Zapowiedź z Biura / Joanna MUELLER i Joanna ŁAŃCUCKA, Niewidka i Zobaczysko

24/05/2023 zapowiedzi

Już 10 lipca 2023 roku będziemy cieszyć się Niewidką i Zobaczyskiem. Ta opowieść, skierowana szczególnie do najmłodszych czytelników, jest efektem ponownej współpracy Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej – autorek poetycko-graficznej książki Waruj, która od dnia premiery znalazła swoje miejsce na wielu półkach.

 

 

Już 10 lipca 2023 roku będziemy cieszyć się Niewidką i Zobaczyskiem. Ta opowieść, skierowana szczególnie do najmłodszych czytelników, jest efektem ponownej współpracy Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej – autorek poetycko-graficznej książki Waruj, która od dnia premiery znalazła swoje miejsce na wielu półkach. Tym razem jesteśmy zaproszeni do świata Niewidki: dziewczynki- everymana, która z niewiadomych powodów została zamknięta w przestrzeni własnego pokoju i trwa w nim mimo marzeń o dalekiej podróży.

 

Jedną z cech tej wyjątkowej książki – kamishibajki – jest inspiracja nurtem japońskiego teatru ilustrowanego kamishibai. Historia toczy się tutaj niemal jak w ulicznym teatrzyku kukiełkowym, w którym zamiast lalek występują obrazy. To lektura szczególnie nastawiona na doświadczenie, niemal sensoryczne, gdzie postaci w ruch wprawia nie tylko słowo, ale też jego synteza z kształtem. Porywająca opowieść o nieznanym stanowi równocześnie lekcję uważności i koncentracji, odbywaną z użyciem wciąż mało znanego w Polsce sposobu prowadzenia narracji.

 

„Skoro tu jestem, jakby mnie wcale nie było – pomyślała któregoś dnia dziewczynka – to może spróbuję nie być, a wtedy się pojawię” – czytamy we fragmencie publikacji. Gdy do pokoju Niewidki wpadają goście z dalekich stron, niosą ze sobą opowieści o Wielkim Zobaczysku – Dzikim Zachodzie, Dalekim Wschodzie, Mroźnej Północy i Piekącym Południu. Czy bohaterka odważy się postawić krok w nieznane, a może to właśnie maleńki pokój jest dla niej całym światem?

 

Joanna Mueller urodziła się w 1979 roku w Pile. Jest poetką, eseistką i wielodzietną mamą, autorką licznych tomów poetyckich i publikacji eseistycznych oraz redaktorką setek książek, zwłaszcza poetyckich. Była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Była tłumaczona m.in. na języki: czeski, serbski, rosyjski, ukraiński, niderlandzki, angielski, niemiecki. Mieszka w Warszawie, gdzie m.in. jest członkinią grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój.

 

Joanna Łańcucka urodziła się w 1978 roku w Skierniewicach, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Maluje, rysuje, pisze. Jest autorką krótkich form komiksowych oraz ilustracji i grafik okładkowych – głównie do wydawnictw poetyckich. Współpracowała z czasopismami literackimi i kwartalnikiem „Przekrój”, tworząc komiksy do wierszy zamieszczanych w dziale „Wierszówka”. W 2013 roku wydała powieść Stara Słaboniowa i Spiekładuchy. Pisze również opowiadania grozy. Mieszka w Warszawie.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece