Niewidka i Zobaczysko
nagrania / TransPort Literacki Joanna Łańcucka Joanna Mueller ResinaCzytanie z książki “Niewidka i Zobaczysko” z udziałem Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat poezji Karola Brzozowskiego, laureata projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
Uznać wiersz za zwierzę anadromiczne – żyjące w dwóch środowiskach (język/świat) i nieustępliwie płynące pod prąd (życia/mowy) – może byłoby banałem, gdyby sam autor nie wywołał tego tropu interpretacyjnego w tytule swojego zestawu/tomu poetyckiego (tytule nie pierwszym zresztą, możliwe też, że nie ostatnim). Na pewno anadromiczność przestaje być banalna w momencie, gdy dostrzeżemy, że pracuje ona – jako główna reguła – w materii większości wierszy Karola Brzozowskiego, nie tyle jako obraz migracji gatunków z jednego środowiska do drugiego (na przykład łososi płynących na tarło z mórz do strumieni, choć z przymrużeniem krytycznego oka warto dodać, że zarówno kwestia progenitury, jak i wędrówka od rejestru „słonego” do „słodkiego” są w tej poezji bardzo istotne), ile jako przenikanie się różnych czasoprzestrzeni w pojedynczych utworach.
W sposób niezwykle wyrazisty widać to w jednym z moich ulubionych wierszy autora – z incipitem „[w galerii sztuki współczesnej]”. Anadromiczność jest tu hojna, obejmuje nie dwa, ale co najmniej trzy lub cztery środowiska: galerię sztuki, trasę szybkiego ruchu, stację benzynową i – otóż właśnie – kosmos (plus jeszcze może przestrzeń oniryczną, bo tempo jazdy podporządkowane jest snowi córki; kto z rodziców nie usypiał dziecka szybką jazdą, niech pierwszy stuknie w karoserię). Najciekawsza w tym wierszu jednak nie jest jazda, ale ten moment, w którym oświetlona neonami – a przy okazji mistrzowsko maźnięta pędzlem Hoppera – twarz córeczki znika z realu Orlenu, a pojawia się w kosmicznej próżni: „śpi zahibernowany podróżnik na marsa (…) w kapsule główki tętnica”.
O samym wierszu mogłabym pisać jeszcze długo (bo co tu robi choćby „teleportowany koń”?), może pojawi się jeszcze okazja. W tym momencie chciałabym zwrócić uwagę na milczącą kosmiczną próżnię, która w wielu tekstach Karola Brzozowskiego staje się obcym biotopem odnalezionym nagle w najbliższej lokalności. To, w czym wydajemy się mocno osadzeni (dom, bliska relacja, codzienność, Polska 2023, świat, ludzkość), już w samej swojej istocie zawiera pierwiastek pozornie niedosiężnej czasoprzestrzeni. Wiersz zaś, ta zmyślna dwuśrodowiskowa hybryda, nie tyle katapultuje nas w pustkę nieważkości, ile pokazuje, że kosmos, katastrofa, futurystyczna dystopia dzieją się w tkance naszego tu i teraz.
Warto wspomnieć, że autor funduje opisanym przez siebie istotom ludzkim i nie-ludzkim – a przy okazji czytelnikom – wrażenie niesamowitości nieco podobne do tego, które staje się udziałem niebinarnych „androidów” innego laureata tegorocznego Połowu – Kamila Plicha. Obaj poeci – choć na różne sposoby – podejmują namysł nieantropocentryczny, ekopoetycki i okołokatastroficzny, wykazują hybrydyczność swoich podmiotów, ale też chętnie sprawdzają warunki brzegowe ludzkiej komunikacji (Brzozowski przyznaje: „zajmuje mnie rozmowa” i z wyczuciem rejestruje ledwo dostrzegalne zwichnięcia w kontakcie). Tym, co ich różni, a co wydaje mi się ważne w pisaniu autora gatunków anadromicznych, jest rozpinanie sytuacji lirycznych nie tylko na osi horyzontalnej (jak w przypadku sekularnych, immanentnych państw miast i okolic Plicha), lecz także na osi wertykalnej – zgodnie zresztą z tytułem, który oznacza gatunki płynące pod prąd wody (gr. aná – ‘w górę’, drómos – ‘bieg’), jednak według przewrotnej etymologii oraz w postsekularnym, transcendentnym ujęciu może też oznaczać tych, którzy patrzą w górę.
Wizyjny, wręcz mistyczny aspekt wierszy Karola Brzozowskiego to kolejny temat do omówienia kiedy indziej. Ja chciałabym zamknąć mój tekst czymś bardzo charakterystycznym dla tej poezji – a mianowicie milczeniem. W gatunkach anadromicznych, o czym wspomniałam, odzywa się cisza kosmosu, poetycko więcej dzieje się tu w kanale wizualnym niż audytywnym (może mieć znaczenie fakt, że autor jest konserwatorem malarstwa), ale fascynujący jest też częsty w tym tomie efekt mute, czyli nagłe odcięcie dźwięku, które – niemal jak w filmach katastroficznych – połączone jest z zastosowaniem slow motion. Następuje wybuch, bohaterowie krzyczą z bólu i uciekają w panice – ale my widzimy ich ruchy jakby zatopione w strużce lepkiego miodu (to kolejny ważny dla autora motyw!), a słyszymy jedynie brak fonii, bezgłos.
Wiersze Brzozowskiego niekiedy przypominają takie właśnie kadry z katastrofy, która (już to wiemy) płynie w żyłach naszej codzienności. Uchwycone w tych wymutowanych sekwencjach postaci coś mówią, coś przeżywają, coś robią, ale my patrzymy na nie jak na kosmonautów uwięzionych w kapsule albo jak na nieme ryby za szkłem akwarium. Tylko czy na pewno to my patrzymy, a nie jesteśmy obserwowani? Czy to nie nas – gatunki anadromiczne, żyjące wszędzie naraz, zawsze pod prąd – unosi w kosmiczną ciszę teleportowany koń?
Urodzona w 1979 roku. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa), wspólnie z Joanną Łańcucką Waruj (2019, nominacje do Silesiusa i Nagrody im. W. Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące(2013) oraz zbiór wierszy dla dzieci Piraci dobrej roboty (2017). Redaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Członkini grupy feministyczno-artystycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.
Czytanie z książki “Niewidka i Zobaczysko” z udziałem Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat poezji Łukasza Woźniaka, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat poezji Kamila Plicha, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat poezji Julii Jankowskiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat poezji Aleksandry Góreckiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.
WIĘCEJAutorski komentarz Joanny Mueller, towarzyszący premierze książki trule, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.
WIĘCEJRozmowa Zuzanny Sali z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki trule Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Katarzyną Szaulińską, towarzysząca premierze książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.
WIĘCEJFragmenty książki trule Joanny Mueller, która ukaże się w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.
WIĘCEJFragmenty książki trule Joanny Mueller, która ukaże się w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.
WIĘCEJRozmowa Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, towarzysząca towarzysząca premierze kamishibajki Niewidka i Zobaczysko, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, towarzyszący premierze książki Niewidka i Zobaczysko, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie „Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?”.
WIĘCEJTrzynasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
WIĘCEJCzytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
WIĘCEJFragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.
WIĘCEJFragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.
WIĘCEJTrzynasty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WIĘCEJCzytanie z książki Hista & her sista z udziałem Joanny Mueller w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WIĘCEJOdpowiedzi Joanny Mueller na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.
WIĘCEJ17. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJ16. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJ15. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJSpotkanie wokół książki Amerykańska Szkoła Pisania Elizabeth Bishop z udziałem Juliusza Pielichowskiego, Marcina Szustra, Jerzego Jarniewicz i Joanny Mueller w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WIĘCEJ14. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Bogusławą Sochańską, towarzysząca premierze książki Bojownicy bez broni Mortena Nielsena, wydanej w Biurze Literackim 20 września 2021 roku.
WIĘCEJ13. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJ12. odcinek cyklu odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJ11. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJSpotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WIĘCEJ10. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie „Berek wierszem”.
WIĘCEJ9. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJAutorski komentarz Joanny Mueller w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.
WIĘCEJDziewiąty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Addą Djørup, towarzysząca premierze książki Najsłabszy opór, wydanej w Biurze Literackim 17 maja 2021 roku.
WIĘCEJRozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.
WIĘCEJ8. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Joanny Mueller Hista & her sista, która ukaże się w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.
WIĘCEJ7. odcinek cyklu „Kartoteka 25: Debiuty” Joanny Mueller
WIĘCEJ6. odcinek cyklu Kartoteka 25: Debiuty.
WIĘCEJ5. odcinek cyklu Kartoteka 25: Debiuty.
WIĘCEJ4. odcinek cyklu Kartoteka 25: Debiuty.
WIĘCEJ3. odcinek cyklu Kartoteka 25: Debiuty.
WIĘCEJ2. odcinek cyklu Kartoteka 25: Debiuty.
WIĘCEJRecenzja Joanny Mueller, towarzysząca wydaniu książki Katarzyny Szwedy Bosorka, która ukazała się w Biurze Literackim 9 listopada 2020 roku.
WIĘCEJ1. odcinek cyklu Kartoteka 25: Debiuty.
WIĘCEJSpotkanie wokół książek Santarém Elizabeth Bishop, Samotność przestrzeni Emily Dickinson i Nie gódź się Patti Smith z udziałem Tadeusza Sławka, Filipa Łobodzińskiego, Joanny Mueller oraz Juliusza Pielichowskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie „Ludzie ze Stacji”.
WIĘCEJSpotkanie z udziałem Anny Kałuży, Karola Maliszewskiego, Joanny Mueller, Joanny Orskiej oraz Jakuba Skurtysa w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WIĘCEJSpotkanie wokół książki “Waruj Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej z udziałem Joanny Mueller, Joanny Łańcuckiej, Anny Adamowicz oraz Dawida Mateusza w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
WIĘCEJRozmowa Sylwii Głuszak z Joanną Łańcucką i Joanną Mueller, towarzysząca wydaniu książki Waruj Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.
WIĘCEJRozmowa Romana Honeta z Joanną Mueller, opublikowana w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WIĘCEJAutorskie komentarze Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, towarzyszące wydaniu książki Waruj, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Joanny Łańcuckiej & Joanny Mueller Waruj, która ukaże się w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Bianką Rolando, towarzysząca wydaniu książki Stelle, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.
WIĘCEJSpotkanie z organizatorami festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Damian Banasz, Artur Burszta, Mateusz Grzegorzewski, Aleksandra Grzemska, Polina Justowa, Dawid Mateusz, Mina, Joanna Mueller, Aleksandra Olszewska, Tomasz Piechnik, Juliusz Pielichowski, Magdalena Rigamonti i Maksymilian Rigamonti.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller i Juliusza Pielichowskiego, towarzysząca wydaniu książki Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 5 listopada 2018 roku.
WIĘCEJDyskusja redakcji Biura Literackiego z udziałem: Aleksandry Grzemskiej, Dawida Mateusza, Joanny Mueller, Aleksandry Olszewskiej, Juliusza Pielichowskiego i Artura Burszty na temat festiwalu Stacja Literatura 23.
WIĘCEJPozakonkursowy zestaw „Wierszy doraźnych 2018” autorstwa Jakuba Kornhausera, Zbigniewa Macheja, Karola Maliszewskiego, Joanny Mueller, Przemysława Owczarka, Grzegorza Wróblewskiego.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie „Poetycka książka trzydziestolecia”.
WIĘCEJSpotkanie autorskie “Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat zestawu wierszy Z analogowych remisji Lucjusza Blancjusza Patryka Kosendy, laureata 12. edycji „Połowu”.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat zestawu wierszy Poza geometrią Macieja Konarskiego, laureata 12. edycji „Połowu”.
WIĘCEJRozmowa Marii Liczner z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki Piraci dobrej roboty, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Joanny Mueller w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Piraci dobrej roboty, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu intima thule, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WIĘCEJZapis spotkania autorskiego “Nowe sytuacje w Trybie żeńskim” z Joanną Mueller w ramach 19. festiwalu literackiego Port Wrocław 2014.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Piraci dobrej roboty Joanny Mueller z ilustracjami autorstwa Marianny Sztymy, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2017 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Piraci dobrej roboty Joanny Mueller z ilustracjami autorstwa Marianny Sztymy, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2017 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Intima thule Joanny Mueller.
WIĘCEJZapis spotkania autorskiego z laureatami konkursu “Nakręć wiersz” w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Jackiem Dehnelem, towarzysząca premierze książki Zimowe królestwo, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2017 roku.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 lutego 2017 roku.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Szymonem Żuchowskim, towarzysząca premierze książki Tropizmy w przekładzie Szymona Żuchowskiego, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2016 roku.
WIĘCEJRecenzja Joanny Mueller z książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik.
WIĘCEJRozmowa Klaudii Mucy z Joanną Mueller.
WIĘCEJPołów 2011. Fragment eseju Joanny Mueller Kuter do bazy! – o poezji Macieja Taranka.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Jakubem Głuszakiem, towarzysząca premierze książki 21 wierszy miłosnych, wydanej w Biurze Literackim 12 lipca 2016 roku.
WIĘCEJZapis spotkania autorskiego “Poeci na nowy wiek” z Justyną Bargielską, Joanną Mueller i Julią Szychowiak w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie „Jeszcze jedna dyskusja o parytetach”.
WIĘCEJRozmowa Karoliny Sałdeckiej z Joanną Mueller.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie „Nowy (polski) głos w Europie”.
WIĘCEJDziewiąty odcinek programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Joanną Mueller.
WIĘCEJDzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.
WIĘCEJEsej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Nakarmić kamień Bronki Nowickiej, która ukazała się 29 czerwca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Jerzym Jarniewiczem towarzysząca premierze książki Woda na Marsie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 25 maja 2015 roku.
WIĘCEJSzkic Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Przedszkolny sen Marianki Jacka Podsiadły, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 20 kwietnia 2015 roku.
WIĘCEJZ Martą Podgórnik o książce Zawsze rozmawia Joanna Mueller.
WIĘCEJAutorski komentarz Jonanny Mueller do wiersza „dąsy, musy, winy” z książki intima thule, która ukazała się 12 stycznia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WIĘCEJZ Joanną Mueller o książce intima thule rozmawia Przemysław Rojek
WIĘCEJWybór Joanny Mueller autokomentarzy Andrzeja Falkiewicza z książki ta chwila, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii Proza 19 grudnia 2013 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Joanny Mueller do szkicu „Prenatal w powidoku (kolekta)”.
WIĘCEJZ Joanną Mueller o książce Powlekać rosnące rozmawia Anita Jarzyna.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie “Jaka Pol(s)ka”.
WIĘCEJEsej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego.
WIĘCEJZ Szymonem Słomczyńskim o książce Nadjeżdża rozmawia Joanna Mueller.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie “10 lat Portu i Biura we Wrocławiu”.
WIĘCEJEsej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Warszafka płonie, która ukazała się 4 kwietnia 2013 roku nakładem Biura Literackiego.
WIĘCEJJoanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o wierszach Szymona Słomczyńskiego.
WIĘCEJJoanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012 o wierszach Seweryna Górczaka.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie “Kto w Odsieczy”.
WIĘCEJEsej Joanny Mueller opublikowany w 2012 roku na łamach „Wakatu”.
WIĘCEJJoanna Mueller współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011 o twórczości Katarzyny Kaczmarek, Macieja Taranka i Joanny Żabnickiej.
WIĘCEJRecenzja Joanna Mueller z książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie “Po co nam Dzieła zebrane Karpowicza”.
WIĘCEJZ Jackiem Dehnelem o książce Rubryki strat i zysków rozmawia Joanna Mueller.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie “Czy Nobel zasłużył na Różewicza?”.
WIĘCEJZ Martą Podgórnik o książce Rezydencja surykatek rozmawia Joanna Mueller.
WIĘCEJZ Joanną Mueller o książce Wylinki rozmawia Monika Glosowitz.
WIĘCEJAutorski komentarz Joanny Mueller do wiersza „krymu mir, cry & crime” z książki Wylinki, wydanej w Biurze Literackim 18 listopada 2010 roku.
WIĘCEJEsej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Stratygrafie.
WIĘCEJEsej Joanny Mueller o Tymoteuszu Karpowiczu.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie “Być poetą dzisiaj”.
WIĘCEJEsej Joanny Mueller o książce ZOOM Andrzeja Sosnowskiego.
WIĘCEJGłos Joanny Mueller w debacie “Książka 2008”.
WIĘCEJEsej Joanny Mueller o twórczości Krystyny Miłobędzkiej.
WIĘCEJRecenzja Karoliny Kurando, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023, która ukaże się 1 lipca 2024 roku.
WIĘCEJRecenzja Agnieszki Waligóry, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023, która ukaże się 1 lipca 2024 roku.
WIĘCEJRozmowa Jakuba Skurtysa i Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023, która ukaże się w Biurze Literackim 29 lipca 2024 roku.
WIĘCEJRozmowa Kamila Plicha z Łukaszem Woźniakiem, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJRozmowa Małgorzaty Kośli z Edytą Ołdak, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJImpresja Anny Cieplak na temat prozy Edyty Ołdak, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat poezji Łukasza Woźniaka, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.
WIĘCEJPremierowa proza Edyty Ołdak Ceremonie na trapezie. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Łukasza Woźniaka z tomu Umalmu. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJPremierowa proza Magdaleny Genow Złodziejka matek. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Karola Brzozowskiego z tomu gatunki anadromiczne. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJImpresja Anny Cieplak na temat prozy Magdaleny Genow, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJRozmowa Macieja Wnuka z Magdaleną Genow, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJRozmowa Łukasza Woźniaka z Karolem Brzozowskim, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJImpresja Anny Cieplak na temat prozy Macieja Wnuka, laureata projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJPremierowa proza Macieja Wnuka Miejsca odległe. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJRozmowa Oli Kasprzak z Maciejem Wnukiem, laureatem projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJImpresja Anny Cieplak na temat prozy Małgorzaty Kośli, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat poezji Kamila Plicha, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.
WIĘCEJRozmowa Magdaleny Genow z Małgorzatą Koślą, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJRozmowa Julii Jankowskiej z Kamilem Plichem, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJPremierowa proza Małgorzaty Kośli mokre wilgotne. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Kamila Plicha państwa miasta i okolice. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat poezji Julii Jankowskiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.
WIĘCEJRozmowa Aleksandry Góreckiej z Julią Jankowską, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Julii Jankowskiej z tomu bezoary. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJRozmowa Edyty Ołdak z Aleksandrą Kasprzak, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJPremierowa proza Aleksandry Kasprzak Wydrąż mi rodzinę w serze. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
WIĘCEJImpresja Joanny Mueller na temat poezji Aleksandry Góreckiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Aleksandry Góreckiej Zbieranie, mierzenie, poruszanie ziemią. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJRozmowa Karola Brzozowskiego z Aleksandrą Górecką, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
WIĘCEJRecenzja Katarzyny Szopy, towarzysząca premierze książki trule Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.
WIĘCEJRecenzja Joanny Roszak, towarzysząca premierze książki Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.
WIĘCEJRecenzja Moniki Glosowitz towarzysząca premierze książki Joanny Mueller Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.
WIĘCEJRecenzja Anny Kałuży książki Waruj Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.
WIĘCEJRozmowa Karoliny Sałdeckiej z Joanną Mueller.
WIĘCEJRecenzja Michała Tabaczyńskiego z książki Joanny Mueller intima thule, która ukazała się w czasopiśmie „Fabularie”.
WIĘCEJEsej Katarzyny Szopy towarzyszący premierze książki intuma thule Joanny Mueller, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 12 stycznia 2015 roku.
WIĘCEJRecenzja Pauliny Małochleb z książki Powlekać rosnące (apokryfy prenatalne) Joanny Mueller, która ukazała się w 2014 roku w „Nowych Książkach”.
WIĘCEJEsej Anity Jarzyny towarzyszący premierze książki Powlekać rosnące Joanny Mueller.
WIĘCEJRecenzja Moniki Bolach z książki Wylinki, która ukazała się w marcu 2011 roku na łamach “Wyspy. Kwartalnik Literacki”.
WIĘCEJRecenzja Jarosława Borowca z książki Stratygrafie Joanny Mueller, która ukazała się w marcu 2011 roku na łamach “Nowych Książek”.
WIĘCEJRecenzja Anny Kałuży z książki Wylinki Joanny Mueller.
WIĘCEJLaudacja Romana Honeta, prowadzącego projekt Poeci na nowy wiek.
WIĘCEJ