wywiady / O KSIĄŻCE

Popędziłybyśmy sobie, ale pchamy wózek

Joanna Mueller

Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Joanny Mueller z Katarzyną Szaulińską, towarzysząca premierze książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Joanna Mueller: Kasiu, w autorskim opisie swojego nowego tomu wyjaśniałaś drobiazgowo mechanizm kryptokopuły, powoływałaś się też na teorie psychologiczne, które były dla Ciebie inspiracją. Jednak już zapowiadając Kryptodom na swoim wallu na fejsie, napisałaś, że dla Ciebie jest to teraz przede wszystkim „książka o byciu czyjąś starą”. I o to chciałabym Cię na początku zapytać. Jak się czujesz w tej roli, może nie tyle – czy nie tylko – w samym żyćku, ale przede wszystkim jak się miewasz w tej konstrukcji podmiotowej, którą wykreowałaś w nowej książce?

Katarzyna Szaulińska: „Bycie czyjąś starą” to tekst o zmianie perspektywy. Nagle rzucana w powietrze przez nastolatków „twoja stara” – to ty. Przestajesz być beztroską dziewczyną, a przechodzisz do kategorii „dorosła”, tracisz własność czasu i ciała, kładziesz młode „ja” do grobu. Znika pod ziemią – jak Persefona. To wymaga żałoby – po to, żeby coś nowego mogło się urodzić. I dziecko, i matka.

Macierzyństwo jest doświadczeniem totalnie przekraczającym granice. We „własny pokój” Virginii Woolf – w mieszkaniu, w ciele i w głowie – wchodzi ktoś, proszony albo nieproszony, bardzo potrzebujący. Emocją towarzyszącą przekraczaniu granic jest też złość. Gdy jest tłumiona: wybrzusza ziemię jak lawa, tworząc tytułowy „kryptodom”, czyli kryptokopułę. Taka wybrzuszająca się góra przypomina sylwetkę ciężarnej.

W teorii Biona matka (we współczesnej psychoanalizie coraz bardziej „osoba rodzicielska”) ma zadanie pomieszczania pierwotnych emocji dziecka i przetwarzania ich tak, żeby oddawać je dziecku w „strawnej” formie. Ten wewnętrzny kontener musi utrzymać w sobie nie tylko własne lęki, smutki i złości – ale też dziecięce, których siła bywa przytłaczająca.

Podmiotka książki kładzie się do grobu, jak „martwa matka” André Greena, niereaktywna, przeżywająca ciążę i macierzyństwo przede wszystkim jako utratę. Nie ma siły na uczestniczenie, nie widzi pozytywów w relacji z dzieckiem, uważa się za złą matkę, a dziecko za intruza. To opis depresji poporodowej – ale przecież są dni, kiedy to poczucie utraty kontroli i zmartwienia bywa udziałem każdej matki.

Do tego, co między matką a dzieckiem dokłada się presja społeczna. Patriarchalne pomysły na rolę kobiety, zmiana prawa aborcyjnego, przemoc na porodówkach opisywana przez Justynę Dąbrowską w Przeprowadzę cię na drugi brzeg, nieprzyjazne reguły wspierania finansowego rodziców dzieci niepełnosprawnych. Niekończące się serie dylematów: karmienie piersią czy z butelki, poród naturalny czy cesarskie cięcie, niania czy żłobek (a jak źle wybierzesz, zrujnujesz dziecku życie!). Bariery architektoniczne – wysokopodłogowe tramwaje, brak wind. Pchając swój podwójny wózek przez Warszawę, sama czuję, że aby kogoś poprosić o pomoc, muszę być we w miarę dobrej kondycji psychicznej, bo im gorzej się czuję, tym jest to trudniejsze. Co mają powiedzieć ludzie na wózkach inwalidzkich, których bariery architektoniczne dotykają non stop?

Mity, z jakimi spotykam się w pracy psychiatrycznej, to kolejny kijek w szprychy wózka: nie wolno brać leków w ciąży (wolno!), nie wolno brać leków, gdy się karmi (wolno!), nie wolno mieć psychoterapii w ciąży (wolno!). To, jak często doświadczam „przemiany” pacjentek po lekach i terapii, jest (oprócz żyćka) jedną z inspiracji tej książki.

Dużo jest w tym tomie o dynamice między pomieszczaniem, chowaniem, przeczekiwaniem – i uwalnianiem, eksplodowaniem. Depresyjna kobieta leży w ziemi jak mina przeciwpiechotna i za Orną Donath żałuje macierzyństwa, rozmyśla o sensie rodzenia dzieci na gotującej się planecie. Mówi o tym językiem pełnym bluzgów i ironii, wytrąconym z ładności. Jak lawa leją się łzy, krew, mocz i ekskrementy. Zawartość pieluchy to niby chleb powszedni matek, ale przejęcie go w języku wydaje się wywrotowe.

Kiedy matczyne złość, lęk, wstyd, poczucie winy i krzywdy się w ten sposób wyrażą, odnajduje się to, co nie było wcześniej dostępne – czułość, radość i beztroska bycia w relacji z dzieckiem, towarzyszenia mu w rozwoju, własna witalność. Bo lawa jednocześnie niszczy to, co było, i tworzy kontynenty oraz bardzo żyzną glebę. Demeter i Persefona żyją w jednej kobiecie – jej własna dorosłość i odzyskana dziecięcość, jako dwa oblicza nowego matczynego „ja”.

Oczywiście, tak jak układanie mandali albo wieży z klocków: rozwalanie jest nieuchronne. Kuchnia nie będzie wiecznie posprzątana, wiosna nie trwa cały rok. Ale rozwój tak się właśnie odbywa, przez tracenie i odzyskiwanie. W przemianie alchemicznej bez gnicia nie powstałoby złoto. A w Kryptodomu złoto też jest podatne na gnicie, materia i stany psychiczne są w ciągłym ruchu.

Wywołałaś wiele wątków, na razie pociągnę ten o Demeter i Persefonie. We wspólnopokojowym ogrodzie na warszawskim Jazdowie Natalia Malek, która prowadziła z Tobą spotkanie, powiedziała rzecz bardzo prostą, a zarazem uderzającą: że przecież ten mit nie jest linearny, nie ma happy endu, tylko z każdym cyklem natury zaczyna się od początku – córka rok po roku schodzi w podziemia, a matka od nowa przeżywa po niej żałobę. Niby to wiemy, ale jakoś zapominamy. Ty z kolei poszerzyłaś kontekst tej historii, przyznając, że w KryptodomieDemeter nie tylko traci wciąż od nowa własną córkę, ale też towarzyszy zejściu pod ziemię samej sobie, która kiedyś była młodą dziewczyną, a teraz, jako „czyjaś stara”, już nią nie jest.

Zatrzymajmy się zatem na chwilę w Hadesie, w którym gromadzą się – jak w kryptokopule – trudne emocje, chociażby złość czy wstyd, i tak się tam kotłują, gotują, a przecież nie mają ujścia. Przywołałaś psychologiczne pojęcie kontenerowania, niesłychanie użyteczne w relacjach z dzieckiem, w tłumaczeniu mu na prostszy język plątaniny emocjonalnej, w której się szarpie. Ciekawi mnie tu rola matki – ona z jednej strony musi w tej emocjonalnej pracy trzymać się trochę na dystans (jest przecież „na powierzchni”, jak Demeter), ale z drugiej strony – co świetnie pokazuje esej Luce Irigaray „I jedna nie ruszy bez drugiej” (który z kolei kojarzy mi się z Twoim opowiadaniem „Kasztanek” o symbiotycznej relacji matczyno-córczynej) – zawsze jest uwikłana w relację z córką, zanurzona w jej i swoim „podziemiu”, więc wcale niełatwo jej być świetnie funkcjonującym kontenerem z umiejętną opcją segregowania emocji.

Kontenery – jak pokazują chociażby Twoje wiersze o córce rzucającej morelą o lastryko, „buzujący” niczym gazy pod wieczkiem puszki Pandory utwór „area postrema” czy (mój chyba ulubiony, i to w każdej z wersji, którą poznałam) „udana vayu” – również czasem wybuchają. Te wybuchy widać u Ciebie na poziomie języka: odartego z ugrzecznienia, momentami szokującego („w rzucie dziewczynką jestem niezłym kotem”), często abiektalnego, bo faktycznie w nowym tomie sporo jest bluzgów i fekaliów. Czy możesz powiedzieć coś więcej o tym splątaniu oraz o trudzie bycia kontenerem – i w Twojej pracy psychiatrycznej, i poetyckiej, i wreszcie matczynej?   

Wiersz, o którym wspominasz, „udana vayu” (co oznacza czakrę gardła), opowiada o klinczu feministyczno-rodzicielskim. Oczekiwaniu od córek „solidarności jajników” – niedokładania pracy, odciążania, współdziałania. Innymi słowy – siostrzeństwa.

W tym wierszu mała dziewczynka leje na głowę brata złotą farbę, a że to „mały mężczyzna”, to symboliczne koronowanie dodatkowo rozsierdza zmęczoną, walczącą z objawami starzenia matkę – do wrzasku i utraty głosu. Skrzywdzona dziewczynka też milknie, a brat tak, jak był, jest zadowolony. W płaszczyźnie symbolicznej: kobiety się kłócą, patriarchat – wniebowzięty. To jest wiersz o tym, jak czasem trudno jest znaleźć przestrzeń na „nie” matki i „nie” córki, być asertywną – a nie destrukcyjną mamą.

Poetycka praca kontenerowania to dla mnie pisanie wierszy tak jak tego – przez długie miesiące, właściwie do końca pracy nad książką – dlatego jako jej redaktorka znasz tyle wersji. Odsuwanie się od autobiografizmu czy psychologizowania w kierunku pracy językowej. Dawanie czasu, żeby słowo „szczyl” zastąpiło „brat” – śledzenie, jak ta zmiana wpływa na podmiotkę, jak ją odświeża, ale też podkreśla jej nieopanowanie. Śledzenie mojej reakcji na to – jeśli ktoś chciałby mnie zrównać z tak niedoskonałą podmiotką, to czy jestem gotowa?

Moja praca polega na wysłuchiwaniu i empatyzowaniu z ludźmi, którzy mieli rodziców przeciążonych, uzależnionych, nieobecnych. Nie ma takiej możliwości, żeby terapeutka-matka sama sobie nie zadawała w takiej sytuacji pytania: „Czy jestem (za Winnicottem) wystarczająco dobrym rodzicem?”.

I „wystarczająco dobrą terapeutką”.

Rodzicielstwo wywołało we mnie podobny dylemat jak decyzja o tym, żeby zostać psychoterapeutką psychodynamiczną – czy mam prawo do własnego „ja”, które nie zajmuje się pomieszczaniem emocji innych? To „ja” było zawsze bardzo związane z tworzeniem, pisaniem, ekspresją. I zawsze stało w kontrze do wyobrażenia o analityku jako czystej karcie, ekranie do projekcji. W kontekście rodzicielstwa stoi też w kontrze do wyobrażenia o zawsze dostępnej mamie. Póki co dla moich dzieci mama-pisarka siedzi za zamkniętymi drzwiami albo jedzie na spotkanie autorskie, czyli jej nie ma. A jednocześnie to judo z rzeczywistością, godzenie przeciwieństw, stawianie granic i dzieciom, i pracy, i pisaniu – oraz pogodna (albo i nie) rezygnacja – czyż to nie jest samo życie? Lekcja znoszenia niedoskonałości? Mam poczucie, że moi pacjenci z tego mojego rozkroku mogą także czerpać. Nawet złoszczenie się na moje niechcące usiedzieć w milczeniu ego może być twórcze, o ile o tym porozmawiamy.

Czytam sobie teraz akurat Dwie powieści ruchu Mateusza Górniaka i zachwyca mnie, i napawa pewną zawiścią doświadczenie pędu, jakie jest udziałem Bohatera. I ja, i moja podmiotka popędziłybyśmy sobie, ale pchamy wózek, na którym wiszą dwa rowerki, i zatrzymujemy się co krok na siku albo na banana. Jasne, że transgresja może się odbywać i w pędzie, i w bezruchu. I nawet w krzątactwie. Ale wiadomo, jak jest przyjemniej. Przyjemniej też aż tak się nie przejmować innymi. Kiedy jest dużo przejmowania się, to i dużo wybuchów – wewnętrznych i zewnętrznych. Wszystko się w tej kryptokopule nie pomieści.

Mówiłyśmy o mrocznej stronie mitu o Demeter i Persefonie, jednak skoro jest on nie tylko odnawialny, lecz prócz nieuchronności utraty ma też potencjał odzyskiwania – to chciałabym Cię teraz zapytać o drugą, jasną stronę, czyli ten moment, kiedy Persefona wychodzi z podziemia, a Twoja podmiotka wydostaje się z mroku metra, gdzie… no, wiadomo, jak jest, gdy trzeba tam lawirować w tłumie podwójnym wózkiem. Ostatni wiersz Kryptodomu był również ostatnim, który do niego napisałaś, wszedł do książki właściwie już pod koniec prac redakcyjnych. Ku mojej – a pewnie nie będę w tym odosobniona – wielkiej radości, nie tylko dlatego, że niesie nadzieję i jakoś „rozmraża”, ale też dlatego, że błyska w nim pełnia („o matko jak/ pełnia”), i ta księżycowa (kojarzy mi się ona z Twoim opowiadaniem o kobiecie, która urodziła księżyc), i ta, bardzo mi lokalsowo droga, jazdowsko-dyniowa („miasto-powięź łowi mnie nagłą dynią z jazdowa”), i wreszcie – tak bym to nazwała – „pełnia baubowa”.

I właśnie o Baubo chcę Cię zaczepić – jest mi niezwykle bliska (co widać w kilku inspiracjach) ta postać rubasznej bogini, która swoim sprośnym, przegiętym tańcem skłoniła zrozpaczoną Demeter do śmiechu z samych głębin brzucha. Ty przywołujesz Baubo („Babo Bobo Baubo!”) w motcie do części CITRINITAS/Yellowstone. Ten potencjał kobiecego śmiechu, wręcz rechotu prosto z trzewi, jest – mam wrażenie – społecznie nieakceptowany (jak zresztą inne „wyraziste” uczucia u kobiet), być może dlatego, że patriarchat boi się siły kobiecego „brechtu”, zwłaszcza gdy jest to zbiorowy, wyzwalający wybuch. Tu kojarzy mi się oczywiście Śmiech Meduzy Hélène Cixous, mam też w pamięci zaraźliwe ataki histeryczne, ale i różne protesty kobiet, często utrzymane w stylu „tanecznej rewolty”… Jestem ciekawa, na ile interesujący dla Ciebie poetycko/pisarsko może okazać się, chociażby w kolejnych książkach, „tryb Baubo”?

Baubo nie ma głowy, tylko uśmiechnięty brzuszek i gołą waginę. Jej wizerunki kojarzą mi się z dziećmi, które wyskakują z kąpieli z radośnie gołymi pupami i uciekają przed ręcznikiem. A jednak Baubo jest dorosła. Kiedy taka persona tańczy dla Demeter, trudno jej pozostać poważną i pogrążoną w żałobie – chciałaby podążyć za koleżanką, która ma w sobie śmiech i luz.

Jeśli te wszystkie postaci mitu – Demeter, Persefonę, Hadesa i Baubo – rozumieć jako wewnętrzne konstrukty, to Hades i jego kraina byłyby azylem psychicznym, o jakim pisał John Steiner – światem rozpaczy, osamotnienia, nałogu – schronem, gdzie przeczekuje się najgorsze, ale trudno z niego wyjść. Nie mam gotowego konceptu teoretycznego na to, kim mogłaby być Baubo, ale rozumiem ją trochę jak przeciwstawny do hadesowego popędu śmierci – popęd życia. „Wewnętrzne dziecko” Demeter, które śpiewa tekstem Kazika: „Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni”. Tarotowy Głupiec – albo jeszcze lepiej: Głupczyni (za Samią Mandragorą), która straciła wszystko, opłakała to – i zaczyna coś nowego. Baubo każe się Demeter trochę ucieszyć nieobecnością Persefony, przeczyścić swój kontener i wyjść z roli doskonale dorosłej mamy. A taniec z Baubo kojarzy mi się z byciem jednocześnie dziecięcą i dorosłą, beztroską i uwzględniającą innych. To nie macierzyństwo martyrologiczne, ale starające się zadbać o potrzeby wszystkich – w tym własne. Dla mnie ostatnio takim tańcem z Baubo był zorganizowany przez Andrzeja Woźniaka i Tomka Gromadkę obóz „Pisanie & Ruch” w Burdągu, był nim Sabat Kobiet, są nim kobiece kręgi, spotkania z osobami piszącymi i randki z mężem. I tak, tryb Baubo – który kojarzy mi się też z queerowością,  wydaje mi się bardzo ekscytującą perspektywą dalszego pisania.

W Zrodzone z kobiety Adrienne Rich rozprawia się z ciężarem, jaki narzuca na kobiety społeczeństwo z całą siecią oczekiwań – spod którego macierzyństwo wyłania się jako piękne i karmiące bycie w kontakcie z drugim człowiekiem. Adrienne przywołuje swoje wspomnienie pisania w ogrodzie, do późnej nocy, kiedy jej trzej synowie bawili się ze sobą. Każdy zajęty czymś, co sprawia mu radość. Niby osobno, ale razem. Cudo. Pewnie zaraz potem ktoś kogoś pobił albo zabrał patyk, ale przez chwilę można było się tą harmonią najeść. Mój wiersz z baubową pełnią i dynią to trochę taki poetycki odpowiednik tej sceny.

Rozmawiamy w dniu, gdy dotarła do Ciebie z drukarni Twoja książka (i gdy ja też otrzymałam swoją nową), więc dla nas obu jest to czas świętowania, faza aurum, no ale. No ale: pewnie za chwilę przyjdą obawy, niepokój o to, jak książki zostaną przyjęte, i czy w ogóle. I o jedną z tych obaw chciałam Cię zapytać. Mam ją ja, ale może Ciebie ona szczęśliwie nie dotyczy – chodzi o lęk przed byciem zaliczoną w poczet, czy raczej wrzuconą w szufladkę, „poetek macierzyńskich”. Twoja debiutancka książka poetycka – Druga osoba – broniła się przed spłaszczającym, „tematyzującym” odbiorem: pojawiało się tam wiele wątków, motywy przeplatały się i meandrowały, a sytuacje liryczne wydawały się niejednoznaczne i skomplikowane, trudno więc było ten tom zaszufladkować i „skomercjalizować”. Podobnie stało się, naturą rzeczy, ze zbiorem opowiadań Czarna ręka, zsiadłe mleko, bardzo różnorodnych, wielowątkowych i rozpisanych w odmiennych stylistykach. Przy Kryptodomie, choć opisywane relacje są moim zdaniem równie skomplikowane jak w debiucie czy też w książce prozatorskiej, mechanizm odbiorczego (rynkowego?) zawłaszczenia książki może niestety zadziałać sprawniej. Już widzę te etykietki – „poetka psychiatrka, nominowana do Nike, napisała książkę o depresji poporodowej” – one oczywiście mogą pomóc w popularyzacji książki (co w przypadku poezji jest w sumie pożądane), ale istnieje niebezpieczeństwo, że spłaszczą/wypaczą jej odbiór, a Ciebie wrzucą do, no właśnie, krytycznoliterackiego limbo „bycia czyjąś starą”, „poetek piszących o dzieciach”. Pytam Cię o to głównie dlatego, że sama zostałam kiedyś w to limbo wtrącona i wiem, jak trudno się z niego wydostać. Boisz się tego czy może masz to gdzieś? A może jest jeszcze inaczej – czasy się zmieniły, szlaki zostały przetarte i piszące dzisiaj o macierzyństwie autorki nie mają obaw, że zostaną przypisane do jednego „kobiecego” tematu?

Bardziej mnie kusi perspektywa popularyzacji, niż przestrasza bycie wtrąconą w krytycznoliterackie szuflady. W wywiadzie wokół Drugiej osoby odżegnywałam się mocno od tego, że zawarte tam wiersze mogłyby być pretekstem do rozmowy o zaburzeniach psychicznych – borderline czy depresji. Tamte teksty w ogóle pisałam „między sobą a sobą”, bez specjalnej świadomości istnienia prawdziwych, żywych czytelników czy świata krytyki literackiej, a potem w związku z pandemią dalej tego za wiele nie doświadczyłam. Dopiero wydanie Czarnej ręki, zsiadłego mleka, książki z opowiadaniami, czemu towarzyszyło wiele wywiadów i spotkań autorskich, dało mi poczucie, jak dużą możliwość rozmawiania to daje. I wolę rozmawiać o depresji poporodowej niż o szufladach w biurkach krytyków. Swoją drogą, od wydania debiutu przeczytałam wiele tekstów krytycznoliterackich i wierzę w błyskotliwość krytyków w odkrywaniu innych warstw mojej książki.

Im dłużej piszę, tym mocniej czuję odpowiedzialność społeczną temu towarzyszącą. Nie mówię o dydaktyczności literatury, raczej o tym, że jeśli już poezję można nazywać użyteczną, to dlatego, że staje się pretekstem do tworzenia płaszczyzny wymiany doświadczenia między autorką i czytelniczkami. Natalia Malek w rozmowie wokół Kryptodomu, o której już wspomniałaś, zwróciła uwagę, że i ona, i ty i ja też miałyśmy bardzo dużą potrzebę zakończenia naszych nowych, nie pierwszych książek poetyckich w dającym nadzieję tonie. Nie żeby był Hollywood, ale żeby pokazać jakieś ścieżki wyjścia, światło.

Jeśli ktoś chce zarzucać tej książce tożsamościowość – bardzo proszę. Gdybym chciała się odcinać od tożsamości macierzyńskiej, to byłoby matkofobiczne. Czy to jest wobec tego wykluczające wobec osób, które nie mają dzieci? Każdy ma przecież jakąś matkę. Może i depresyjną? Zresztą – do pięćdziesięciu procent ludzi cierpiało w swoim życiu na zaburzenia depresyjne. Spodziewam się, że w wierszach z pierwszej części książki –NIGREDO/Mount St. Helens – odnajdą swoje stany niemocy i beznadziei.

To ciekawe, że wybiłaś na aut piłeczkę mojego pytania o „szuflady krytyczne”, a w centrum pola umieściłaś kwestię odpowiedzialności osoby piszącej. Przyznam, że bardzo się odnajduję w tym manewrze. Pewnie Ty czujesz tę społeczną odpowiedzialność silniej niż ja – podejrzewam, że przy okazji Czarnej ręki… mogły pojawiać się niewygodne pytania o to, na ile korzystasz w prozie z przetworzonych literacko historii swoich pacjentów psychiatrycznych, czy to etyczne itd. Ale o to Cię pytać nie chcę, chyba że Ty sama miałabyś ochotę pociągnąć ten wątek.

Mnie interesuje inna odpowiedzialność, nie ta ogólna, lecz ta zawężona do „podstawowej komórki społecznej”. W Kryptodomie (czy może „Kryptodomu”?, którą formę wolisz?) odważnie odsłaniasz autobiograficzną prywatność: i to nie tylko swoją, ale też własnych dzieci. Uczciwie wskazujesz na autorstwo fraz wypowiedzianych przez twoją córkę Zofię, co nie zmienia faktu, że stawiasz ją w świetle, odkrywasz ją, podobnie jak synka Krzysztofa – „szczyla”, co „nie spuszcza z tonu”, a niekiedy „zamienia się w bobra”. Swoje relacje partnerskie, małżeńskie pozostawiasz w cieniu, bo też chyba nie o nich jest Kryptodom, ale czytelnicy i tak mogą poznać Łukasza chociażby dzięki notom autorskim z książek. Zapytam więc wprost, bo mnie ta kwestia „odpowiedzialności za szczerość” gryzie także w odniesieniu do własnych książek: czy nie boisz się tak otwartego pracowania na intymności?  

Chyba wolę „w Kryptodomu”, jest jakoś bardziej domowy. A co do domowości właśnie – bo ja wiem, czy to aż taka intymność? W porównaniu z Dorotą Kotas czy Aleksandrą Młynarczyk-Gemzą, których książki prozatorskie ostatnio czytałam, to ja jestem totalnie enigmatyczna. Więc sama też „nie spuszczam z tonu” – bo w ogóle nie pochwalam spuszczania z tonu.

Kiedy myślę o tym „szczylu”, to w ogóle nie mam przed oczami Krzysia, bo też ten wiersz nie jest ani o nim, ani o mojej córce, ani nawet o mnie, tylko o relacjach między mężczyznami i kobietami. Zresztą słowo „szczyl” kojarzy mi się dobrze, jest pseudonimem rapera, którego lubię, a przede wszystkim mocnym jednosylabowym określeniem młodego mężczyzny, a takiego potrzebowałam. Bo w końcu wiersze robi się ze słów, a nie z życia.

W kwestii fraz Zosi – byłoby mi wstyd przypisywać sobie autorstwo tekstów wzbudzających we mnie taki zachwyt. Interesuje mnie przeszczepianie ich do świata cudzej wyobraźni. Krzysztof zmieniony w bobra może zadziałać na każdego, kto poczuje absurd zestawienia poważnej, dorosłej wersji imienia z transformacją w dość nieoczywiste zwierzę pozaludzkie. Trochę ten Krzysztof jest tu Gregorem Samsą, a trochę obrazem widzianym przez kogoś, komu się zmieniła percepcja. Jest to motto części RUBEDO/Mauna Loa, w której to podmiotka doznaje przemiany. Więc niby to jest tekst z naszej kanapy, ale nie użyty po to, żeby o tej kanapie opowiadać.

Oczywiście, że własność historii dzieci (i ich słów – bo przecież inni piszący też sobie łowią cudze słowa, może z innych źródeł, może bez wskazywania autorstwa) to kwestia dyskusyjna, ale tak samo jest nią własność rodzicielstwa – na ile ma się prawo do mówienia o nim głośno, w imię tworzenia szerszych wspólnot, a na ile to traumatyzuje niepełnoletnich współbohaterów tych historii. I na ile chronienie bliskich staje się pretekstem do tego, żeby milczeć. Nie mam jasnych odpowiedzi. Jeśli moje dzieci będą miały kiedyś o to pretensje – to będziemy o tym rozmawiać.

Zdaję sobie sprawę, że w świecie poezji istnieje trend pozostawania biograficznie ukrytym za tekstem, i szanuję to. Ale mam wrażenie, że dopiero kiedy trochę bliżej poznaję autora i autorkę, wiersze nabierają dla mnie głębi, poruszają mocniej. Adrienne Rich, o której już tu mówiłam, zgrabnie łączy autobiografię – zawierającą też anegdoty związane z dziećmi – z esejem, podobny zabieg czytałam ostatnio u Clary Törnvall w książce Autystki. O kobietach w spektrum. Jako czytelniczka bardzo to cenię.

Oj, tak, Adrienne Rich (tu serduszko w dowolnej barwie), właśnie ukazuje się w Ossolineum jej nowa książka po polsku (w tłumaczeniu Jarniewicza). Sama wymieniłabym Rich jako pisarkę, która przez lata utwierdzała mnie w tym, że można, można, a nawet trzeba pisać prywatnie. Podoba mi się też Twoja zachęta do „niespuszczania z tonu”, nawet nie wiesz (a może wiesz?), jak bardzo potrzebne są takie utwierdzenia!

Powiedziałaś o metaforyzacji i enigmatyczności – może to moja specyfika jako czytelniczki, ale mam tak, że o wiele bardziej uderza mnie intymność, która jest zawoalowana literacko, formalnie pokomplikowana (jak u Ciebie), niż ta, która grając kartą autobiograficzności – mówi radykalnie, ale wprost (tu sama wstaw nazwiska). Zuza Sala, która przeprowadzała ze mną wywiad o trulach (w okienku obok), zapytała mnie o to, jak odnoszę się do dyskusji o empatycznym modelu lektury i o autobiograficzności jako karcie przetargowej – czyli debaty o najnowszej prozie wywołanej między innymi reakcją Olgi Wróbel na książkę Doroty Kotas. Nie chcę Cię wciągać w te krytyczne przepychanki, sama też nie czuję się w tej dyskusji kompetentnie ani bezpiecznie, ale ciekawi mnie temat literackiego „zagęszczania” prywatnych (czy autobiograficznych) opowieści.  

Twoje wiersze mocno pracują w języku, w kontekstach naukowych (zerkam teraz na notatki z czasu redagowania Kryptodomu: tu coś o przydusze, tu o bombażu, tu o sejszy, a do tego geograficzna wycieczka po wulkanach świata), wreszcie wykorzystujesz w ciekawy sposób język i figury psychoanalityczne (a także teorie psychologiczne, m.in. Melanie Klein, André Greena, Johna Steinera i Frances Tustin). Ciekawi mnie, czy to są dwa różne kierunki pracy w języku – to znaczy że jako terapeutka musisz „wyjaśniać”, „naprostowywać” to, co skomplikowane i mroczne w przeżyciach pacjentów (czyli trochę wyprowadzać ich z Hadesu), a jako poetka odwrotnie: „zaciemniasz”, „komplikujesz” formalnie to, co na poziomie życiowym mogłoby okazać się zbyt otwarte, jasne, odsłonięte (czyli znowu: złażenie w podziemie)? A może to wcale nie są przeciwstawne kierunki, tylko harmonijny, naturalny przeplot? 

Mam na co dzień tyle do czynienia z wypowiedziami dotyczącymi czyjegoś intymnego życia, że w pisaniu szukam czegoś innego – nie opowiedzenia swojej historii, ale podążania za. dziwnymi słowami i obrazami, które przychodzą do mnie jakby same. Pozostaję wierna przeplotowi, Hemingwayowskiemu: write drunk, edit sober – i nie chodzi o to, że piję, pisząc, bo nie, ale początek pisania to dla mnie pozostawanie w stanie rozchwianego, szalonego umysłu, w potoku skojarzeń wypluwanym przez nieświadomość. Teraz piszę sztukę teatralną: w brzuchu bohaterki zamieszkał kret. Dlaczego ten obraz trzyma się mojej głowy? Nie wiem. Piszę, żeby się dowiedzieć. To jest dla mnie sedno – bycie z ekscytującym obrazem, macerowanie skojarzeń, słów, teorii i zjawisk przyrodniczych jak znów w tej kryptokopule. Niezatrzymywanie się na szybkim wyjaśnieniu i wylaniu emocji. Raczej piętrzenie, zagęszczanie, mącenie, metafora. I mimo różnych odpowiedzialności – wolność od interpretacji.

Spełnia się coś, co kiedyś było dla mnie upragnione – udzielam wywiadów, rozmawiam o tym, co piszę, na spotkaniach autorskich czy czytaniach – i jest to wspaniałe, wypełnia mnie wdzięcznością, ale i zmęczeniem. Orientuję się też, że to jest płaszczyzna działań literackich bardzo związana z wyjaśnianiem, opracowywaniem i usprawnianiem rozumienia – czyli z logiką. Bardzo to podobne do edit sober – czyli bardziej intelektualnego, przytomnego etapu tworzenia – ale też do mojej pracy. Przestrzeni na ten rozchwiany stan umysłu robi się mało. Moja społeczna persona, ta w wywiadach i na spotkaniach, to ktoś inny niż odklejona od realu postać podążająca za kretem, kobietą rodzącą księżyc i mówiącym kasztanowcem, która kocha niedopowiedzenia i niejasność. Sednem nie jest wybranie „najodpowiedniejszej” części siebie, tylko zobaczenie ich wszystkich, integracja, ale też dbanie o dobry balans.

A moja książka to nie ja – ani to zapis mojego życia, ani moja dusza. To jest tekst literacki. Krytyka literacka może z nią zrobić, co chce. Wolałabym, żeby krytycy czytali książkę, a nie wywiady. Byłabym wdzięczna za nieskupianie się na tym, czy jestem podobna do Isabelli Rossellini, jak się to zdarzyło w przypadku Drugiej osoby – ale jeśli naprawdę trzeba, to nie moja sprawa. Szanuję krytyków za robienie po swojemu roboty jasności – także dla mnie. Za pokazywanie swoich pomysłów na to, co zrobiłam, wskazywanie tego, co być może mi nie wyszło.

Rany, faktycznie, była gruba inba o Rossellini! To może skoro idziemy w krzywe porównania, pozwolę sobie na inne: mi przypominasz raczej Leonorę Carrington, przy czym nie chodzi tu o wygląd (chociaż… ;)), ale o surrealistyczną tkankę Twojego pisania, o odwagę, z jaką mnożysz odjechane frazy i obrazy, jak czujnie (i czule) tropisz w rzeczywistości rozspójnienia, zwichnięcia, przesuwy i omsknięcia. Kiedy teraz powiedziałaś o kobiecie z kretem w brzuchu, pomyślałam: o, w mordę, takie coś to chyba tylko Leonora mogłaby wymyślić! Podobne odczucia miałam przy lekturze Czarnej ręki, zsiadłego mleka, może dlatego, że pierwszy raz czytałam Twoją książkę, gdy mocno siedziałam w pisaniu i malarstwie Carrington, ale może jednak to skojarzenie nie jest przypadkowe. I pomyślałam sobie, że u Leonory – poza tym, że po prostu była artystką zanurzoną w tradycji surrealistycznej – ważny wpływ na sposób pisania miało jej doświadczenie psychotyczne. Ten przepływ między życiem a sztuką wyraźnie widać, gdy przeczyta się jej autobiograficzne zapiski Down Below, pokazujące narastający obłęd (osobisty i wojenny) oraz pobyt w szpitalu psychiatrycznym i ucieczkę z niego, a potem porówna się to z motywami powracającymi w opowiadaniach. Widać oczywiście artystyczne przetworzenie, ale podobieństwo jest uderzające. Kiedy wczytywałam się w książki Carrington, myślałam sobie, że to jej surrealistyczne radykalne dociśnięcie, te straceńcze, niekiedy nieinterpretowalne (lub: wielointerpretowalne) obrazy, jej narracje niemożliwe, nie-do-wyobrażenia – to jest rozpaczliwa próba zagadania lęku przed szaleństwem, odsunięcia od siebie – na odległość języka sztuki – nieuchronności obłędu (który, jak to pisał Michel Foucault, jest „nieobecnością dzieła”).

Wybacz ten przydługi pean na cześć Carrington, ale potrzebuję go, by zapytać Cię o to, na ile pisanie jest dla Ciebie podobnym ruchem „odraczania szaleństwa”. Mam tu na myśli z jednej strony to, że jako psychiatrka jesteś otoczona kruchymi i podatnymi na załamania psychiczne ludźmi, a sama przecież nie masz odporności pancernego kontenera, a z drugiej strony chodzi mi o szaleństwo czasów, w których żyjemy. Leonora Carrington w psychotycznych atakach próbowała uratować świat przed Hitlerem, my tymczasem – i są tego ślady w Twoich opowiadaniach oraz wierszach – najpierw przeżyliśmy obłęd pandemii, a teraz mamy wojnę w Ukrainie (Twój wiersz o Persefonie w ukraińskim schronie przy każdej lekturze mnie „harata”), że o innych katastrofach nie wspomnę. Przyznam się, że ja często łapię się na myśli: jak w ogóle można wytrzymać rzeczywistość i nie oszaleć, gdy nie przetwarza się jej na obraz, wiersz, film, melodię…  

W tekście Foucaulta, który na użytek odpowiedzi na to pytanie przeczytałam, pojawia się sformułowanie „szaleństwo, liryczna poświata choroby” – i ja póki co pozostaję po stronie poświaty. Jak każda terapeutka mam za sobą własną długoletnią terapię, w której godziłam wewnętrzne konflikty, i zawdzięczam jej dobry kontakt z „szaloną”, twórczą częścią mnie. Może dzięki terapii, może dzięki innym zasobom i przypadkom nie mam doświadczenia ciężkiej choroby psychicznej. To mnie różni od Carrington, chociaż czuję na innych płaszczyznach – zwłaszcza wyobraźniowej – duże podobieństwo. Pochlebia mi, że je widzisz, bo bardzo ją podziwiam.

W minionych latach często czułam, że za chwilę przejdę na stronę „nieobecności dzieła” – i będzie po mnie. Kiedy pisałam wiersze do Kryptodomu, to oprócz pandemii i wojny były przecież jeszcze zmiana prawa aborcyjnego i Strajki Kobiet, na które chodziłam z córką w nosidle. Wszystko to nałożyło mi się na najwcześniejsze lata macierzyństwa. Ono samo w sobie generuje lęk, a do tego dochodził przecież jeszcze ten związany z wszechobecnością śmierci, z jej wdzieraniem się przez szpary w maseczce, z obrazami z Buczy, Charkowa, Mariupola, z granicy z Białorusią. Pisanie to dla mnie przestrzeń, gdzie się jednocześnie czuje i nie czuje, ma kontakt i go nie ma, widzi się dramat, z którym nic nie można zrobić – i obrabia się go twórczo, wpuszcza działanie w postaci chociażby przestawiania kolejności słów. To jest jakiś ratunek od bezradności. Jakieś ocalanie, świadectwo. Czuję, jak bardzo to pomaga.

Pomaga, i to mocno. Pod Twoimi słowami mogę się tylko podpisać, a Tobie, Kasiu, podziękować za rozmowę i za książki. Trzymam kciuki za następne!  

I ja Tobie dziękuję, Asiu, za Twoje otwierające głowę pytania i książki oraz za czujną redakcję Kryptodomu. Bardzo kibicuję trulom (gdyby myśleć o książkach jak o dzieciach, nasze będą mogły robić razem urodziny!) i niech będzie wiele, wiele następnych!

O AUTORACH

Joanna Mueller

Urodzona w 1979 roku. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa), wspólnie z Joanną Łańcucką Waruj (2019, nominacje do Silesiusa i Nagrody im. W. Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące(2013) oraz zbiór wierszy dla dzieci Piraci dobrej roboty (2017). Redaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Członkini grupy feministyczno-artystycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.

Katarzyna Szaulińska

Urodziła się w 1987 roku w Kołobrzegu. Poetka. Laureatka Połowu, konkursu na wiersze i opowiadania doraźne oraz projektu "Pierwsza książka" Biura Literackiego w 2019 roku. Nominowana do nagrody głównej w XXV OKP im. Jacka Bierezina. Publikowała wiersze, opowiadania oraz komiksy, m.in. w „Małym Formacie”, „Kontencie”, „Fabulariach”, „Wakacie”, „Kulturze Liberalnej” i 8. Arkuszu „Odry”. Autorka scenariusza komiksu o depresji Czarne fale oraz monodramu Córcia wystawianego w Teatrze WARSawy. Mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako psychiatra i psychoterapeutka.

powiązania

Niewidka i Zobaczysko

nagrania / TransPort Literacki Joanna Łańcucka Joanna Mueller Resina

Czytanie z książki “Niewidka i Zobaczysko” z udziałem Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Neuroprzekaźnik musów. O “Umalmu” Łukasza Woźniaka

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Łukasza Woźniaka, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Mirahina Anna Podczaszy Bartosz Konstrat Bianka Rolando Edward Pasewicz Jacek Dehnel Joanna Lech Joanna Mueller Joanna Wajs Julia Fiedorczuk Julia Szychowiak Justyna Bargielska Konrad Góra Łukasz Jarosz Magdalena Bielska Paweł Sarna Przemysław Witkowski Robert Rybicki Sławomir Elsner Szczepan Kopyt Tomasz Pułka

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree podczas festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Pod prąd, w nieważkość. O “gatunkach anadromicznych” Karola Brzozowskiego

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Karola Brzozowskiego, laureata projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Blade Runner 2023. O „państwach miastach i okolicach” Kamila Plicha

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Kamila Plicha, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Moja reakcja na. O “bezoarach” Julii Jankowskiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Julii Jankowskiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Turbuj te kółka, turlaj! O “Regule trzech” Aleksandry Góreckiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Aleksandry Góreckiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „tsundere: podmalówka”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller, towarzyszący premierze książki trule, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „święto dziewczynienia”

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Szaulińska

Autorski komentarz Katarzyny Szaulińskiej, towarzyszący premierze książki Kryptodom, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozprężanie wdrukowanych krat

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Zuzanna Sala

Rozmowa Zuzanny Sali z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki trule Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Kryptodom (2)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Fragmenty książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Pewne formy wolności

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Roszak Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Joanną Roszak, towarzysząca premierze książki om Joanny Roszak, wydanej w Biurze Literackim 11 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Kryptodom (1)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Fragmenty książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

W oku cyklonu, na ostrzu granicy

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, towarzysząca towarzysząca premierze kamishibajki Niewidka i Zobaczysko, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: Na to rwało się, rwało się Serce

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, towarzyszący premierze książki Niewidka i Zobaczysko, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller Miłosz Biedrzycki

Trzynasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Romantyczność 2022

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Byrska Aleksandra Kasprzak Antonina Tosiek Artur Burszta Daniel Tamkun Helena Burdzińska Jacek Dehnel Jakub Kornhauser Jakub Pszoniak Joanna Mueller Joanna Roszak Karol Maliszewski Karolina Sałdecka Katarzyna Szaulińska Łukasz Cabajewski Maria Krzywda Michał Domagalski Miłosz Biedrzycki Natalia Malek

Czytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Do znikania

wywiady / O KSIĄŻCE Katarzyna Szaulińska Paulina Pidzik

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Pauliną Pidzik, towarzysząca premierze książki (miejsca ich jesiony) Pauliny Pidzik, wydanej w Biurze Literackim 19 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Balans między ambicją i komunikatywnością

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Katarzyna Szaulińska

Odpowiedzi Katarzyny Szaulińskiej na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Wyższa szkoła empatii

wywiady / O KSIĄŻCE Jacek Dehnel Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Jackiem Dehnelem, towarzysząca premierze książki Śnieg w kwietniową niedzielę. 44 wiersze Philipa Larkina w tłumaczeniu Jacka Dehnela, wydanej w Biurze Literackim 8 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzynasty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Siostrzeństwo to gryps upuszczany skrycie do innych klatek

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Joanna Mueller

Odpowiedzi Joanny Mueller na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Potrzebowałam mówić głosem czarnoskórego mężczyzny

wywiady / O KSIĄŻCE Karolina Sałdecka Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Karoliną Sałdecką, towarzysząca premierze książki Rekuhkara, wydanej w Biurze Literackim 27 grudnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Amerykańska Szkoła Pisania

nagrania / Stacja Literatura Elizabeth Bishop Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski Marcin Szuster

Spotkanie wokół książki Amerykańska Szkoła Pisania Elizabeth Bishop z udziałem Juliusza Pielichowskiego, Marcina Szustra, Jerzego Jarniewicz i Joanny Mueller w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Żywa obecność

wywiady / O KSIĄŻCE Bogusława Sochańska Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Bogusławą Sochańską, towarzysząca premierze książki Bojownicy bez broni Mortena Nielsena, wydanej w Biurze Literackim 20 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / Stacja Literatura Bohdan Zadura Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Joanna Mueller Karol Maliszewski Konrad Góra Marta Podgórnik

Spotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

stubezgłowa (filetowanie)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 9 Hista & her sista

nagrania / Między wierszami Joanna Mueller

Dziewiąty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Poczułam się w świecie bardziej jak w domu

wywiady / O KSIĄŻCE Adda Djørup Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Addą Djørup, towarzysząca premierze książki Najsłabszy opór, wydanej w Biurze Literackim 17 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Nadal wierzę w siostrzeństwo

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Hista & her sista

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Fragment zapowiadający książkę Joanny Mueller Hista & her sista, która ukaże się w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Druga osoba

nagrania / Stacja Literatura Katarzyna Szaulińska

Czytanie z książki Druga osoba z udziałem Katarzyny Szaulińskiej w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Kasztanek

utwory / premiery w sieci Katarzyna Szaulińska

Premierowe opowiadanie Katarzyny Szaulińskiej. Prezentacja w ramach projektu „Pierwsza książka prozą 2020”.

WIĘCEJ

Łemkowski palimpsest, odwrotność wymazania

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recenzja Joanny Mueller, towarzysząca wydaniu książki Katarzyny Szwedy Bosorka, która ukazała się w Biurze Literackim 9 listopada 2020 roku.

WIĘCEJ

Ludzie ze Stacji

nagrania / Stacja Literatura Bogusław Kierc Dawid Mateusz Jerzy Jarniewicz Karol Maliszewski Katarzyna Szaulińska Konrad Góra Łukasz Dynowski Marta Podgórnik Robert Rybicki

Spotkanie wokół książki Ludzie ze Stacji w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Santarém, Samotność przestrzeni oraz Nie gódź się

nagrania / Stacja Literatura Andrzej Sosnowski Elizabeth Bishop Emily Dickinson Filip Łobodziński Joanna Mueller Juliusz Pielichowski Patti Smith Tadeusz Sławek

Spotkanie wokół książek Santarém Elizabeth Bishop, Samotność przestrzeni Emily Dickinson i Nie gódź się Patti Smith z udziałem Tadeusza Sławka, Filipa Łobodzińskiego, Joanny Mueller oraz Juliusza Pielichowskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ

Poetyckie książki trzydziestolecia

nagrania / Stacja Literatura Anna Kałuża Jakub Skurtys Joanna Mueller Joanna Orska Karol Maliszewski

Spotkanie z udziałem Anny Kałuży, Karola Maliszewskiego, Joanny Mueller, Joanny Orskiej oraz Jakuba Skurtysa w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ

Intymny sposób na wspólnotowość

wywiady / O KSIĄŻCE Adam Partyka Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Adama Partyki z Katarzyną Szaulińską, towarzysząca wydaniu książki Druga osoba, która ukazała się w Biurze Literackim 25 maja 2020 roku.

WIĘCEJ

żyzna

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Szaulińska

Autorski komentarz Katarzyny Szaulińskiej towarzyszący wydaniu książki Druga osoba, która ukazała się w Biurze Literackim 25 maja 2020 roku.

WIĘCEJ

Druga osoba (2)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Fragment zapowiadający książkę Katarzyny Szaulińskiej Druga osoba, która ukaże się w Biurze Literackim 25 maja 2020 roku.

WIĘCEJ

Waruj

nagrania / Stacja Literatura Anna Adamowicz Dawid Mateusz Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Spotkanie wokół książki “Waruj Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej z udziałem Joanny Mueller, Joanny Łańcuckiej, Anny Adamowicz oraz Dawida Mateusza w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ

Druga osoba (1)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Fragment zapowiadający książkę Katarzyny Szaulińskiej Druga osoba, która ukaże się w Biurze Literackim 25 maja 2020 roku.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie debiuty 2018

nagrania / Stacja Literatura Aleksander Trojanowski Antonina Tosiek Katarzyna Szaulińska Marcin Pierzchliński Marcin Podlaski Maria Halber

Czytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2018 z udziałem Marii Halber, Marcina Pierzchlińskiego, Marcina Podlaskiego, Katarzyny Szaulińskiej, Aleksandra Trojanowskiego i Antoniny Małgorzaty Tosiek w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ

Zerwane ze smyczy

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Łańcucka Joanna Mueller Sylwia Głuszak

Rozmowa Sylwii Głuszak z Joanną Łańcucką i Joanną Mueller, towarzysząca wydaniu książki Waruj Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.

WIĘCEJ

Czysty układ

wywiady / O PISANIU Joanna Mueller Roman Honet

Rozmowa Romana Honeta z Joanną Mueller, opublikowana w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.

WIĘCEJ

Straż graniczna w Morzu Własnym

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autorskie komentarze Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, towarzyszące wydaniu książki Waruj, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.

WIĘCEJ

Waruj

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragment zapowiadający książkę Joanny Łańcuckiej & Joanny Mueller Waruj, która ukaże się w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.

WIĘCEJ

Za dużo powietrza między słowami

wywiady / O PISANIU Aleksander Trojanowski Katarzyna Szaulińska

Katarzyna Szaulińska rozmawia z Aleksandrem Trojanowskim, laureatem 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Dziurka od Klucza jest mgławicą

wywiady / O KSIĄŻCE Bianka Rolando Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Bianką Rolando, towarzysząca wydaniu książki Stelle, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ

Otwieranie na przepływ

wywiady / O PISANIU Katarzyna Szaulińska Marcin Podlaski

Marcin Podlaski rozmawia z Katarzyną Szaulińską, laureatką 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

California dreaming

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Szaulińska

Autorski komentarz Katarzyny Szaulińskiej, laureatki 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Nic cięższe niż coś

utwory / premiera w sieci z Połowu Katarzyna Szaulińska

Premierowy zestaw wierszy Katarzyny Szaulińskiej Nic cięższe niż coś. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2018”.

WIĘCEJ

Kto za tym stoi

nagrania / Stacja Literatura Aleksandra Grzemska Aleksandra Olszewska Artur Burszta Dawid Mateusz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Spotkanie z organizatorami festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Damian Banasz, Artur Burszta, Mateusz Grzegorzewski, Aleksandra Grzemska, Polina Justowa, Dawid Mateusz, Mina, Joanna Mueller, Aleksandra Olszewska, Tomasz Piechnik, Juliusz Pielichowski, Magdalena Rigamonti i Maksymilian Rigamonti.

WIĘCEJ

Przekuwanie krzyku

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Rozmowa Joanny Mueller i Juliusza Pielichowskiego, towarzysząca wydaniu książki Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 5 listopada 2018 roku.

WIĘCEJ

O tym, jak „zadziała się” wspólnota

wywiady / O PISANIU Aleksandra Grzemska Aleksandra Olszewska Artur Burszta Dawid Mateusz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Dyskusja redakcji Biura Literackiego z udziałem: Aleksandry Grzemskiej, Dawida Mateusza, Joanny Mueller, Aleksandry Olszewskiej, Juliusza Pielichowskiego i Artura Burszty na temat festiwalu Stacja Literatura 23.

WIĘCEJ

Wiersz doraźny: Dzień gniewu

utwory / premiery w sieci Grzegorz Wróblewski Jakub Kornhauser Joanna Mueller Karol Maliszewski Przemysław Owczarek Zbigniew Machej

Pozakonkursowy zestaw „Wierszy doraźnych 2018” autorstwa Jakuba Kornhausera, Zbigniewa Macheja, Karola Maliszewskiego, Joanny Mueller, Przemysława Owczarka, Grzegorza Wróblewskiego.

WIĘCEJ

Tribute to John Ashbery

nagrania / Stacja Literatura Asja Bakić Bagio Guerra Bogusław Kierc Dawid Mateusz Joanna Mueller John Ashbery Kacper Bartczak Llŷr Gwyn Lewis Lynn Suh Marcin Sendecki Radosław Jurczak Roman Honet Ryan van Winkle Szymon Słomczyński Tomasz Bąk

Spotkanie autorskie “Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ

Ogród o rozwidlających się skojarzeniach, czyli jak nie rymuje Kosenda

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat zestawu wierszy Z analogowych remisji Lucjusza Blancjusza Patryka Kosendy, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Wersy jak mansjony. O anarchitektonicznej poezji Macieja Konarskiego

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat zestawu wierszy Poza geometrią Macieja Konarskiego, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Dzieci szybciej zrozumieją

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Maria Liczner

Rozmowa Marii Liczner z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki Piraci dobrej roboty, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ

Hmm, aha, pff, czyli o piraceniu pisania

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Piraci dobrej roboty, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ

trofea i tropy, wnyki i wymyki

dzwieki / RECYTACJE Joanna Mueller

Wiersz z tomu intima thule, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

Nowe sytuacje w Trybie żeńskim: Joanna Mueller

nagrania / Z Fortu do Portu Joanna Mueller

Zapis spotkania autorskiego “Nowe sytuacje w Trybie żeńskim” z Joanną Mueller w ramach 19. festiwalu literackiego Port Wrocław 2014.

WIĘCEJ

Piraci dobrej roboty: Fragment

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller Marianna Sztyma

Fragment zapowiadający książkę Piraci dobrej roboty Joanny Mueller z ilustracjami autorstwa Marianny Sztymy, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ

Piraci dobrej roboty: Wierszowiązałki

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller Marianna Sztyma

Fragment zapowiadający książkę Piraci dobrej roboty Joanny Mueller z ilustracjami autorstwa Marianny Sztymy, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ

Nakręć wiersz z Połowu

nagrania / Z Fortu do Portu Artur Burszta Joanna Mueller

Zapis spotkania autorskiego z laureatami konkursu “Nakręć wiersz” w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ

Szczodrość dla mniej oszukanych

wywiady / O KSIĄŻCE Jacek Dehnel Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Jackiem Dehnelem, towarzysząca premierze książki Zimowe królestwo, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2017 roku.

WIĘCEJ

Nigdy to “ydgin” pisane wspak

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Justyna Bargielska

Rozmowa Joanny Mueller z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 lutego 2017 roku.

WIĘCEJ

Brodząc w habitusie

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Szymon Żuchowski

Rozmowa Joanny Mueller z Szymonem Żuchowskim, towarzysząca premierze książki Tropizmy w przekładzie Szymona Żuchowskiego, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2016 roku.

WIĘCEJ

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recenzja Joanny Mueller z książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

Niewymuszone gry z tożsamością

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Połów 2011. Fragment eseju Joanny Mueller Kuter do bazy! – o poezji Macieja Taranka.

WIĘCEJ

Trochę ziemia nieznana

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Głuszak Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Jakubem Głuszakiem, towarzysząca premierze książki 21 wierszy miłosnych, wydanej w Biurze Literackim 12 lipca 2016 roku.

WIĘCEJ

Poeci na nowy wiek

nagrania / Z Fortu do Portu Joanna Mueller Julia Szychowiak Justyna Bargielska

Zapis spotkania autorskiego “Poeci na nowy wiek” z Justyną Bargielską, Joanną Mueller i Julią Szychowiak w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ

Blisko intymnego świata

wywiady / O PISANIU Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Rozmowa Karoliny Sałdeckiej z Joanną Mueller.

WIĘCEJ

Poeci: Joanna Mueller

nagrania / Między wierszami Joanna Mueller

Dziewiąty odcinek programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Joanną Mueller.

WIĘCEJ

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Podczaszy Bohdan Zadura Filip Zawada Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller Marianna Sztyma Tomasz Broda Zbigniew Machej

Dzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.

WIĘCEJ

Nie papier, nie nożyczki. O Nakarmić kamień Bronki Nowickiej

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Nakarmić kamień Bronki Nowickiej, która ukazała się 29 czerwca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Marsjańska gościnność

wywiady / O KSIĄŻCE Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Jerzym Jarniewiczem towarzysząca premierze książki Woda na Marsie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 25 maja 2015 roku.

WIĘCEJ

Anarchistyczna szczepionka Podsiadły – testowana na dzieciach

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Szkic Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Przedszkolny sen Marianki Jacka Podsiadły, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 20 kwietnia 2015 roku.

WIĘCEJ

Bohaterki rodzą się zmęczone

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Zawsze rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza "dąsy, musy, winy"

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Jonanny Mueller do wiersza „dąsy, musy, winy” z książki intima thule, która ukazała się 12 stycznia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

"To jakby architektoniczna wersja matrioszek"

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Przemysław Rojek

Z Joanną Mueller o książce intima thule rozmawia Przemysław Rojek

WIĘCEJ

Andrzej Falkiewicz o książce ta chwila

recenzje / KOMENTARZE Andrzej Falkiewicz Joanna Mueller

Wybór Joanny Mueller autokomentarzy Andrzeja Falkiewicza z książki ta chwila, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii Proza 19 grudnia 2013 roku.

WIĘCEJ

Komentarz do szkicu Prenatal w powidoku (kolekta)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller do szkicu „Prenatal w powidoku (kolekta)”.

WIĘCEJ

W miejscu otwierania się cielesności „rytm traumi refrenem” litanii

wywiady / O KSIĄŻCE Anita Jarzyna Joanna Mueller

Z Joanną Mueller o książce Powlekać rosnące rozmawia Anita Jarzyna.

WIĘCEJ

Liryzm lawirujący

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego.

WIĘCEJ

W trasie najczęściej beżowy

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Szymon Słomczyński

Z Szymonem Słomczyńskim o książce Nadjeżdża rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Całkiem nieźle kombinują. Jak Fisz, ale nie Stanley

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Warszafka płonie, która ukazała się 4 kwietnia 2013 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

W rytmie obrotów podmiotów – o wierszach Szymona Słomczyńskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o wierszach Szymona Słomczyńskiego.

WIĘCEJ

W klinczu konstrukcji i konstytucji – o "apokaliptycznych apokryfach" Seweryna Górczaka

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012 o wierszach Seweryna Górczaka.

WIĘCEJ

Otwarty proces o ubezwłasnowolnienie

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller opublikowany w 2012 roku na łamach „Wakatu”.

WIĘCEJ

Kuter do bazy!

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Joanna Mueller współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011 o twórczości Katarzyny Kaczmarek, Macieja Taranka i Joanny Żabnickiej.

WIĘCEJ

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recenzja Joanna Mueller z książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

Bardziej wykład niż wylew

wywiady / O KSIĄŻCE Jacek Dehnel Joanna Mueller

Z Jackiem Dehnelem o książce Rubryki strat i zysków rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Rezydencja surykatek rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Wiersz w drodze – krymu mir, cry & crime

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller do wiersza „krymu mir, cry & crime” z książki Wylinki, wydanej w Biurze Literackim 18 listopada 2010 roku.

WIĘCEJ

Co to dzisiaj znaczy być poetą?

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Stratygrafie.

WIĘCEJ

Mały cień wielkiego czarnoksiężnika

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller o Tymoteuszu Karpowiczu.

WIĘCEJ

Ołówkiem, farbą, plasteliną…

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller o twórczości Krystyny Miłobędzkiej.

WIĘCEJ

Przemiany i wulkany

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „święto dziewczynienia”

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Szaulińska

Autorski komentarz Katarzyny Szaulińskiej, towarzyszący premierze książki Kryptodom, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Kryptodom (2)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Fragmenty książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Kryptodom (1)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Fragmenty książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Poezja backstage’u

recenzje / ESEJE Katarzyna Szopa

Recenzja Katarzyny Szopy, towarzysząca premierze książki trule Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Przemiany i wulkany

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko – forma obecności

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Recenzja Joanny Roszak, towarzysząca premierze książki Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Rzewna podżegaczka

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Recenzja Moniki Glosowitz towarzysząca premierze książki Joanny Mueller Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Od Dawida do bloku

recenzje / ESEJE Weronika Janeczko

Recenzja Weroniki Janeczko towarzysząca wydaniu książki Katarzyny Szaulińskiej Druga osoba, która ukazała się w Biurze Literackim 25 maja 2020 roku.

WIĘCEJ

Artystki, które robią książki

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży książki Waruj Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.

WIĘCEJ

Blisko intymnego świata

wywiady / O PISANIU Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Rozmowa Karoliny Sałdeckiej z Joanną Mueller.

WIĘCEJ

Dom, w którym straszy tak pięknie

recenzje / ESEJE Michał Tabaczyński

Recenzja Michała Tabaczyńskiego z książki Joanny Mueller intima thule, która ukazała się w czasopiśmie „Fabularie”.

WIĘCEJ

Intima thule: topografia intymności

recenzje / IMPRESJE Katarzyna Szopa

Esej Katarzyny Szopy towarzyszący premierze książki intuma thule Joanny Mueller, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 12 stycznia 2015 roku.

WIĘCEJ

Macierzyństwo i kobiecość

recenzje / ESEJE Paulina Małochleb

Recenzja Pauliny Małochleb z książki Powlekać rosnące (apokryfy prenatalne) Joanny Mueller, która ukazała się w 2014 roku w „Nowych Książkach”.

WIĘCEJ

Pępkowe

recenzje / IMPRESJE Anita Jarzyna

Esej Anity Jarzyny towarzyszący premierze książki Powlekać rosnące Joanny Mueller.

WIĘCEJ

Blizny na słowach

recenzje / ESEJE Monika Balach

Recenzja Moniki Bolach z książki Wylinki, która ukazała się w marcu 2011 roku na łamach “Wyspy. Kwartalnik Literacki”.

WIĘCEJ

Żywioły języka

recenzje / ESEJE Jarosław Borowiec

Recenzja Jarosława Borowca z książki Stratygrafie Joanny Mueller, która ukazała się w marcu 2011 roku na łamach “Nowych Książek”.

WIĘCEJ

Joanna Mueller: Wylinki

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży z książki Wylinki Joanny Mueller.

WIĘCEJ