Wiersze zebrane w 5 rocznicę śmierci

25/05/2017 Zapowiedzi

W lip­cu nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go uka­że się jed­na z naj­bar­dziej wycze­ki­wa­nych ksią­żek poetyc­kich tego roku, zbie­ra­ją­ca w jed­nym miej­scu twór­czość Toma­sza Puł­ki – tra­gicz­nie zmar­łe­go, legen­dar­ne­go kra­kow­skie­go poety.

 

BL Img 2017.05.25 Wiersze zebrane w 5 rocznicę śmierci_www_top

 

Od tra­gicz­nej śmier­ci poety w 2012 roku minę­ło już pięć lat. Z tej oka­zji w lip­cu nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go uka­że się tom wier­szy zebra­nych Toma­sza Puł­ki Wybie­ga­nie z raju. To jed­na z naj­bar­dziej wycze­ki­wa­nych ksią­żek poetyc­kich tego roku. W skład zbio­ru wej­dą wszyst­kie wyda­ne publi­ka­cje poety – Rewers, Para­lak­sa w week­end, Mixta­pe, Zespół szkół i Cen­nik – oraz kil­ka­dzie­siąt utwo­rów do tej pory nie­pu­bli­ko­wa­nych.

 

Nie­oczy­wi­sta dyk­cja auto­ra Para­lak­sy w week­end nale­ży dziś do jed­nej z naj­bar­dziej wpły­wo­wych w mło­dej poezji pol­skiej. Z pew­no­ścią moż­na powie­dzieć, że na mło­do­li­te­rac­kiej mapie Pol­ski Tomasz Puł­ka stał się auto­rem szcze­gól­nym, iko­ną owia­ną legen­dą na mia­rę Rafa­ła Wojacz­ka, a jego poezja inspi­ru­je sze­reg mło­dych poetów i poetek. Świad­czą o tym czę­ste odwo­ła­nia do twór­czo­ści auto­ra Cen­ni­ka oraz nie­zli­czo­ne lite­rac­kie kon­tek­sty, w któ­rych się poja­wia.

 

Jak pisa­ła Aldo­na Kop­kie­wicz, Puł­ka zosta­wił po sobie „nie­zły roz­gar­diasz – dużo tek­stów na papie­rze i w sie­ci, cza­sem bar­dzo róż­nych, a do tego zalą­żek legen­dy, któ­ry trud­no objąć jakąś jed­ną traf­ną for­mu­łą.” W swo­jej nie­zwy­kle róż­no­rod­nej twór­czo­ści mło­dy poeta prze­kra­czał kolej­ne gra­ni­ce, a jego nie­po­wta­rzal­ny – dążą­cy do coraz więk­szej „zamie­rzo­nej nie­czy­tel­no­ści” – styl ukła­da się w fascy­nu­ją­cy, nie­do­koń­czo­ny pro­jekt lite­rac­ki.

 

Tomasz Puł­ka uro­dził się 21 czerw­ca 1988 roku. Pocho­dził z Rud­ni­ka koło Myśle­nic, miesz­kał w Kra­ko­wie, gdzie stu­dio­wał polo­ni­sty­kę na Uni­wer­sy­te­cie Jagiel­loń­skim. Był człon­kiem gru­py „Per­fo­kar­ta” i sygna­ta­riu­szem pierw­sze­go mani­fe­stu „Roz­dziel­czo­ści chle­ba”, hubu wydaw­ni­cze­go zaj­mu­ją­ce­go się two­rze­niem i pro­mo­cją poezji cyber­ne­tycz­nej. Współ­re­da­go­wał art-blog „Cichy Nabiau”. Lau­re­at Nagro­dy Lite­rac­kiej Dżon­ka (2007). Zmarł 9 lip­ca 2012 roku we Wro­cła­wiu.

Inne wiadomości z kategorii
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
  • stacja Literatura Nieśmiertelność Spo­tka­nie autor­skie w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22, w któ­rym udział wzię­li Rado­sław Jur­czak, Dawid Mate­usz, Mag­da­le­na Puł­ka i Karo­li­na Fel­berg-Sen­dec­ka. więcej