wywiady / O KSIĄŻCE

W oku cyklonu, na ostrzu granicy

Joanna Łańcucka

Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, towarzysząca towarzysząca premierze kamishibajki Niewidka i Zobaczysko, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Joanna Łańcucka: Przyszła taka chwila, że musimy przeprowadzić ze sobą nawzajem wywiad na temat naszej wspólnej książki Niewidka i Zobaczysko.

Joanna Mueller: Jesteśmy takie Zosie Samosie, wszystko same…

Zadam ci pierwsze pytanie w związku z tym. Skąd się wzięła Niewidka? Skąd pomysł na taką historię, na taką postać?

Tu muszę odgrzebać wielkie połacie mojej pamięci, żeby przypomnieć sobie, jak się zaczęło, ale myślę, że zgodnie z imieniem bohaterki pomysł wziął się z poczucia niewidzialności: mojej własnej i zaobserwowanej u innych kobiet czy dziewczynek. Wszystko zaczęło się od pytania o wymazywanie i z tęsknoty za byciem widzialną, widzialną na własnych zasadach. W ten sposób wyskoczyła mi z głowy ta bohaterka.

A czemu akurat dziewczynka?

Wiele rzeczy, które artystycznie robię (i robimy) od jakiegoś czasu, bierze się z doświadczenia bycia kobietą i dziewczynką. To doświadczenie najbardziej mnie boli, zajmuje, dlatego chcę je wyrażać. Stworzenie takiej bohaterki było próbą wzięcia jej w obronę, a przy okazji wzięcia w obronę samej siebie oraz innych kobiet i dziewczynek, które poznałam i którym chciałam pomóc, wyciągnąć je z pewnego zatrzaśnięcia.

Mam wrażenie, że problem niewidzialności w dzieciństwie, o którym mówisz, jest ważny nie tylko dla kobiet. Oczywiście my jesteśmy kobietami i byłyśmy dziewczynkami, więc łatwiej nam opowiedzieć o własnym doświadczeniu, ale obserwuję to też u mężczyzn, którzy już są dorośli, a bardzo widać, jak wszyscy, albo bardzo duża część z nas, czuliśmy/łyśmy się niewidoczne/ni. To wydaje mi się dużym problemem w dzieciństwie, kiedy czujemy się niewidziani/ne, niesłuchane/ni, gdy tak trochę znikamy.

Kiedy czytałam Niewidkę kilka pierwszych razy i później rysowałam do niej ilustracje, to płakałam nieraz nad tym tekstem, a nawet później, gdy przedstawiałyśmy tę bajkę wspólnie w formie teatru kamishibai, to też zdarzało się, że głos mi się trząsł. To mocno we mnie uderzało, bo już jako osoba dorosła miałam poczucie niewidzialności przeniesionej z dzieciństwa.  

Po tych pięciu latach, które upłynęły od stworzenia naszej kamishibajki do jej wydania, temat niewidzialności chłopców i dla mnie stał się ważniejszy, niż był wtedy. Dużo teraz myślę o tym, że chłopcy muszą wygaszać swoje uczucia, od maleńkości uczy się ich tego, że mają być silni, a nie „mazać się jak baby” – w efekcie odcinają się od własnych emocji, co potem fatalnie wpływa na to, jakimi stają się mężczyznami. To potem wychodzi w męskiej depresji, patriarchalnych zachowaniach, przemocowych związkach itd. Pod tym względem Niewidka to uniwersalna postać, która może być bliska dziewczynkom i chłopcom. Nawet gdzieś się już spotkałam w opisie tej książki, że bohaterka jest everymanem.

Też to wiedziałam i zastanawiałam się, co to właściwie znaczy w tym przypadku.

My byśmy ją od razu chciały skorygować na everywoman! Przyznam, że nie lubię uniwersalizowania, wolę przeglądać się różnicom, również płciowym, genderowym. Kiedy myślę na przykład o relacji Niewidki z mamą, to widzę, że to nie jest takie proste przeniesienie na linii matka–córka. To nie tylko historia o tym, że mama jest nadopiekuńcza, choć na pewno taka jest…

Mama też krzyczy, mama zabrania, mama nie pozwala przytulać się do brzucha, co na przykład w relacjach z moją córką jest jedną z naszych ulubionych czynności – że ona przytula mi się do brzucha, i w ogóle dużo się przytulamy. Bardzo trudna relacja z mamą została ukazana w tej książce.

Uderzyła mnie ostatnio ilustracja pokazująca cięcie marzeń Niewidki, gdzie ciachnięte są za jednym zamachem grzywka, żywopłot i dyskusja. Tam jest sugestia, że to ojciec przycina…

Tak?!

Tak, że ojciec chodzi z sekatorem…

Ale napisałaś, że to Ręce tną!

Właśnie! My chyba celowo nie określałyśmy tych ról płciowych czy społecznych tak konkretnie. Pewnie można się domyślić, że na przykład to mama przynosi obiad i przerywa dziewczynce seans teatru cieni, a ojciec krąży z sekatorem, ale i w tekście, i w ilustracjach ludzie zostają pokazani fragmentarycznie, jako Paluchy, Ręce, Usta, Brzuch. W efekcie jest to też historia o scalaniu. Bo często wychodzimy z dzieciństwa pokawałkowani, pogruchotani, a potem, jako dorośli, dokonujemy dużego trudu bycia w relacjach – czy to partnerskich, czy z własnymi dziećmi, czy po prostu z ludźmi – i wykonujemy olbrzymią pracę scalania, łatania samych siebie, żeby nie sprowadzać się jedynie do fragmentów osobowości, żeby nie przycinać podmiotowości sekatorem. I też – żeby nie przycinać marzeń i dążeń innych osób, na przykład tych, za które jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni.

Strasznie się terapeutycznie zrobiło! Czy to jest dla ciebie książka autoterapeutyczna?

Tak! Jeżeli powoduje pewne przemyślenia, to jest to wstęp do działań autoterapeutycznych, choć może bym jednak unikała tutaj słów kojarzących się z terapią. Natomiast jest to na pewno książka poruszająca tematy, które nie pojawiają się zbyt często w publikacjach dla dzieci. A skoro literatura dziecięca pewnych tematów nie porusza, to dorośli – którzy często czytają książki z dziećmi – nie mają szansy się o pewnych sprawach dowiedzieć. A w Niewidce… i dziecko, i dorosły mogą się skonfrontować z pewnymi tematami, które poruszasz w tekście, czyli z osamotnieniem, byciem niewidzialnym dla innych, z tęsknotą za czymś wielkim i pięknym, choć jeszcze nie wiemy do końca, co to jest, a wreszcie z pragnieniem bycia z innymi ludźmi, które jest cały czas niespełnialne. Wydaje mi się, że to dotyczy lub dotyczyło mnie i wielu osób, które znam. I to dotyczy też dzieci. Dlatego ważne jest, że one mogą o tym przeczytać czy się o tym dowiedzieć z przedstawienia w teatrzyku kamishibai. Dzisiaj dzieci mają bardzo trudne sytuacje życiowe, już we wczesnej podstawówce u wielu z nich diagnozuje się depresję czy inne zaburzenia psychiczne. Dzieci przeżywają, cierpią i często nie mają narzędzi, żeby o tym mówić, a nasza książka otwiera na to, żeby można było opowiedzieć o rzeczach, które są trudne, które dotyczą każdego z nas, a często nie ma zapalnika do tego, żeby o tym porozmawiać.

Mam wrażenie, że w wielu opowieściach dla dzieci jest teraz taka pokusa redukowania dzieciom makabry. Byłam na przykład na przedstawieniu w przedszkolu mojego syna i tam wilk wcale nie zjadał babci ani Czerwonego Kapturka, tylko je gonił, a że nie złapał, to zadowolił się jedzeniem z koszyczka, również myśliwy nie użył strzelby, a jedynie wygłosił do wilka pogadankę. A przecież, jak to świetnie pisał Bruno Bettelheim w Cudowne i pożyteczne, ta makabra w bajkach musi być, bo dzięki niej dzieci przepracowują sobie to, co w prawdziwym życiu jest jeszcze straszniejsze. Oczywiście każda trudność, na przykład przemoc, musi być ubrana w takie formy, które dziecka nie straumatyzują, a które pozwolą mu się uporać z trudnymi sprawami w jego codziennym życiu.

Może więc porozmawiamy o formie naszej kamishibajki. Ty, Asiu, jako autorka i ilustratorka lubisz odwoływać się do motywów związanych z grozą, z horrorem. Kiedy przygotowywałyśmy Niewidkę… do druku, zobaczyłam, że kilka ilustracji jest niepokojących, mocnych, na przykład ta, która wzięła się z ostrzeżenia: „każdy zakręt cię połamie”. Widzimy na niej Niewidkę wciśniętą w drogę, w ziemię, pogruchotaną przez zakręty – i ja po latach zrozumiałam, że można w tym zobaczyć grób, że ona jest pochowana pod ziemią. Któreś z moich dzieci spojrzało na ten rysunek, wystraszyło się, ale było też nim bardzo zaciekawione.

Faktycznie! Ona ma na tej ilustracji zamknięte oczy, a to sprawia wrażenie, że ona może wcale nie śpi…

Samo wejście Rąk z sekatorami działa na mnie mocniej niż kiedyś, chyba po prostu jestem teraz bardziej wyczulona na różne przemocowe sytuacje. Zwróciłam też mocniej uwagę na istotki na tym rysunku, na przyciętej trawie…

Tak, one mówią, krzyczą do siebie, w znaczkach ostrzegają się nawzajem: „Uciekaj!”. 

Bardziej mnie boli ta książka teraz niż kiedyś.

Tak? A u mnie jest przeciwnie! Wcześniej czytałam ją z dużą dozą bólu, smutku i żalu, a teraz patrzę na nią inaczej. Oczywiście ona nie jest łatwa i nie mówi o łatwych sprawach, ale im dalej w las, tym bardziej pozwala nam przejść do świata, którego Niewidka szuka. Bo jej pragnienie się spełnia, to, za czym dziewczynka tęskni, w pewien sposób do niej przychodzi.

To widać nawet w kolorach. Pierwsze ilustracje są w tonie czarno-białym…

… a potem powolutku plamki koloru zaczynają się pojawiać i w pełni rozwijają się w drugiej części, gdzie Niewidka spotyka się z Różą Wiatrów i z wietrznikami. To jest oczywiście świat marzeń, książek, bajek, w który i ty, i ja jako dziewczynki uciekałyśmy, i w który ucieka też Niewidka, ale zarazem można to odczytać jako spełnienie jej marzeń i pragnień.

I jeszcze zakończenie, gdzie Niewidka znajduje się w oku cyklonu – ono było dla mnie kiedyś niepokojące, tak jakby zadawało pytanie, czy ona umarła, zniknęła, czy coś złego się jej stało. A teraz gdy patrzę na tę ostatnią ilustrację – i mogę to odnieść też do swojej sytuacji – to podoba mi się, że Niewidka wpada w oko cyklonu, wokół trwa burza, wszędzie jest źle, ale w środku jest cicho, spokojnie, i ona może sobie tam być. To jest sytuacja, z którą mogę się utożsamić, bo sama czuję się jak w oku cyklonu – wszystko wokół się wali, nie jest tak, jak sobie człowiek wymarzył, a ja, po wszystkich zmianach życiowych, które wydarzyły się w ciągu ostatnich lat (tych prywatnych i tych, które przychodzą z zewnątrz), jestem mimo wszystko w swoim spokojnym centrum, mogę je odnaleźć. I teoretycznie każdy może to swoje nieznane odnaleźć i trafić do własnego spokojnego centrum.

Ja wprawdzie bardzo nie lubię w literaturze i filmach zakończeń otwartych, ale tutaj zdecydowałam się na takie zakończenie jak najbardziej otwarte, z retoryczną zaczepką wobec czytelnika, żeby on się rozejrzał, czy oko cyklonu z Niewidką nie krąży wokół niego – albo żeby w tym oku sam siebie zobaczył.

Teraz sobie uświadomiłam, że gdy pisałam tekst Niewidki i Zobaczyska, musiałam mieć w głowie obraz z mojej ukochanej książki z dzieciństwa, czyli Niekończącej się historii Michaela Endego, z Bastianem, który czyta skradzioną księgę ukryty w szkolnej rupieciarni, na strychu, i tam przeżywa te wszystkie wspaniałe przygody, poznaje cudowne istoty, ratuje Fantazjanę itd. Ale w puencie okazuje się, że on tak naprawdę nigdzie się nie ruszał, siedział na tym samym szkolnym strychu i w tym cichym azylu, jak w oku cyklonu właśnie, przez całą noc czytał książkę. I niby nic się nie wydarzyło…

… niby nic się nie wydarzyło, ale w nim wydarzyło się wszystko!

Tak! My w gruncie rzeczy też nie wiemy, czy Niewidka wyszła ze swojego więzienia.

Ja patrzę na nią dzisiaj w bardziej pozytywny sposób i myślę, że wyszła.

Ciekawe jest, jak inaczej odbieramy tę książkę po latach. I rodzi się pytanie, o czym właściwie jest Niewidka. Po tym, jak ją stworzyłyśmy, przydarzyła się na przykład pandemia, która przewartościowała problem zamknięcia w czterech ścianach jak w więzieniu. Pojawia się w tym kontekście też kwestia depresji, która przez pandemię została chyba wzmocniona, ale też uwidoczniona.

Depresja u dzieci to jest dla mnie ważny temat. Ja doświadczyłam depresji jako dziecko, tylko że za naszych czasów nie diagnozowało się takich chorób. Teraz się je diagnozuje i okazuje się, że dzieci mogą przeżywać takie same poważne problemy jak dorośli, tylko że nam, dorosłym – a wcześniej innym dorosłym w stosunku do nas – wydaje się czy wydawało, że dzieci w ogóle nie mają prawa do takich odczuć jak choćby to, że jestem tak nieszczęśliwy/a, że chcę się zabić. A dzieci mają i miały myśli samobójcze. Ja też je miałam, tylko wtedy nie było z kim o tym porozmawiać, nie było odpowiednich narzędzi ani zaplecza, jak np. psychologów w szkołach. To jest dla mnie bardzo ważne, żeby mówić, że dzieci mają tak samo ważne problemy jak dorośli, a one są dla nich tym większe, że dzieci nie znają jeszcze tego świata i dopiero zaczynają się w nim odnajdywać.  

To spróbujmy powiedzieć coś o narzędziach i formach, które pomagają dzieciom się w tym świecie odnaleźć. Niewidka i Zobaczysko ukazuje się w dwóch wersjach. Jedna to tradycyjna książka (do czytania, oglądania, z okładką itd.), a druga forma – pierwotna, bo od tego zaczął się nasz pomysł na tę opowieść – to karty przeznaczone do pokazywania w drewnianym teatrzyku kamishibai. W tym drugim przypadku, gdy grupa dzieci (na przykład w grupie szkolnej czy przedszkolnej, w bibliotece lub domu kultury) siedzi przed drewnianym ekranem, ogląda rysunki i słucha opowieści czytanej przez narratorkę czy narratora, interakcja z historią Niewidki jest zupełnie inna niż w sytuacji tradycyjnej lektury. Po spektaklu dzieci można włączyć w rozmowę o tym, co zobaczyły, usłyszały, przeżyły. Warto je zapytać o to, dlaczego według nich dziewczynka nie wychodzi z pokoju, albo jak rozumieją zakończenie, albo jakie są jej dalsze losy. Dobrze jest zaprosić dzieci do tego, żeby same stworzyły plansze do teatrzyku i pokazały je później grupie w tej drewnianej skrzynce butai. Mogą narysować dalsze przygody Niewidki albo to, jak sobie wyobrażają własne Wielkie Zobaczysko. No właśnie, a jak Ty je sobie wyobrażasz?

Dla mnie Zobaczysko to marzenie, które kiedyś wydawało się niespełnialne, a jednak wreszcie się spełnia. To coś pięknego, za czym się tęskni – nieraz całe życie – i naraz objawia się w całej krasie i okazuje się, że zawsze istniało, było w nas, a my tego nie widziałyśmy/liśmy. Właśnie dlatego, że nikt nas tego wcześniej nie nauczył widzieć, a więc my też tego w sobie nie dostrzegałyśmy/liśmy.  

Asiu, a czym dla Ciebie jest Zobaczysko?

Moje Wielkie Zobaczysko to życie bez spętań i prętów, które często są mocno wrośnięte w naszą głowę, a biorą się z pewnych społecznych mechanizmów, z ludzkiej chęci układania innym życia, kontrolowania go, przejmowania władzy nad innymi. Zobaczysko to wolność, możliwość bycia sobą, wyrażania tego, co się myśli i czuje, to oddech, ruch, przeżywanie świata w pełni. Dla mnie Wielkim Zobaczyskiem jest poezja, ale też relacje z innymi ludźmi – te autentyczne relacje, które wyzbyte są żądzy władzy, przemocy i obsesji kontroli.

Myślę, że Zobaczysko jest też różnie rozumianym otwarciem, wyrwaniem się z klatki. I o to otwarcie chciałam Cię teraz zapytać. Niedopowiedziane zakończenie kamishibajki otworzyło coś dla naszej bohaterki, a ja chciałabym zapytać, co Niewidka… otworzyła dla ciebie – wtedy, kiedy powstała, czyli jeszcze przed naszym wspólnym poemiksem Waruj z 2019 roku. Pamiętasz, w jaki sposób przeszłyśmy od jednej pracy do drugiej?

Pamiętam, to było u mnie, w mieszkaniu na Mokotowie. Zrobiłyśmy już wtedy kamishibajkę i zaczęłyśmy rozmawiać o tym, żeby wspólnie zrobić coś dla dorosłych. To był mój pomysł, żeby połączyć poezję z komiksem. Niewidka i Zobaczysko to była nasza pierwsza większa współpraca. Wcześniej robiłam już okładkę do twojego tomu intima thule, ale dopiero kamishibajkę można nazwać pełną współpracą pisarki z ilustratorką. Wtedy nie udało nam się wydać Niewidki…, było kilka prezentacji z wydrukiem w drewnianym teatrzyku, ale nie miałyśmy chyba dość energii i siły, żeby zabiegać u wydawców o wydanie tej książki, i pewnie dlatego dość płynnie przeszłyśmy do pracy nad projektem dla dorosłych. Ja miałam na niego wtedy ogromną ochotę, bo byłam przekonana, że na polskim rynku wydawniczym coś takiego jeszcze nie istnieje. I tak zaczęłyśmy prace nad Waruj. Pamiętam, że przysłałaś mi wtedy jeden z nowych wierszy w prezencie na urodziny.  

Który?

To był „autoodzysk (Widka, szapoba!)”.

Jejku, Widka! Zupełnie o niej zapomniałam. Mam coś takiego czasem, że kiedy czytam własne wiersze, nawet nie tak stare przecież, to się dziwię: czy naprawdę ja to napisałam?!

No widzisz, nawet sobie nie zdawałaś sprawy, że najpierw była Niewidka, a potem pojawiła się Widka, która zaistniała w Waruj. Ja też nie pamiętam, czy wtedy o tym myślałam, ale w kamishibajce bohaterka ma czarną sukienkę oraz rajtuzki czy podkolanówki w czarno-białe paski i chodzi w kucyku, a potem w Waruj pojawiła się podobna dziewczynka w komiksie do wiersza „blednica dziewczęca, oczar wirginijski”.

A z kolei w planszy do wiersza „muta” mamy siedzącą przy stole i patrzącą przez okno kobietę, która jest niemal w identycznej pozie jak Niewidka w kamishibajce. Okazuje się więc, że podświadoma ciągłość między tymi książkami jest bardzo mocna. My chyba w tamtym momencie byłyśmy obie zmęczone macierzyństwem, szczęśliwe, ale zmęczone.

Ja nie byłam szczęśliwa – na pewno nie w taki stereotypowy sposób, w jaki zazwyczaj ukazuje się szczęśliwe mamy z uśmiechniętymi bobasami. Oczywiście przeżywałam wtedy szczęśliwe chwile związane z zaistnieniem Misi w moim życiu i z byciem jej mamą, ale – chcę to podkreślić – my o pewnych trudnych rzeczach nie chcemy mówić wprost, i wtedy wszystkim się wydaje, że macierzyństwo jest tylko wspaniałe, przyjemne, szczęśliwe itd. A ono w wielu przypadkach wcale tak nie wygląda – bo macierzyństwo to często także ogromna samotność i poczucie odseparowania od całej reszty świata.

To mi nasuwa myśl, że można spojrzeć na Niewidkę jeszcze inaczej. Ona oczywiście jest dziewczynką, pozostaje zależna od rodziców, którzy decydują o tym, czy może wyjść z domu, ale los tej dziewczynki może być również losem dorosłej kobiety. Kobiety, która zamiast marzyć, pleść po swojemu własny los, wychodzić w Doludzie albo w Wielkie Zobaczysko, jest zamknięta w trybie pewnych posług. W Niewidce… ten przekaz jest podprogowy, doczytają się go pewnie niektóre matki albo inni dociekliwi czytelnicy, a w Waruj to wszystko jest podane bardziej wprost – ale przerabiamy tu podobne historie zamknięć, zatrzaśnięć.

I na przykład w „blednicy dziewczęcej…” nie mamy zamknięcia w pokoju, ale pojawia się labirynt, a sytuacja uwięzienia bohaterki jest podobna jak w kamishibajce. Przy czym ten wiersz jest drastyczny, o mocnych sprawach…

No, jest to wiersz o molestowaniu seksualnym.  

Tak. Dobermanka z okładki Waruj i z wiersza „dla właściwej postawy” też wydaje się dziewczynką w różach i tiulach, a przecież doprowadzona do ostateczności zaczyna gryźć. Te dorosłe i dziecięce historie są sobie niezwykle bliskie. I kiedy myślę o moim nowym, powstającym teraz tomie, to czuję, że w pewien sposób powtarzam opowieść o zamknięciu i murach stawianych w sobie, którą rozpisałyśmy w Niewidce. Bo kiedy czyta się tę kamishibajkę, to wciąż powraca pytanie, dlaczego właściwie bohaterka nie wychodzi z domu, co z nią jest nie tak. Takie same pytania możemy zadawać przy dorosłych wierszach.

Samym sobie możemy zadawać te pytania! O to, co ze mną jest nie tak albo co było ze mną nie tak. A z nami wszystko było „tak”, tyle że nie miałyśmy pozwolenia, żeby być sobą wtedy, w dzieciństwie, i nie dajemy sobie tego pozwolenia potem przez całe życie, bo nie jesteśmy tego nauczone czy nauczeni.

Chciałabym jeszcze wrócić do wątku macierzyństwa i dzieci. Wydaje mi się, że tak jak dzieci są grupą, której odmawia się prawa do przeżywania pewnych uczuć uważanych za negatywne, czyli złości, żalu, smutku, depresji, tak samo odmawia się tego matkom, zwłaszcza młodym. One mają być szczęśliwe, zadowolone, łagodne, uśmiechnięte itd., natomiast rzeczywistość matki przez większość czasu wygląda zupełnie inaczej.

A jeżeli chodzi o kontynuacje, to teraz pracuję nad komiksem pełnometrażowym Małe wybuchy i tam jako jedno z wcieleń głównej bohaterki powraca Dziewczynka Doberman. Jest tam też dom trochę odnoszący się do tego domu, który narysowałam na okładkę twojego intima thule, a który z kolei był twoim pomysłem opartym na koncepcie domu z ruchomymi pokojami, przypomnij mi czyim…

Chodzi ci o „twierdzę wewnętrzną” Teresy z Ávilli?

Tak. I teraz ten dom w zmienionej wersji powrócił w moim komiksie – z „pokojami”, które nie tylko zmieniają miejsce, przesuwają się, ale też zmieniają funkcje. Wszystko to się miele: co tworzymy, co myślimy, co robiłyśmy razem i co teraz robimy samodzielnie. I jak się popatrzy na to w perspektywie wieloletniej naszej współpracy – ośmioletniej, bo od 2015 roku, kiedy wyszła intima thule z moją okładką to widać spore nasze dziedzictwo, całe uniwersum, który stworzyłyśmy.

I to uniwersum się rozszerza w nieoczekiwane strony. Na przykład tytuł Małe wybuchy kojarzy mi się z koncepcją Anny Świrszczyńskiej, która pisała, że kobiety, zwłaszcza artystki, muszą mieć w rękach „kieszonkowe wulkany”, o czym ostatnio pięknie pisała Katarzyna Szopa w książce Wybuch wyobraźni. Więc te sploty są nie tylko między nami, ale też sięgają dalej, nawet gdy czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, albo gdy o tym zapominamy, tak jak ja zapomniałam o „Widce, szapoba!”.

Mamy teraz przed sobą na stoliku egzemplarz Waruj z nakreślonymi ołówkiem didaskaliami i podziałem na role, z którego czytałyśmy razem w Krakowie przy okazji nominacji do Nagrody im. W. Szymborskiej. I to nasze wspólne czytanie na głosy wydaje mi się też niesłychanie ważne. A nawet nie tylko czytanie, bo przecież to ty mnie zachęciłaś, żebym zaśpiewała z tobą niektóre wiersze moim słabym głosem…

No, nie takim słabym, jak się okazało!

Dla mnie te sytuacje wspólnego dawania głosu są wyjściem z osobistego zamknięcia. I tu podam konkretny przykład z Niewidki. Przygotowując książkę do druku, zauważyłam, że jest pewna niespójność między tekstem a rysunkiem. Bo ja piszę, że w oknach pokoju Niewidki są kraty – takie same jak te, przy których teraz siedzimy w knajpie Świetlica (gdzie kiedyś pracowałyśmy nad układem Waruj) – a tymczasem na jednej z twoich ilustracji tych krat nie ma, dziewczynka siedzi przy stole i patrzy przez puste okno. I z jednej strony możemy to poczytać jako niespójność, a z drugiej strony – te kraty mogą być tylko metaforyczne, wdrukowane w naszą głowę, tak naprawdę ich nie ma, możemy swobodnie wyjść na wolność, a jednak nie wychodzimy.

Przy pracy nad Niewidką… przyjęłam taką zasadę, że robiąc ilustrację do każdego fragmentu tekstu, będę podchodzić do niego jako do osobnej części, bez sugerowania się tym, co działo się wcześniej i co będzie później. Oczywiście to ostatecznie układa się w całość, ale jednak żebym przy rysowaniu okna bez krat nie musiała myśleć o tym, że dalej się one pojawią. Lubię się poddawać takim intuicjom, nawet jeśli coś może się wydawać niespójne. Tak samo było w Waruj, gdzie pewne cytaty z twoich wierszy, które włożyłam do komiksów, mają inne brzmienie.

Jak słynne „niemieć”, które stało się „nie mieć”!

Tak, te teksty nie zawsze są słowo w słowo powtórzone, właśnie dlatego, że dzięki temu tworzą nową wartość, różnicę, nad którą się można zastanowić.

Również forma kamishibajki to wymusza, że każdy moduł, każda plansza, którą widzi publiczność i do której tekst czyta narrator/narratorka, jest czymś osobnym. Zwłaszcza ostatnie karty Niewidki…, te z gościną, z Czterema Stronami Świata,są odrębne, każda opowiada oddzielną historię jednego z wietrzników. Nie jestem pewna, na czym ostatecznie stanęło – czy Niewidka… została przez wydawcę wpisana w serię „Proza” czy „Poezja”, sprawdzimy to w książce, bo na razie leżą przed nami tylko egzemplarze sygnalne… Ona ma formę prozatorską, ale mam wrażenie, że to są raczej prozy poetyckie. Podoba mi się zresztą ta niepewność gatunkowa, to chyba także ciebie interesuje, takie zacieranie granic między różnymi formami, dziedzinami sztuki…

Tak, a nawet przebywanie na tych granicach, nieprzechodzenie na żadną ze stron, tylko bycie na ostrzu – to mnie bardzo kręci, w każdej dziedzinie życia!  

A żeby jeszcze wrócić do kontynuacji, to uderzyło mnie ostatnio, że w rysunku z kratami, gdzie Niewidka marzy o tym, żeby uciec z domu i żeby jej poszukiwano, na portrecie pamięciowym ona ma wymazaną twarz. To mnie zafascynowało, bo w powstającym teraz tomie trule pracuję mocno z figurą kobiety bez twarzy, i nagle zobaczyłam jej portret w Niewidce! To są te niespodzianki, że myślisz niby o czymś nowym, a potem patrzysz i się dziwisz: o kurka, już to napisałam, Asia to narysowała, a jednak to wraca do ciebie w nowej formie.

Joanno, jakie słowo na koniec dla naszych czytelniczek i czytelników?

Ze swojej strony mogłabym chyba powiedzieć, że to jest dobra książka, żeby usiąść przy niej wraz z rodzicem, mamą albo tatą, jako dziecko, i po prostu poczytać ją razem, bo to może stworzyć przestrzeń do tego, żeby porozmawiać o czymś niekoniecznie wesołym i przyjemnym, ale prawdziwym i ważnym dla dzieci i dorosłych. I to jest największa wartość tej książki dla mnie. 

A ja się trochę przeraziłam, gdy powiedziałaś, żeby przy niej usiąść z mamą, bo pomyślałam, że my, dorosłe kobiety, mają przy niej usiąść z własną mamą, ale z drugiej strony…

A z drugiej strony nie byłoby to takie głupie, nie? Poczytaj mi, mamo!

Oj tak. Dla mnie Niewidka… jest w jakimś sensie kontynuacją esejów z książki Powlekać rosnące, pociągnięciem nigdy nieodbytej szczerej rozmowy z własną mamą… Więc ta wspólna lektura może odbywać się na różnych poziomach.

Można by też usiąść z tatą. Z tatą też byłoby o czym pogadać.

Tak, zachęcamy do tego. Można też usiąść przed ekranem drewnianego teatrzyku kamishibai i niby się nie wkręcać, ale jednak się poczuć wkręconym. Czego państwu i sobie bardzo życzymy!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

O AUTORACH

Joanna Łańcucka

Urodziła się w 1978 r w Skierniewicach. Studiowała na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Maluje, rysuje, pisze. Autorka krótkich form komiksowych oraz ilustracji i grafik okładkowych – głównie do wydawnictw poetyckich. Współpracowała z czasopismami literackimi, oraz z kwartalnikiem „Przekrój”, tworząc minikomiksy do wierszy. Współautorka (wraz z poetką Joanną Mueller) poemiksu pt. Waruj (Biuro Literackie, 2019 r.), nominowanego do Nagrody Silesius oraz Nagrody im. W. Szymborskiej. W 2013 r. wydała powieść pt. Stara Słaboniowa i Spiekładuchy, pisze również opowiadania grozy. Mieszka w Warszawie.

Joanna Mueller

Urodzona w 1979 roku. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa), wspólnie z Joanną Łańcucką Waruj (2019, nominacje do Silesiusa i Nagrody im. W. Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące(2013) oraz zbiór wierszy dla dzieci Piraci dobrej roboty (2017). Redaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Członkini grupy feministyczno-artystycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.

powiązania

Niewidka i Zobaczysko

nagrania / TransPort Literacki Joanna Łańcucka Joanna Mueller Resina

Czytanie z książki “Niewidka i Zobaczysko” z udziałem Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Neuroprzekaźnik musów. O “Umalmu” Łukasza Woźniaka

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Łukasza Woźniaka, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Mirahina Anna Podczaszy Bartosz Konstrat Bianka Rolando Edward Pasewicz Jacek Dehnel Joanna Lech Joanna Mueller Joanna Wajs Julia Fiedorczuk Julia Szychowiak Justyna Bargielska Konrad Góra Łukasz Jarosz Magdalena Bielska Paweł Sarna Przemysław Witkowski Robert Rybicki Sławomir Elsner Szczepan Kopyt Tomasz Pułka

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree podczas festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Pod prąd, w nieważkość. O “gatunkach anadromicznych” Karola Brzozowskiego

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Karola Brzozowskiego, laureata projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Blade Runner 2023. O „państwach miastach i okolicach” Kamila Plicha

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Kamila Plicha, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Moja reakcja na. O “bezoarach” Julii Jankowskiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Julii Jankowskiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Turbuj te kółka, turlaj! O “Regule trzech” Aleksandry Góreckiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Aleksandry Góreckiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „tsundere: podmalówka”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller, towarzyszący premierze książki trule, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozprężanie wdrukowanych krat

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Zuzanna Sala

Rozmowa Zuzanny Sali z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki trule Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Popędziłybyśmy sobie, ale pchamy wózek

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Joanny Mueller z Katarzyną Szaulińską, towarzysząca premierze książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: Na to rwało się, rwało się Serce

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, towarzyszący premierze książki Niewidka i Zobaczysko, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller Miłosz Biedrzycki

Trzynasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Romantyczność 2022

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Byrska Aleksandra Kasprzak Antonina Tosiek Artur Burszta Daniel Tamkun Helena Burdzińska Jacek Dehnel Jakub Kornhauser Jakub Pszoniak Joanna Mueller Joanna Roszak Karol Maliszewski Karolina Sałdecka Katarzyna Szaulińska Łukasz Cabajewski Maria Krzywda Michał Domagalski Miłosz Biedrzycki Natalia Malek

Czytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzynasty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Siostrzeństwo to gryps upuszczany skrycie do innych klatek

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Joanna Mueller

Odpowiedzi Joanny Mueller na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Amerykańska Szkoła Pisania

nagrania / Stacja Literatura Elizabeth Bishop Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski Marcin Szuster

Spotkanie wokół książki Amerykańska Szkoła Pisania Elizabeth Bishop z udziałem Juliusza Pielichowskiego, Marcina Szustra, Jerzego Jarniewicz i Joanny Mueller w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Żywa obecność

wywiady / O KSIĄŻCE Bogusława Sochańska Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Bogusławą Sochańską, towarzysząca premierze książki Bojownicy bez broni Mortena Nielsena, wydanej w Biurze Literackim 20 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / Stacja Literatura Bohdan Zadura Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Joanna Mueller Karol Maliszewski Konrad Góra Marta Podgórnik

Spotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

stubezgłowa (filetowanie)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 9 Hista & her sista

nagrania / Między wierszami Joanna Mueller

Dziewiąty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Poczułam się w świecie bardziej jak w domu

wywiady / O KSIĄŻCE Adda Djørup Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Addą Djørup, towarzysząca premierze książki Najsłabszy opór, wydanej w Biurze Literackim 17 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Nadal wierzę w siostrzeństwo

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Hista & her sista

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Fragment zapowiadający książkę Joanny Mueller Hista & her sista, która ukaże się w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Łemkowski palimpsest, odwrotność wymazania

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recenzja Joanny Mueller, towarzysząca wydaniu książki Katarzyny Szwedy Bosorka, która ukazała się w Biurze Literackim 9 listopada 2020 roku.

WIĘCEJ

Santarém, Samotność przestrzeni oraz Nie gódź się

nagrania / Stacja Literatura Andrzej Sosnowski Elizabeth Bishop Emily Dickinson Filip Łobodziński Joanna Mueller Juliusz Pielichowski Patti Smith Tadeusz Sławek

Spotkanie wokół książek Santarém Elizabeth Bishop, Samotność przestrzeni Emily Dickinson i Nie gódź się Patti Smith z udziałem Tadeusza Sławka, Filipa Łobodzińskiego, Joanny Mueller oraz Juliusza Pielichowskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ

Poetyckie książki trzydziestolecia

nagrania / Stacja Literatura Anna Kałuża Jakub Skurtys Joanna Mueller Joanna Orska Karol Maliszewski

Spotkanie z udziałem Anny Kałuży, Karola Maliszewskiego, Joanny Mueller, Joanny Orskiej oraz Jakuba Skurtysa w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ

Waruj

nagrania / Stacja Literatura Anna Adamowicz Dawid Mateusz Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Spotkanie wokół książki “Waruj Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej z udziałem Joanny Mueller, Joanny Łańcuckiej, Anny Adamowicz oraz Dawida Mateusza w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ

Zerwane ze smyczy

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Łańcucka Joanna Mueller Sylwia Głuszak

Rozmowa Sylwii Głuszak z Joanną Łańcucką i Joanną Mueller, towarzysząca wydaniu książki Waruj Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.

WIĘCEJ

Czysty układ

wywiady / O PISANIU Joanna Mueller Roman Honet

Rozmowa Romana Honeta z Joanną Mueller, opublikowana w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.

WIĘCEJ

Straż graniczna w Morzu Własnym

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autorskie komentarze Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, towarzyszące wydaniu książki Waruj, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.

WIĘCEJ

Waruj

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragment zapowiadający książkę Joanny Łańcuckiej & Joanny Mueller Waruj, która ukaże się w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.

WIĘCEJ

Dziurka od Klucza jest mgławicą

wywiady / O KSIĄŻCE Bianka Rolando Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Bianką Rolando, towarzysząca wydaniu książki Stelle, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Kto za tym stoi

nagrania / Stacja Literatura Aleksandra Grzemska Aleksandra Olszewska Artur Burszta Dawid Mateusz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Spotkanie z organizatorami festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Damian Banasz, Artur Burszta, Mateusz Grzegorzewski, Aleksandra Grzemska, Polina Justowa, Dawid Mateusz, Mina, Joanna Mueller, Aleksandra Olszewska, Tomasz Piechnik, Juliusz Pielichowski, Magdalena Rigamonti i Maksymilian Rigamonti.

WIĘCEJ

Przekuwanie krzyku

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Rozmowa Joanny Mueller i Juliusza Pielichowskiego, towarzysząca wydaniu książki Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 5 listopada 2018 roku.

WIĘCEJ

O tym, jak „zadziała się” wspólnota

wywiady / O PISANIU Aleksandra Grzemska Aleksandra Olszewska Artur Burszta Dawid Mateusz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Dyskusja redakcji Biura Literackiego z udziałem: Aleksandry Grzemskiej, Dawida Mateusza, Joanny Mueller, Aleksandry Olszewskiej, Juliusza Pielichowskiego i Artura Burszty na temat festiwalu Stacja Literatura 23.

WIĘCEJ

Wiersz doraźny: Dzień gniewu

utwory / premiery w sieci Grzegorz Wróblewski Jakub Kornhauser Joanna Mueller Karol Maliszewski Przemysław Owczarek Zbigniew Machej

Pozakonkursowy zestaw „Wierszy doraźnych 2018” autorstwa Jakuba Kornhausera, Zbigniewa Macheja, Karola Maliszewskiego, Joanny Mueller, Przemysława Owczarka, Grzegorza Wróblewskiego.

WIĘCEJ

Tribute to John Ashbery

nagrania / Stacja Literatura Asja Bakić Bagio Guerra Bogusław Kierc Dawid Mateusz Joanna Mueller John Ashbery Kacper Bartczak Llŷr Gwyn Lewis Lynn Suh Marcin Sendecki Radosław Jurczak Roman Honet Ryan van Winkle Szymon Słomczyński Tomasz Bąk

Spotkanie autorskie “Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ

Ogród o rozwidlających się skojarzeniach, czyli jak nie rymuje Kosenda

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat zestawu wierszy Z analogowych remisji Lucjusza Blancjusza Patryka Kosendy, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Wersy jak mansjony. O anarchitektonicznej poezji Macieja Konarskiego

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat zestawu wierszy Poza geometrią Macieja Konarskiego, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Dzieci szybciej zrozumieją

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Maria Liczner

Rozmowa Marii Liczner z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki Piraci dobrej roboty, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ

Hmm, aha, pff, czyli o piraceniu pisania

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Piraci dobrej roboty, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ

trofea i tropy, wnyki i wymyki

dzwieki / RECYTACJE Joanna Mueller

Wiersz z tomu intima thule, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

Nowe sytuacje w Trybie żeńskim: Joanna Mueller

nagrania / Z Fortu do Portu Joanna Mueller

Zapis spotkania autorskiego “Nowe sytuacje w Trybie żeńskim” z Joanną Mueller w ramach 19. festiwalu literackiego Port Wrocław 2014.

WIĘCEJ

Piraci dobrej roboty: Fragment

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller Marianna Sztyma

Fragment zapowiadający książkę Piraci dobrej roboty Joanny Mueller z ilustracjami autorstwa Marianny Sztymy, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ

Piraci dobrej roboty: Wierszowiązałki

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller Marianna Sztyma

Fragment zapowiadający książkę Piraci dobrej roboty Joanny Mueller z ilustracjami autorstwa Marianny Sztymy, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ

Nakręć wiersz z Połowu

nagrania / Z Fortu do Portu Artur Burszta Joanna Mueller

Zapis spotkania autorskiego z laureatami konkursu “Nakręć wiersz” w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ

Szczodrość dla mniej oszukanych

wywiady / O KSIĄŻCE Jacek Dehnel Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Jackiem Dehnelem, towarzysząca premierze książki Zimowe królestwo, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2017 roku.

WIĘCEJ

Nigdy to “ydgin” pisane wspak

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Justyna Bargielska

Rozmowa Joanny Mueller z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 lutego 2017 roku.

WIĘCEJ

Brodząc w habitusie

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Szymon Żuchowski

Rozmowa Joanny Mueller z Szymonem Żuchowskim, towarzysząca premierze książki Tropizmy w przekładzie Szymona Żuchowskiego, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2016 roku.

WIĘCEJ

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recenzja Joanny Mueller z książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

Niewymuszone gry z tożsamością

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Połów 2011. Fragment eseju Joanny Mueller Kuter do bazy! – o poezji Macieja Taranka.

WIĘCEJ

Trochę ziemia nieznana

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Głuszak Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Jakubem Głuszakiem, towarzysząca premierze książki 21 wierszy miłosnych, wydanej w Biurze Literackim 12 lipca 2016 roku.

WIĘCEJ

Poeci na nowy wiek

nagrania / Z Fortu do Portu Joanna Mueller Julia Szychowiak Justyna Bargielska

Zapis spotkania autorskiego “Poeci na nowy wiek” z Justyną Bargielską, Joanną Mueller i Julią Szychowiak w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ

Blisko intymnego świata

wywiady / O PISANIU Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Rozmowa Karoliny Sałdeckiej z Joanną Mueller.

WIĘCEJ

Poeci: Joanna Mueller

nagrania / Między wierszami Joanna Mueller

Dziewiąty odcinek programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Joanną Mueller.

WIĘCEJ

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Podczaszy Bohdan Zadura Filip Zawada Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller Marianna Sztyma Tomasz Broda Zbigniew Machej

Dzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.

WIĘCEJ

Nie papier, nie nożyczki. O Nakarmić kamień Bronki Nowickiej

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Nakarmić kamień Bronki Nowickiej, która ukazała się 29 czerwca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Marsjańska gościnność

wywiady / O KSIĄŻCE Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Jerzym Jarniewiczem towarzysząca premierze książki Woda na Marsie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 25 maja 2015 roku.

WIĘCEJ

Anarchistyczna szczepionka Podsiadły – testowana na dzieciach

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Szkic Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Przedszkolny sen Marianki Jacka Podsiadły, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 20 kwietnia 2015 roku.

WIĘCEJ

Bohaterki rodzą się zmęczone

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Zawsze rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza "dąsy, musy, winy"

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Jonanny Mueller do wiersza „dąsy, musy, winy” z książki intima thule, która ukazała się 12 stycznia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

"To jakby architektoniczna wersja matrioszek"

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Przemysław Rojek

Z Joanną Mueller o książce intima thule rozmawia Przemysław Rojek

WIĘCEJ

Andrzej Falkiewicz o książce ta chwila

recenzje / KOMENTARZE Andrzej Falkiewicz Joanna Mueller

Wybór Joanny Mueller autokomentarzy Andrzeja Falkiewicza z książki ta chwila, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii Proza 19 grudnia 2013 roku.

WIĘCEJ

Komentarz do szkicu Prenatal w powidoku (kolekta)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller do szkicu „Prenatal w powidoku (kolekta)”.

WIĘCEJ

W miejscu otwierania się cielesności „rytm traumi refrenem” litanii

wywiady / O KSIĄŻCE Anita Jarzyna Joanna Mueller

Z Joanną Mueller o książce Powlekać rosnące rozmawia Anita Jarzyna.

WIĘCEJ

Liryzm lawirujący

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego.

WIĘCEJ

W trasie najczęściej beżowy

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Szymon Słomczyński

Z Szymonem Słomczyńskim o książce Nadjeżdża rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Całkiem nieźle kombinują. Jak Fisz, ale nie Stanley

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Warszafka płonie, która ukazała się 4 kwietnia 2013 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

W rytmie obrotów podmiotów – o wierszach Szymona Słomczyńskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o wierszach Szymona Słomczyńskiego.

WIĘCEJ

W klinczu konstrukcji i konstytucji – o "apokaliptycznych apokryfach" Seweryna Górczaka

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012 o wierszach Seweryna Górczaka.

WIĘCEJ

Otwarty proces o ubezwłasnowolnienie

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller opublikowany w 2012 roku na łamach „Wakatu”.

WIĘCEJ

Kuter do bazy!

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Joanna Mueller współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011 o twórczości Katarzyny Kaczmarek, Macieja Taranka i Joanny Żabnickiej.

WIĘCEJ

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recenzja Joanna Mueller z książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

Bardziej wykład niż wylew

wywiady / O KSIĄŻCE Jacek Dehnel Joanna Mueller

Z Jackiem Dehnelem o książce Rubryki strat i zysków rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Rezydencja surykatek rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Wiersz w drodze – krymu mir, cry & crime

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller do wiersza „krymu mir, cry & crime” z książki Wylinki, wydanej w Biurze Literackim 18 listopada 2010 roku.

WIĘCEJ

Co to dzisiaj znaczy być poetą?

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Stratygrafie.

WIĘCEJ

Mały cień wielkiego czarnoksiężnika

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller o Tymoteuszu Karpowiczu.

WIĘCEJ

Ołówkiem, farbą, plasteliną…

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller o twórczości Krystyny Miłobędzkiej.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko

nagrania / TransPort Literacki Joanna Łańcucka Joanna Mueller Resina

Czytanie z książki “Niewidka i Zobaczysko” z udziałem Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko – forma obecności

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Recenzja Joanny Roszak, towarzysząca premierze książki Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: Na to rwało się, rwało się Serce

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, towarzyszący premierze książki Niewidka i Zobaczysko, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Poezja backstage’u

recenzje / ESEJE Katarzyna Szopa

Recenzja Katarzyny Szopy, towarzysząca premierze książki trule Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko – forma obecności

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Recenzja Joanny Roszak, towarzysząca premierze książki Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Rzewna podżegaczka

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Recenzja Moniki Glosowitz towarzysząca premierze książki Joanny Mueller Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Artystki, które robią książki

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży książki Waruj Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.

WIĘCEJ

Blisko intymnego świata

wywiady / O PISANIU Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Rozmowa Karoliny Sałdeckiej z Joanną Mueller.

WIĘCEJ

Dom, w którym straszy tak pięknie

recenzje / ESEJE Michał Tabaczyński

Recenzja Michała Tabaczyńskiego z książki Joanny Mueller intima thule, która ukazała się w czasopiśmie „Fabularie”.

WIĘCEJ

Intima thule: topografia intymności

recenzje / IMPRESJE Katarzyna Szopa

Esej Katarzyny Szopy towarzyszący premierze książki intuma thule Joanny Mueller, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 12 stycznia 2015 roku.

WIĘCEJ

Macierzyństwo i kobiecość

recenzje / ESEJE Paulina Małochleb

Recenzja Pauliny Małochleb z książki Powlekać rosnące (apokryfy prenatalne) Joanny Mueller, która ukazała się w 2014 roku w „Nowych Książkach”.

WIĘCEJ

Pępkowe

recenzje / IMPRESJE Anita Jarzyna

Esej Anity Jarzyny towarzyszący premierze książki Powlekać rosnące Joanny Mueller.

WIĘCEJ

Blizny na słowach

recenzje / ESEJE Monika Balach

Recenzja Moniki Bolach z książki Wylinki, która ukazała się w marcu 2011 roku na łamach “Wyspy. Kwartalnik Literacki”.

WIĘCEJ

Żywioły języka

recenzje / ESEJE Jarosław Borowiec

Recenzja Jarosława Borowca z książki Stratygrafie Joanny Mueller, która ukazała się w marcu 2011 roku na łamach “Nowych Książek”.

WIĘCEJ

Joanna Mueller: Wylinki

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży z książki Wylinki Joanny Mueller.

WIĘCEJ