TransPort Literacki opuszcza Wrocław

W środę o godzinie 12:00 na wrocławskim Dworcu Głównym PKP symboliczne pożegnanie Portu Literackiego z Wrocławiem i początek nowej podróży najstarszego krajowego festiwalu poświęconego ambitnej literaturze.

 

transport_top

 

Impreza zapoczątkowana w 1996 roku Europejskimi Spotkaniami Pisarzy, przemianowanymi w 1997 roku na Fort Legnica, w 2000 roku na Port Legnica, a w 2004 roku na Port Literacki Wrocław kontynuowana będzie w innym miejscu i zmienionej formule. Po latach pracy dedykowanej Europejskiej Stolicy Kultury i realizacji blisko setki projektów i programów literackich wyznaczamy sobie nowe ambitne cele. Świadomie odrzucamy dominujący obecnie model propagowania czytelnictwa w Polsce, by szukać bardziej skutecznych metod współpracy z autorami, czytelnikami oraz osobami zawodowo zajmującymi się literaturą.

 

Dziękujemy Prezydentowi Wrocławia za dwunastoletnią gościnę i współpracę. Trudno będzie podważyć nasz wspólny dorobek. Stworzyliśmy wzór profesjonalnie zorganizowanego i znanego w Europie festiwalu. Uruchomiliśmy program wydawniczy, który zaowocował wydaniem ponad trzystu książek. Powoływaliśmy inicjatywy i nagrody, które wyznaczają kulturalne standardy miasta. Propagowaliśmy czytelnictwo, wspieraliśmy miejscowych autorów, krytyków, artystów, redaktorów i organizatorów, którzy dzisiaj współtworzą wrocławskie i ogólnopolskie życie literackie. Tak jak pozostajemy wdzięczni Legnicy za osiem pierwszych lat i solidny fundament, tak z wdzięcznością pamiętać będziemy o wrocławskich edycjach festiwalu i o tym, co na owym fundamencie udało się tutaj zbudować.

inne wiadomości z kategorii