwalu udział w projektach wydawniczych Pierwsza książka wierszem lub Pierwsza książka prozą. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że za rok w tym samym miejscu ktoś z tego grona zaprezentuje nam swoją debiutancką powieść, zbiór opowiadań lub tomik wierszy. To ostatni rok takiej formuły debiutowania w Biurze Literackim. Tegoroczny Połów odbywać się już będzie na nowych zasadach, które niebawem zostaną zaprezentowane.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

inne wiadomości z kategorii