Zapowiedź z Biura / Bohdan ZADURA: Puste trybuny

29/04/2021 zapowiedzi

Obok zapowiadanych na początku roku przez Biuro Literackie premier co jakiś czas ukazują się także utrzymywane w tajemnicy książki. Dzisiaj wydawnictwo zdradziło kolejny taki tytuł. To Puste trybuny Bohdana Zadury. Pierwszy od trzech lat tom autora z premierowymi, pisanymi w ostatnim roku wierszami.

 

 

„Nie miałem w planach tego tomiku. Z wyjątkiem paru drobiazgów napisanych w 2018 roku, które nie weszły do zbioru Po szkodzie, reszta Pustych trybun niespodziewanie napisała mi się na przełomie 2020 i 2021 roku” – pisze w książce w nocie od autora Bohdan Zadura. „Z formalnego punktu widzenia Puste trybuny nie powinny zaskoczyć czytelników moich poprzednich książek poetyckich: na 34 teksty, które składają się na tom, 11 to wiersze gnomiczne, nieprzekraczające czterech linijek, trzy są długie, rozmiarów niemal poematowych, reszta mieści się w granicach wiersza średniej długości”.

 

I dodaje dalej: „Czas, w którym powstały, odcisnął na nich swoje piętno, liczebnikowe tytuły kilku z nich nawiązują do dni miesięcy, których zdarzenia dały impuls do ich napisania. Nie są oderwane od życia, więc sporo w nich o śmierci, nie są oderwane od rzeczywistości, więc sporo w nich o zarazie i języku, nie są wreszcie oderwane od swego autora, więc sporo w nich, co trochę zaskakujące, o starości. Tytuł tomiku przyszedł mi do głowy, zanim zapadła decyzja o tym, że odłożona o rok olimpiada w Tokio odbędzie się bez widzów z zagranicy”.

 

Bohdan Zadura urodził się w 1945 roku w Puławach. Jest poetą, prozaikiem, krytykiem literackim oraz tłumaczem (z języka angielskiego, ukraińskiego i węgierskiego). Był wieloletnim redaktorem kwartalnika „Akcent”, a w latach 2004–2020 redaktorem naczelnym „Twórczości”. Debiutował w 1968 roku tomem poetyckim W krajobrazie z amfor i prozą Lata spokojnego słońca. Później ukazały się m.in. zbiory wierszy: Małe muzea (1977), Zejście na ląd (1983), Starzy znajomi (1986), Prześwietlone zdjęcia (1990), opowiadania Patrycja i chart afgański (1976) i eseistyczna Radość pisania (1980).

 

Od 1998 roku, kiedy w Legnicy został wydany tom Noc poetów. Warszawa pisarzy, Bohdan Zadura jest związany z Biurem Literackim. W wydawnictwie ukazały się jego wszystkie premierowe tomy poetyckie oraz dzieła zebrane i kilkanaście książek przekładowych. Poeta był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom Wszystko, a otrzymał ją w 2011 roku za Nocne życie. Za Kropkę nad i w 2015 roku został wyróżniony Nagrodą im. C.K. Norwida. Jest też laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody za rok 2014. W 2018 roku Zadura został uhonorowany Silesiusem za całokształt twórczości.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • POEZJE Puste trybuny Fragmenty książki Bohdana Zadury Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku. więcej