Utrata Adama Kaczanowskiego w serii Proza

29/12/2020 zapowiedzi

Adam Kaczanowski wraca z nową książką. 22 lutego w serii Proza ukaże się Utrata. To już druga pozycja laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w Biurze Literackim. Autor przedstawia nam historię rozpadu – związku, rodziny, świata.

 

 

Utrata Adama Kaczanowskiego będzie drugą książką pisarza, która ukaże się w Biurze. Jego występ podczas tegorocznej edycji festiwalu Stacja Literatura był jednym z najbardziej zapadających w pamięć. O swojej twórczości autor mówi: „Piszę tak, by moje wiersze wywodziły się z prozy”. Mamy więc okazję bliżej poznać źródło, z którego czerpie autor.

 

W najnowszej książce Kaczanowski czule pozoruje rzeczywistość, jak oko kamery śledzi losy rodziny czekającej na przełom i ukazuje wszystko z trzech różnych punktów widzenia. W kolejnych scenach z życia obserwujemy poszukiwania i próby uchwycenia tego, co utracone. Jak stwierdził Kaczanowski w rozmowie z Maciejem Libichem, to „Historia rozpadu nie tyle nawet związku, co raczej świata”.

 

Pierwszą premierą Biura Literackiego w 2020 roku była przygotowana w serii Poezje książka Adama Kaczanowskiego Zabawne i zbawienne. Ukazała się jako czwarta pozycja w jubileuszowym, 25. sezonie wydawnictwa publikującego swoje książki w Stroniu Śląskim. Już w lutym 2021 roku autor powróci, tym razem w serii Proza. Co przygotował dla nas pisarz-performer?

 

Gumy do żucia mające zbawić świat. Bociany lubiące pieszczoty prądem. Modlące się lalki i plastikowy Jezusek mający sprawić, że dziewczynki poczują się jak Matka Święta. Mężczyzna, który chciałby ukryć się pod stołem. Kobieta, która chciałaby uciec nago. Życie rodziny obserwowane z trzech perspektyw: jego, jej i ich dziecka. Utrata sensu? Utrata zmysłów? Utrata siebie nawzajem?

 

W notce biograficznej autora czytamy: raczej pisarz, trochę performer. Człowiek-małpa, Calineczka, klaun. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, ma za sobą dziesięć książek z wierszami i cztery z prozą. Już w lutym 2021 roku dowiemy się, w kierunku jakiego rodzaju utraty autor poprowadzi nasze skojarzenia.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • KOMENTARZE Moja żabcia Autorski komentarz Adama Kaczanowskiego w ramach cyklu „Historia jednej powieści”, towarzyszący premierze książki Utrata, która ukazała się w Biurze Literackim 22 lutego 2021 roku. więcej
  • ESEJE Dane są punkty A, B, C Recenzja Rafała Wawrzyńczyka, towarzysząca premierze książki Utrata Adama Kaczanowskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 22 lutego 2021 roku. więcej
  • PROZA Utrata Fragment książki Adama Kaczanowskiego Utrata, która ukazała się w Biurze Literackim 22 lutego 2021 roku. więcej