wywiady / o książce

Ta ostatnia rozmowa

Jakub Skurtys

Karol Maliszewski

Rozmowa Jakuba Skurtysa i Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023, która ukaże się w Biurze Literackim 29 lipca 2024 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Jakub Skur­tys: Karo­lu, podob­no to ostat­nia książ­ka zbie­ra­ją­ca lau­re­atów i lau­re­at­ki Poło­wu, przed nami więc nie lada zada­nie. Rzecz zachę­ca do wspo­min­ków i pew­nie będzie­my tro­chę dzia­do­wać, ale może by tak zacząć innej stro­ny – od przy­szło­ści. Czy brak tego alma­na­chu, do któ­re­go przez ostat­nie 15 lat mimo wszyst­ko się przy­zwy­cza­ili­śmy (pierw­szy książ­ko­wy Połów to był rok 2010, wcze­śniej wycho­dzi­ły samo­dziel­ne arku­sze, też istot­ne), będzie rze­czy­wi­ście odczu­wal­ny w obec­nych warun­kach pola lite­rac­kie­go? Mam na myśli choć­by, spryt­nie i zło­śli­wie nazwa­ny tak przez blo­ge­ra name­ste, biu­ro­wy FAWIR, czy­li tro­chę kry­tycz­ny, a tro­chę mar­ke­tin­go­wy sys­tem omó­wień (Frag­ment + Auto­pre­zen­ta­cja + Wywiad + Impre­sja lub Recen­zja). Pro­wo­ka­cyj­ne zapy­tam więc na począ­tek i Cie­bie, i sie­bie: może nie potrze­bu­je­my już popo­ło­wo­wej książ­ki, zwłasz­cza kie­dy pre­zen­ta­cja poezji skle­iła się w niej z pre­zen­ta­cją pro­zy? A może nie potrze­bu­je­my dziś nawet same­go Poło­wu?

Karol Mali­szew­ski: Być może wypa­li­ła się for­mu­ła alma­na­chu, jej czas się skoń­czył. Nie budzi już żyw­szych emo­cji, ilość recen­zji spa­da­ła z roku na rok. Wyda­je mi się, że nie odczu­je­my zanad­to bra­ku takiej pozy­cji na ryn­ku wydaw­ni­czym. Już lepiej sta­wiać na wybra­ne oso­by i kon­cen­tro­wać się na ich moc­nym wej­ściu w ten nasz świa­tek. Kie­dyś były więk­sze emo­cje przy poła­wia­niu i oma­wia­niu, uza­sad­nia­niu Poło­wu, teraz to się roz­my­ło czy przy­ga­sło, bo w polu lite­rac­kim już się chy­ba ina­czej rze­czy mają. Biu­ro Lite­rac­kie jest tyl­ko jed­nym z ele­men­tów debiu­tanc­kiej ukła­dan­ki, a kie­dyś było postrze­ga­ne w per­spek­ty­wie wyjąt­ko­wej i pio­nier­skiej.

A z cze­go to wypa­le­nie for­mu­ły wyni­ka? Z nad­mia­ru ksią­żek? Z namno­że­nia się mło­do­li­te­rac­kich cza­so­pism inter­ne­to­wych, z łatwo­ści debiu­tu w róż­nych miej­scach, w tym mno­go­ści kon­kur­sów? Zasta­na­wiam się nad tym, bo rze­czy­wi­ście kie­dyś było tro­chę tak, że ta sym­bo­licz­na „lau­da­cja” i roz­mo­wa, któ­rą pro­po­no­wa­ło Biu­ro, były jakąś for­mą wpro­wa­dza­nia auto­ra, suge­ro­wa­nia poten­cjal­nym juro­rom czy dzien­ni­ka­rzom kul­tu­ral­nym „o czym to będzie”, „co z tym zro­bić” itd. Pocią­ga­ła nawet chy­ba nie sama książ­ka, czy­li moż­li­wość zna­le­zie­nia się w dobrze zre­da­go­wa­nej anto­lo­gii, tyl­ko wła­śnie ten ele­ment komen­ta­rza, o któ­ry czę­sto debiu­tan­tom trud­no zabie­gać. Teraz „Kon­tent” ma osob­ną sek­cję komen­ta­rzy do jed­ne­go wier­sza i całe­go zesta­wu, spo­tka­nia autor­skie odby­wa­ją się cza­sem na dłu­go przed pre­mie­rą książ­ki, my we Wro­cła­wiu mie­li­śmy roz­bu­do­wa­ną for­mę kry­tycz­ną w posta­ci „Per­mu­ta­cji”, pro­wa­dzo­nych przez Jaku­ba Sęczy­ka i Kami­la Kawal­ca (też uczest­ni­ków Poło­wu), gdzie oprócz czy­ta­nia była dłu­ga i czę­sto wyma­ga­ją­ca roz­mo­wa z auto­ra­mi przed debiu­tem. Ten brak emo­cji – ja też to tro­chę odczu­wam – to ruty­na, bo robi­my się sta­rzy (wcho­dzi­łem do kry­ty­ki wraz z arku­sza­mi, jesz­cze przed pierw­szym alma­na­chem), czy może poeci to myślą dziś ina­czej? Jakoś nie mogę uwie­rzyć w wyjąt­ko­wość Biu­ra na daw­nej mapie poetyc­kiej. Jak byś w skró­cie opi­sał te zmia­ny, któ­re spra­wi­ły, że mar­ka Poło­wu stra­ci­ła na zna­cze­niu? Bo aku­rat na to, że pisze się coraz mniej recen­zji, narze­ka­ją pra­wie wszy­scy i nie doty­czy to tyl­ko tego alma­na­chu.

Pew­nie mito­lo­gi­zu­ję hero­icz­ne począt­ki, ale napraw­dę wyda­wa­ło się wte­dy, że w zakre­sie peł­nej obsłu­gi debiu­tu naj­lep­sze jest Biu­ro Lite­rac­kie – jako moż­li­wość przej­ścia w doro­słą lite­ra­tu­rę, jako model pro­ce­su, wresz­cie Biu­ro jako świa­do­ma, celo­wa hodow­la pew­nych poetyk zgod­nie z wyma­ga­nia­mi mistrzów i selek­cjo­ne­rów. Tu głów­nie myślę o Mar­ci­nie Sen­dec­kim, mają­cym olbrzy­mi wpływ na Artu­ra i usta­na­wia­nie tego, co jest dobre w poezji, a co nie. Myślę o Andrze­ju Sosnow­skim, Boh­da­nie Zadu­rze, o Roma­nie Hone­cie i Mar­cie Pod­gór­nik. A potem sta­ło się to, o czym opo­wia­dasz, Biu­ro zosta­ło wchło­nię­te przez coś więk­sze­go, przez szyb­ko zacho­dzą­ce zmia­ny. Mło­dzi nauczy­li się sami pro­mo­wać, orga­ni­zo­wać po swo­je­mu pole lite­rac­kie, w tym sek­cję debiu­tu poetyc­kie­go, nie oglą­da­jąc się na styg­ma­ty­zu­ją­ce insty­tu­cje. Bo debiu­to­wa­nie w Biu­rze, dla nie­któ­rych upra­gnio­ne i bar­dzo pro­fe­sjo­nal­ne, innym zaczę­ło koja­rzyć z czymś wąskim, zaklesz­czo­nym, śro­do­wi­sko­wym.

Pod­rzu­ci­łeś dwie świet­ne kwe­stie do prze­ga­da­nia, więc tro­chę dla sie­bie je roz­bu­du­ję. Pierw­sza to ta „hodow­la pew­nych poetyk”, brzmi to bar­dzo brzyd­ko, ale coś jest na rze­czy, tzn. model selek­cyj­ny daw­nych anto­lo­gii jed­nak wspie­rał hie­rar­chicz­ny, insty­tu­cjo­nal­ny porzą­dek. Zostać wybra­nym zna­czy­ło zyskać uzna­nie w oczach poety/poetki innej gene­ra­cji, na ogół kogoś bar­dzo waż­ne­go, o wyro­bio­nych gustach i pozy­cji (na ile te pre­fe­ren­cje wpły­wa­ły na sam wybór, to inna spra­wa). Po dro­dze poja­wi­ło się chy­ba jed­nak też takie prze­świad­cze­nie, że to „uzna­nie” sta­re­go typu prze­sta­ło ska­py­wać na młod­szych, bo ich wal­ka o widocz­ność i pre­stiż odby­wa się na innych zasa­dach. Teraz to wal­ka o widzial­ność, a nie o uzna­nie auto­ry­te­tów (ostat­nio Prze­my­sław Cza­pliń­ski na jed­nym z wykła­dów tak przed­sta­wił zmia­ny reguł gry w naszym polu lite­rac­kim, coraz bar­dziej odcho­dzą­cym od słyn­nych tez Pierre’a Bour­dieu). Co z tego, że doce­ni­li Sen­dec­ki, Zadu­ra czy Honet, a teraz Joan­na Muel­ler, sko­ro nie idzie za tym poczu­cie bycia włą­czo­nym do „wspól­no­ty poetyc­kiej”, bo tę i tak wytwa­rza się poko­le­nio­wo – mię­dzy swo­imi. A dru­ga spra­wa, któ­rą mi pod­su­ną­łeś, to wła­śnie ta her­me­tycz­ność. Biu­ro Lite­rac­kie jako insty­tu­cja zamknię­ta, postrze­ga­na jak kor­po­ra­cja, zbu­do­wa­na coraz bar­dziej wokół pra­cow­ni i warsz­ta­tów, kolej­nych stop­ni wta­jem­ni­cze­nia. Nawet jeśli od środ­ka dzia­ła to zupeł­nie ina­czej, to z zewnątrz może to tak wyglą­dać, poja­wia­ją się i takie gło­sy, sam mia­łem czę­sto wra­że­nie, że wolał­bym, żeby jakiś debiut laureata/laureatki uka­zał się gdzie indziej, po pro­stu po to, żeby roz­sz­czel­niać śro­do­wi­sko, dete­ry­to­ria­li­zo­wać te nasze ośrod­ki cen­tral­ne (dobrą robo­tę zro­bi­ły papierw­do­le i Convi­vo, któ­re nie dość, że ścią­gnę­ły wie­lu poło­wo­wi­czów do sie­bie, to nawet – tu przy­pa­dek papie­ru i Iva­na Davy­den­ki – ugra­ły tym Sile­siu­sa za debiut i kil­ka dużych nomi­na­cji). Ale może wróć­my do wspo­min­ków. Pamię­tasz jesz­cze arku­sze? Albo te pierw­sze tomy, reda­go­wa­ne przez Rom­ka? U mnie, jako mło­de­go i dość rady­kal­ne­go wów­czas kry­ty­ka, poło­wo­we wybo­ry wywo­ły­wa­ły wte­dy spo­ro emo­cji, a to że Honet wybie­ra za bar­dzo pod swo­ją poety­kę (Buli­żań­ska, Kul­bac­ka, Żybur­to­wicz), a to że decy­zje i uza­sad­nie­nia Mar­ty Pod­gór­nik dzi­wacz­ne (2011). Teraz patrzę na to zupeł­nie ina­czej. W edy­cję z 2012 byłeś bez­po­śred­nio zaan­ga­żo­wa­ny. Zro­bi­my szyb­ką wyciecz­kę w prze­szłość?

Sła­bo to pamię­tam, ale jak przez mgłę widzę Maję Staś­ko, Dawi­da Kuja­wę, Sewe­ry­na Gór­cza­ka, Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go, Oli­wię Bet­cher. Chy­ba wte­dy Artur Bursz­ta zapro­sił mnie do udzia­łu w pro­jek­cie. Pamię­tam jakieś warsz­ta­ty i spo­tka­nia we Wro­cła­wiu, rok bodaj 2012 albo 2013. Z tej gru­py Artur posta­wił potem na Słom­czyń­skie­go, wyszły dwie jego książ­ki. Był też jakiś wyjazd do Koło­brze­gu, te spo­tka­nia i roz­mo­wy zaowo­co­wa­ły arku­sza­mi. Pamię­tam Prze­mka Wit­kow­skie­go, Rafa­ła Gawi­na, Mariu­sza Par­ty­kę, Bar­to­sza Sadul­skie­go, Krzysz­to­fa Sze­re­me­tę. Bli­skie były mi ich poety­ki. I nawet coś się pisa­ło na okład­ki arku­szy, pro­wa­dzi­ło jakieś pierw­sze spo­tka­nia debiu­tan­tów. Potem tak inten­syw­ny kon­takt się urwał. Od cza­su do cza­su robi­łem coś z dosko­ku.

Ostat­nio na wyprze­da­ży biblio­tecz­nej kupi­łem arkusz Zakłó­ce­nie kore­spon­den­cji Rafa­ła Pra­sz­czał­ka (2007), takie pisa­nie niby „po Sosnow­skim”, ale cie­ka­we, z per­spek­ty­wy lat odświe­ża­ją­ce. Nie mam poję­cia, czy jesz­cze coś wydał, czy w ogó­le był debiut z tego kie­dyś. Tym­cza­sem Gawin (2011) ma już pięć ksią­żek i sil­ną pozy­cję, a Rafał Rut­kow­ski (2013) wła­śnie nad pią­tą pra­cu­je. Ale rozu­miem, że nie postrze­gasz sie­bie jako jed­ne­go z tych (kil­ku zale­d­wie) gło­sów, któ­re w Biu­rze upra­wia­ły kry­ty­kę towa­rzy­szą­cą naj­młod­szym? W sumie samą anto­lo­gię reda­go­wa­łeś chy­ba tyl­ko raz (2012, i to jesz­cze do spół­ki z Rom­kiem i Mar­tą), za to jesz­cze przed jej epo­ką, przy arku­szach byłeś znacz­nie bar­dziej obec­ny, ba, byłeś wte­dy wła­ści­wie jedy­nym kry­ty­kiem o dużym dorob­ku, aktyw­nie wspie­ra­ją­cym tę mło­do­li­te­rac­ką sce­nę. Cze­mu „odpa­dłeś” od tego pro­jek­tu (cho­ciaż może to brzyd­kie sło­wo)?

Jakoś tam towa­rzy­szy­łem, ale nie było wiel­kie­go bicia w dzwo­ny. Po pro­stu była robo­ta, to ją bra­łem albo nie. Nie będę uda­wał, że mnie nie cie­ka­wi­ło, co dalej po tym poko­le­nio­wo moim secie, jakie poja­wia­ją się następ­ne roz­da­nia, jakie języ­ki. Bar­dzo mnie to zaj­mo­wa­ło. Sam się przy tym dużo uczy­łem jako kry­tyk i jako, prze­pra­szam za sło­wo, poeta. Dla­cze­go odpa­dłem? Nie wiem. Jakoś tak. Mam chy­ba w genach – po jakimś cza­sie odpa­dam. Bo już szu­kam cze­goś inne­go w gra­ni­cach intu­icyj­nie odczu­wa­nej auto­no­mii, wol­no­ści. Nie chcę być funk­cjo­na­riu­szem cze­goś, kogoś.

Mam to samo, tyl­ko deka­dę lat póź­niej; też mnie przez chwi­lę bar­dzo cie­ka­wi­ło – raczej jako kry­ty­ka, niż ani­ma­to­ra pola – jak się na moich oczach wyła­nia coś, co uzna­ję za gene­ra­cyj­nie młod­sze ode mnie, tzn. nie­ko­niecz­nie wie­ko­wo, ale jak­by wyra­sta­ją­ce z inne­go pul­so­wa­nia, z inne­go momen­tu histo­rycz­ne­go czy wspól­no­ty istot­nych doświad­czeń, niż ta, któ­ra mnie ukształ­to­wa­ła (gdzieś od WTC po cza­sy, powiedz­my, wiel­kie­go kry­zy­su ban­ko­we­go). A co myślisz o for­mu­le lau­da­cji, omó­wień czy też minisz­ki­ców, któ­re wcho­dzi­ły do anto­lo­gii, a potem (albo przed­tem, bo róż­nie bywa­ło) poja­wia­ły się na por­ta­lu jako „impresje/recenzje”? Karol Sam­sel pra­cu­je teraz podob­no nad nume­rem „ele­Wa­to­ra”, któ­ry ma doty­czyć debiu­to­wa­nia i gatun­ków kry­tycz­nych, zwią­za­nych z pisa­niem o debiu­tach. Pomy­śla­łem do razu, że Biu­ro było tu pio­nier­skie w wypra­co­wa­niu jed­ne­go z takich gatun­ków. Ni to pies, ni wydra, tro­chę uza­sad­nie­nie nomi­na­cji, tro­chę ana­li­za wier­sza, tro­chę for­ma popu­la­ry­za­tor­ska, a tro­chę gest poetyc­ki (zwłasz­cza dla tych, któ­rzy zachwa­la­li, a mie­li dobre pió­ro). I Ty, i ja pisa­li­śmy takie tek­sty, skre­śli­łem też mnó­stwo recen­zji poszcze­gól­nych alma­na­chów. Ale pamię­tam lau­da­cje Mar­ci­na Sen­dec­kie­go. To był 2017 rok, zale­d­wie kil­ka zdań dla Pau­li­ny Pidzik (debiu­to­wa­ła potem w „Kon­ten­cie”, co wywo­ła­ło dużo pole­mik w śro­do­wi­sku), Paw­ła Bie­nia (cie­ka­wy debiut w Łodzi po kil­ku latach) i Kasi Szwe­dy (oba tomy w Biu­rze, moż­na powie­dzieć, że wiel­ki suk­ces, bo ostat­nio nomi­na­cja do Nagro­dy Szym­bor­skiej). Nic prze­sa­dzo­ne­go. Chłod­ne, sto­no­wa­ne, z umiar­ko­wa­ną wia­rą w przy­szły suk­ces auto­rów, raczej trzy­ma­nie za nich kciu­ków, niż pod­rzu­ca­nie goto­wych for­mu­łek. Bar­dzo mnie to cie­ka­wi, jak pod­cho­dzi­łeś do tej for­my, cze­go od sie­bie ocze­ki­wa­łeś? Na pierw­szy rzut oka wzbu­dza­ła ona moją głę­bo­ką nie­uf­ność, jest wbrew inten­cji kry­tycz­nej, a potem jed­nak się wkrę­ci­łem w tę zaba­wę.

Wyda­je mi się, że Artur ocze­ki­wał lau­da­cji, tek­stu, któ­ry będzie krą­żył wokół książ­ki, napę­dzał ją cie­płym sło­wem, budo­wał atmos­fe­rę akcep­ta­cji. Wobec tego trze­ba było ina­czej usta­wić głos. Za bar­dzo nie musia­łem się łamać, bo to były dobre rze­czy, dla mnie odświe­ża­ją­ce czy odkryw­cze. Bywa­ły jed­nak momen­ty, że cze­goś nie mogłem stra­wić. Szcze­gó­ły się zacie­ra­ją, ale chy­ba raz pod­ją­łem pole­mi­kę z selek­cją doko­na­ną przez Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­ła mi się zbyt non­sza­lanc­ka. Ale nie chcia­łem zra­nić mistrza i dobre­go czło­wie­ka, więc coś tam cedzi­łem przez zęby, że niby okej. Przy jed­nym wybo­rze (czy to nie był pan Woj­cie­chow­ski?) jed­nak nie wytrzy­ma­łem, wygar­ną­łem praw­dę. Praw­dę moje­go odczu­cia. O, dzi­wo, Artur to puścił. A tak na mar­gi­ne­sie – te not­ki, te małe dzi­wac­twa sta­wa­ły się potem punk­tem wyj­ścia do cze­goś więk­sze­go, recen­zji albo szki­cu. Wte­dy też wycho­dzi­ła na jaw ich pre­tek­sto­wość, zaląż­ko­wość, powierz­chow­ność cze­goś pisa­ne­go w pośpie­chu. No, ale przy­naj­mniej był jakiś ruch w inte­re­sie, jakieś „wiel­kie zain­te­re­so­wa­nie” debiu­tem, jakieś mno­że­nie zdań wokół nie­go.

Ale też tro­chę dmu­cha­nie szkła, a tro­chę roz­bu­dza­nie nadziei, a cza­sem nawet nakła­da­nie pre­sji, kry­tycz­no­li­te­rac­kich ocze­ki­wań, któ­re nie każ­da mło­da oso­ba dobrze zno­si­ła. A prze­cież wciąż mówi­my o rze­czach co naj­mniej dobrych, skrzęt­nie wyse­lek­cjo­no­wa­nych z setek zgło­szeń, po dłu­gich warsz­ta­tach i pra­cach redak­cyj­nych. Myślę, że od tego wąt­ku może­my płyn­nie przejść ku teraź­niej­szo­ści i nowe­mu alma­na­cho­wi, któ­ry jest prze­cież pre­tek­stem do naszych dino­zau­rzych wspo­min­ków. Nie wiem, czy mogę tak pod prąd, ale na ile „kupu­jesz” te nowe lau­da­cje Asi Muel­ler i Ani Cie­plak? Zno­wu zmie­ni­ła się for­mu­ła cało­ści, te zmia­ny zwy­kle zresz­tą powo­do­wa­ły jakąś kon­fu­zję… Widać, że autor­ki zna­ją całe tomy i powie­ści, że myślą w per­spek­ty­wie ksią­żek, że zna­ją kon­cept, i mam wra­że­nie, że cza­sem lek­ko roz­jeż­dża się to z tymi kil­ko­ma wier­sza­mi lub opo­wia­dan­kiem czy frag­men­tem, któ­re dosta­je­my my, czy­tel­ni­cy. Tro­chę jak­by ten ostat­ni Połów był anto­lo­gią na poły wir­tu­al­ną, ist­nie­ją­cą gdzieś poza książ­ką. 

Z ust mi to wyj­mu­jesz. Mówię o zakło­po­ta­niu w związ­ku z lau­da­cja­mi. Podzi­wiam ich fine­zję, eru­dy­cyj­ność i cel­ność, ale nie wiem chwi­la­mi, o co cho­dzi, bo pisa­ne są z wie­dzą więk­szą niż ta czy­tel­ni­cza. Pisze się o całych dzie­łach, nato­miast nam rzu­co­no tyl­ko ich kawał­ki. Szcze­gól­nie mnie to ude­rza­ło przy pro­zie. Jed­nak te lau­da­cje bar­dzo mi poma­ga­ły, napro­wa­dza­ły na jakiś trop, gdy czu­łem się zagu­bio­ny. Masz rację, lek­tu­ra ostat­niej anto­lo­gii Poło­wu była jakimś zasta­na­wia­ją­co schi­zo­fre­nicz­nym doświad­cze­niem czy­ta­nia i inten­syw­ne­go domy­śla­nia się/odtwarzania gdzieś ist­nie­ją­cej cało­ści. Apo­kry­ficz­ność na całe­go!

Po Róże­wi­czow­sku „zawsze frag­ment”, ale też czu­ję ten roz­dź­więk, wiem, że w przy­pad­ku poezji to wyma­ga po pro­stu dopeł­nie­nia kil­ko­ma wier­sza­mi i dobrym pomy­słem na książ­kę, za to w przy­pad­ku pro­zy mam tyl­ko obiet­ni­cę cze­goś, co może się wyda­rzyć, ale nie mam do tego dostę­pu. Anto­lo­gia gwa­ran­to­wa­ła kie­dyś solid­ne miej­sce w cen­trum mło­do­li­te­rac­kie­go pola. A co byś powie­dział o widzial­no­ści auto­rów i auto­rek tego Poło­wu? Karol Brzo­zow­ski i Ola Górec­ka powra­ca­ją, tym razem już jako lau­re­aci (wcze­śniej fina­li­ści poprzed­niej edy­cji), ale też oso­by nie­źle otrza­ska­ne w śro­do­wi­sku, Julia Jan­kow­ska, Kamil Plich i Łukasz Woź­niak to niby sto­sun­ko­wo nowe nazwi­ska na sce­nie, ale nie aż tak, żeby nie były zna­ne. Plich to lau­re­at kon­kur­su im. Tra­kla (w 2021) i „Nowe­go Doku­men­tu Tek­sto­we­go” (w 2022), Woź­niak bry­lu­je na wro­cław­skiej sce­nie od kil­ku lat jakąś hip­pi­sow­sko-sla­mo­wą dezyn­wol­tu­rą. Sto­sun­ko­wo naj­mniej zna­na (i chy­ba naj­młod­sza, rocz­nik 2000) jest Julia Jan­kow­ska, dla mnie też naj­bar­dziej nie­oczy­wi­sta lirycz­nie. Cie­ka­wi mnie, czy Cie­bie jako kry­ty­ka towa­rzy­szą­ce­go (nadal) kon­kur­som i naj­młod­szej poezji zaska­ki­wa­ło coś w poprzed­nich edy­cjach albo w tej? Czy były to posta­cie jakoś Ci zna­ne (pocz­tów­ki lite­rac­kie w „Odrze”, kon­kur­sy na zesta­wy, reko­men­da­cje sty­pen­dial­ne, któ­re pisu­je­my – czy­tasz róż­ne pro­po­zy­cje, zanim się uka­żą), za któ­re trzy­ma­łeś kciu­ki, bo wie­dzia­łeś, że prę­dzej czy póź­niej wypły­ną?

Mam wra­że­nie, pew­nie błęd­ne, że już wszyst­kich gdzieś wcze­śniej widzia­łem. A to wier­szyk w Inter­ne­cie, a to wyróż­nie­nie na kon­kur­sie bodaj w Kędzie­rzy­nie-Koź­lu i tak dalej. Nie­któ­rzy z tych debiu­tan­tów (nie­któ­re z debiu­tan­tek) rze­czy­wi­ście wysyłali/wysyłały do pocz­tó­wek lite­rac­kich w „Odrze”, dłu­go sta­li w kolej­ce, pona­gla­li maila­mi. Wspo­mnia­ny przez Cie­bie Plich pre­zen­to­wał się w pocz­tów­kach, a potem poda­wa­łem mu rękę w Nowej Rudzie jako lau­re­ato­wi Ogól­no­pol­skie­go Kon­kur­su Poetyc­kie­go im. Zyg­mun­ta Kru­kow­skie­go. Pro­za­ik Maciej Wnuk pięk­nie debiu­to­wał na Festi­wa­lu „Góry Lite­ra­tu­ry”, gdzie zna­lazł się w szó­st­ce wybra­nych w ramach warsz­ta­tów „Pani Odra i Pan Bug”. Wśród takich zauwa­żo­nych w Nowej Rudzie był Krzysz­tof Scho­dow­ski, ale nie jako poeta, lecz pro­za­ik. Klau­dię Piesz­czoch i Karo­li­nę Kapu­stę pamię­tam z zajęć na dzien­ni­kar­stwie, wybi­ja­ły się na tle pozo­sta­łych stu­den­tów spe­cjal­no­ści cre­ati­ve wri­ting. A więc rzad­ko bywa­łem zasko­czo­ny zesta­wem nazwisk w Poło­wie. Ci ludzie nie bra­li się z powie­trza, tu i ówdzie wcze­śniej pró­bo­wa­li, a Połów wień­czył dzie­ło cier­pli­we­go czoł­ga­nia się w stro­nę Par­na­su. Powiedz­my, pierw­szy etap tego czoł­ga­nia.

A do któ­rej z tych nowych poetyc­kich pro­po­zy­cji jest Ci naj­bli­żej na tym eta­pie? Nie cho­dzi mi oczy­wi­ście o oce­nę jako­ści, dużo się może jesz­cze z tymi wier­sza­mi wyda­rzyć. Asia Muel­ler przy­zna­je, że sama nie jest pew­na tytu­łu przy­szłe­go tomu Karo­la Brzo­zow­skie­go, o Pli­chu pisze nie mniej zagad­ko­wo: „Uchwy­co­ne w tych wymu­to­wa­nych sekwen­cjach posta­ci coś mówią, coś prze­ży­wa­ją, coś robią, ale my patrzy­my na nie jak na kosmo­nau­tów uwię­zio­nych w kap­su­le albo jak na nie­me ryby za szkłem akwa­rium”. Mam na myśli jakiś nerw, impuls, któ­re­go zawsze szu­kasz. Łukasz Woź­niak w tych swo­ich nie­oczy­wi­stych rymach i pusz­czo­nych samo­pas fre­esty­lach dla mnie jest cały czas gdzieś w pół dro­gi mię­dzy per­for­man­sem i sce­ną a tomem poetyc­kim. Wier­sze Brzo­zow­skie­go i Pli­cha mają w sobie coś lodo­wa­te­go, tech­nicz­ne­go, są podob­nie wystu­dio­wa­ne, nie wiem, czy się w nich odnaj­du­ję (i czy w ogó­le powi­nie­nem), z jed­nej stro­ny cie­ka­we wyzwa­nie inte­lek­tu­al­ne, z dru­giej zna­ne mi rekwi­zy­ty w zna­nym kon­tek­ście kata­stro­ficz­nym. No i „bez­oary” Julii Jan­kow­skiej, któ­re wcze­śniej były „odklej­ka­mi”, tu peł­na zgo­da z Muel­ler – też nie wie­dzia­łem, co się dzie­je. Ta „pier­do­ło­wa­ta pod­miot­ka” (to – dla jasno­ści – cytat z lau­da­cji; u Jan­kow­skiej jest inna, feno­me­nal­na for­mu­ła: „spek­trum zajoj­cze­nie-zaja­ja­nie ego”) sko­ja­rzy­ła mi się z nar­ra­tor­ką opo­wia­dań Natal­ki Susz­czyń­skiej, to taka poezja, któ­ra wpi­su­je się we współ­cze­sne, mak­sy­mal­nie wyczu­lo­ne, wręcz prze­wraż­li­wio­ne ego-nar­ra­cje już nie tak mło­dych, ale zde­cy­do­wa­nie coraz bar­dziej pogu­bio­nych pro­su­men­tów póź­ne­go kapi­ta­li­zmu, roz­dar­tych mię­dzy kolej­ny­mi tera­pia­mi i FOMO. Ale czy to jest już „zro­bio­ne” lite­rac­ko? Zawsze się zasta­na­wiam, czy dany zestaw, czę­sto gęsty, moc­ny, zło­żo­ny z samych szla­gie­rów, udźwi­gnie póź­niej­szą książ­kę na 30–40 stron (cho­ciaż same tomy też się w ostat­niej deka­dzie nie­by­wa­le skró­ci­ły).

Chy­ba zbyt szyb­ko się sta­rze­ję, bo tym razem pro­za dzia­ła­ła moc­niej, czło­wiek był cie­kaw, co będzie dalej i jak to będzie zro­bio­ne. Przy poezji ta cie­ka­wość wyczer­py­wa­ła się, wyda­wa­ło mi się, że wiem, co będzie dalej. Tak jak­by zajaw­ki wyczer­py­wa­ły obie­ca­ną całość, wyplu­wa­ły od razu całą poety­kę. Takie nie­pew­ne i bała­mut­ne wra­że­nie, ale musia­łem się nim podzie­lić. Wła­ści­wie tyl­ko przy Pli­chu mia­łem odczu­cie, że za mało wier­szy, żeby uchwy­cić isto­tę poety­ki, że nie zdą­ży­łem się naczy­tać, że gdzieś widzia­łem jego lep­sze wier­sze. Bo to, co prze­czy­ta­łem, zakoń­czy­ło się notat­ką – „jakiś pusta­wy ten pod­miot, wyssa­ny, prze­ży­wa, nie prze­ży­wa­jąc, nie widzę w tym życia, któ­re by mnie obcho­dzi­ło”. Oczy­wi­ście, jak wyda książ­kę i ujrzy­my całość, wra­że­nie może się zmie­nić. Chy­ba Brzo­zow­ski zatrzy­mał mnie na dłu­żej, i Jan­kow­ska. Przy niej taka myśl – a dla­cze­go wła­ści­wie musi­my to wszyst­ko skle­jać, dla­cze­go nie może­my zostać przy gapo­wa­to­ści, dla­cze­go mamy się tak strasz­nie napi­nać, żeby spro­stać przy­ję­te­mu oby­cza­jo­wi czuj­nej obec­no­ści i bacz­nej obser­wa­cji? Spodo­ba­ła mi się pró­ba wydzie­dzi­cze­nia czy zdys­kre­dy­to­wa­nia wzor­co­wej poznaw­czo­ści poezji, i prze­ciw­sta­wie­nia temu jakichś pier­dół. Wiem, że to już było. Przy tek­stach Brzo­zow­skie­go cie­szy­ło mnie obser­wo­wa­nie godze­nia nauko­wej aku­rat­no­ści z lirycz­no­ścią rodzin­ną, „cór­cza­ną”, z masko­wa­ną mową uczuć, a dalej godze­nia opi­su sta­tu­su orga­ni­zmu z czymś poza­or­ga­nicz­nym, natu­ry z poezją, a wresz­cie zie­mi z nie­bem; „w roz­tar­tej sper­mie uni­wer­sal­ny kod wszech­świa­ta”, pomy­śla­łem. Nato­miast u Alek­san­dry Górec­kiej wyczu­łem nauko­wość oschłą i obcą, któ­ra nie doda­je skrzy­deł, nie pod­krę­ca lirycz­no­ści, nie zna­la­złem więc waż­ne­go dla mnie sty­ku, poczu­łem się odrzu­co­ny przez jej dia­gra­my i wykre­sy. W pierw­szej chwi­li olśnie­wa­ją­cy Łukasz Woź­niak szyb­ko gaśnie w oczach. Odrzu­cam bicie pia­ny, epa­to­wa­nie zbęd­ną nad­mia­ro­wo­ścią, kle­ją­cy­mi się na siłę zgło­ska­mi, pozor­ną mocą echo­la­lii. To musi faj­nie brzmieć na wystę­pach, na bia­łej kart­ce nie­co żenu­je. Ale i tu są czy­ste, waż­ne dla mnie, frag­men­ty. Rozu­miem, że muszą zaist­nieć w tej wąt­pli­wej otocz­ce. Trud­no. No, ale Ryba jest tyl­ko jeden.

Podo­ba mi się ta szcze­rość, pew­nie w lau­da­cji by to nie poszło. Nie wiem, czy mogę zdra­dzać zaple­cze, ale Ola Górec­ka była rok temu „o włos” od lubel­skiej nagro­dy „Reflek­tor” na debiut, ale wów­czas, na otwar­cie, potrze­bo­wa­li­śmy cze­goś bar­dziej „zapra­sza­ją­ce­go”, tomu, któ­ry nie zawie­si poprzecz­ki aż tak wyso­ko, jak zanu­rzo­ne w este­ty­ce Kar­po­wi­cza, mate­ma­tycz­no-meta­fi­zycz­ne kon­struk­cje, któ­re ja aku­rat, jako badacz histo­rycz­nej awan­gar­dy, bar­dzo lubię. Wygra­ła wte­dy Asia Wró­bel, też fina­list­ka Poło­wu. Od Karo­la poży­czy­łem sobie za to wers: „oble­zie nas zie­mia”. A co myślisz o połą­cze­niu sek­cji poetyc­kiej z pro­za­tor­ską? To nie pierw­szy taki alma­nach, pamię­tam sprzed kil­ku lat, że były o to spo­ry, że śro­do­wi­sko mło­do­po­etyc­kie nie przy­ję­ło tego wte­dy naj­le­piej, nie wiem też, czy ta for­ma w ogó­le słu­ży pro­za­ikom, czy rze­czy­wi­ście jest w sta­nie zapre­zen­to­wać ich jakość, bo jak sam mówisz, czy­ta­my apo­kry­fy. No ale powiedz­my, że jest. Nie pisze­my recen­zji (w koń­cu, bo ja tych Poło­wów recen­zo­wa­łem pew­nie bli­żej dzie­siąt­ki, czy to dla Biu­ra, czy na potrze­by innych tek­stów), więc może­my sobie pozwo­lić na wię­cej swo­bo­dy. Mag­da­le­na Genow, Alek­san­dra Kasprzak, Mał­go­rza­ta Kośla, Edy­ta Ołdak czy Mar­cin Wnuk? Z kimś rezo­nu­jesz bar­dziej, sko­ro w ogó­le pro­zę oce­niasz jako bar­dziej zaska­ku­ją­cą? Bo ja muszę chwi­lę pomy­śleć. Lubię luz Oli Kasprzak, to zno­wu to „faj­ne” pisa­nie, z któ­rym doga­du­je się moja gene­ra­cyj­na czą­stecz­ka Z, ale też spoj­rze­nie z nie­oczy­wi­stej dla queero­wo­ści per­spek­ty­wy „lum­pen­pro­le­ta­riac­kiej”. Naj­bar­dziej wpraw­na lite­rac­ko, języ­ko­wo, wyda­je mi się chy­ba Genow, takie roz­pi­sa­nie dzien­ni­ko­we boha­ter­ki na wie­le lat, za to bar­dzo cie­ka­wy etycz­nie i este­tycz­nie jest pro­jekt Kośli. Jest tam jakieś poszu­ki­wa­nie sta­rej dobrej trans­gre­sji, to wła­ści­wie wier­sze pro­zą, lep­kie, hek­so­we, z dale­ka od domi­nu­ją­cej dzi­siaj (rów­nież w lite­ra­tu­rze ambit­nej) este­ty­ki pro­zy mło­dzie­żo­wej. W histo­riach Wnu­ka i Ołdy na ten moment potrze­bu­ję cze­goś jesz­cze, jakie­goś cią­gu dal­sze­go, żeby uło­żyć sobie obraz… W tym dru­gim przy­pad­ku z lau­da­cji domy­ślam się, że to się wszyst­ko trzy­ma kupy, że jest jakiś mime­tyzm, że jest boha­ter­ka Renia i jakieś fune­ral­ne spra­wy, ale nie­wie­le z tego wyła­pa­łem w lek­tu­rze.

Połą­cze­nie nie przy­pa­dło mi do gustu, bo to tak jak­by w typo­wo poetyc­ki alma­nach wepchnąć małe kawa­łecz­ki pro­zy. Przy wier­szach raczej trud­no mówić o wyrwa­niu z kon­tek­stu, przy pro­zie powie­ścio­wej to już sta­je się pro­ble­mem. Robi się, za prze­pro­sze­niem, jakaś para­da gar­bu­sów. Ale pro­za w tym roku moc­na, nawet w daw­ko­wa­nych frag­men­tach. Chy­ba naj­bar­dziej poru­szy­ła mnie Mał­go­rza­ta Kośla, i to coś na pogra­ni­czu pro­zy i poezji. Napi­sa­łem sobie spon­ta­nicz­nie – „uda­na pró­ba poka­za­nia ciem­no­ści i jed­no­cze­śnie jasno­ści cia­ła”. Daw­no nie czy­ta­łem cze­goś tak wyzwo­lo­ne­go, odważ­ne­go, fizjo­lo­gicz­ne­go. Nie­któ­re frag­men­ty god­ne Bataille’a. To dla mnie rze­czy­wi­ste odkry­cie Poło­wu.

O tak, a wła­śnie mia­łem roz­mo­wę, że już się Bataille’a nie czy­ta, że prze­stał być atrak­cyj­ny w tym zale­wie nowej pury­tań­skiej naiw­no­ści i plu­szu. A tu pro­szę… Ale wie­ko­wo pro­za­icy zaczy­na­ją zwy­kle nie­co póź­niej, więc może to po pro­stu jesz­cze sta­re roz­da­nie…

Cie­ka­wa jest też Kasprzak, te frag­men­ty świet­ne, „życio­we”, z biglem, bły­ska­wicz­nie wcią­ga­ją­ce. Ale dziw­nie szyb­ko to ula­tu­je, w tej chwi­li już nie pamię­tam, a frag­men­ty z Kośli wciąż tra­wię. Nie­sa­mo­wi­ty, suwe­ren­ny świat stwo­rzył Wnuk, aż pomy­śla­łem „no naresz­cie jakaś rze­czy­wi­ście nowa pro­za”. Zebrał w niej wszyst­ko, książ­ki, fil­my, popkul­tu­rę, seria­le s/f i nie tyl­ko, wymie­szał i dał radę, wytrzy­mał ten napór, wykry­sta­li­zo­wał coś wła­sne­go, ory­gi­nal­ne­go. No i Genow, pozor­nie mono­ton­na, kostycz­na, wyczu­wa się jed­nak ener­gię, bunt i siłę, tyl­ko że w tej sfe­rze Mar­ci­nów (jako autor­ka książ­ki Bez­ma­tek), zda­je się, że już roz­bi­ła bank. Oj, zapo­mniał­bym o Edy­cie Ołdak. Solid­na, porząd­na pro­za syl­wicz­na, spo­ry talent ese­istycz­ny, ale jeśli cho­dzi o nar­ra­cję, o snu­cie, to wydru­ko­wa­ny frag­ment nie upraw­nia mnie do gło­sze­nia jakiej­kol­wiek opi­nii na ten temat. 

Wra­cam sobie jesz­cze do Macie­ja, zwłasz­cza że się ostał jako taki rodzy­nek. Pierw­sze zda­nie, nie wiem, czy zosta­nie w tej for­mie: „Jej mąż umie­ra w lip­cu, w sierp­niu ma pogrzeb, a w któ­rymś z pierw­szych dni wrze­śnia wcho­dzi do kuch­ni wie­czo­rem i sta­wia mle­ko na gazie”. Dobrze to jest napi­sa­ne, efekt dziw­no­ści, przy­spie­sze­nie, świet­na kon­struk­cja. W ogó­le zauwa­ży­łem, że pro­za­icy w tym alma­na­chu mają świet­nie począt­ki, nie­by­wa­le kunsz­tow­ne zda­nia. Po nich może się dużo wyda­rzyć, wszyst­ko jest jak­by otwar­te. Dobra, tro­chę pona­rze­ka­li­śmy, to może dla odmia­ny jakieś dobre, peł­ne nadziei sło­wo na koniec, sko­ro już nigdy nie będzie takie­go lata, nigdy nie będzie tak pysz­nych cia­stek i już nigdy nie będzie takich lau­da­cji?

Jaku­bie, będą inne, pożyw­niej­sze, smacz­niej­sze. A jak skoń­czą się ciast­ka, wró­ci­my do chle­ba, cały cykl zato­czy koło. Ta wia­ra, że przez lite­ra­tu­rę, a szcze­gól­nie poezję, kumu­lu­je się doświad­cze­nie i wcho­dzi się do cze­goś więk­sze­go, jesz­cze dłu­go tłuc się będzie w umy­słach ludzi. I w tym jest jakaś gorz­ka, para­dok­sal­na pocie­cha.

O autorach i autorkach

Jakub Skurtys

Ur. 1989, krytyk i historyk literatury; doktor literaturoznawstwa; pracuje na Wydziale Filologicznym UWr; autor książek o poezji najnowszej Wspólny mianownik (2020) oraz Wiersz… i cała reszta (2021).

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.

Powiązania

Osiem lat poprzednich rządów utwierdziło mnie w tym, że jestem patriotą

wywiady / o książce Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zmia­na cza­su, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 paź­dzier­ni­ka 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 32 Marcin Czerniawski, Agata Dyczko, Karolina Krasny, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtysko

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Egzotyczne, bliskie, nasze

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kil­ling Kano­ko Hiro­mi Itō w tłu­ma­cze­niu Anny Zalew­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 czerw­ca 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 31 Paulina Pidzik

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 30 Marlena Niemiec

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Trzy­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 29 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 28 Jakub Pszoniak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Dwu­dzie­sty ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Taki jeden, na naszych oczach (zdefiniuj „taki”, zdefiniuj „oczy” itd.)

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki pamięć niczy­ja, cia­ło moje Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 25 Joanna Roszak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 26 Iwona Bassa

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 24 Zofia Bałdyga, Olga Niziołek, Aleksandra Wojtaszek

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Czołgacz, pełzacz, tropiciel

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Owczarek

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Prze­my­sła­wem Owczar­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Prze­my­sła­wa Owczar­ka Kata­wo­tra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 lute­go 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 27 Klaudia Pieszczoch

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 23 Roman Honet

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 22 Jacek Godek, Katarzyna Skórska, Elżbieta Sobolewska

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 21 Kacper Bartczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 20 Julian Tuwim (Aleksander Trojanowski)

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 19 Grzegorz Jankowicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dzie­więt­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Naturalna wielkość

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zeszyt ćwi­czeń Joan­ny Łępic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 grud­nia 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 18 Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Joanna Łępicka, Amelia Żywczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Osiem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 17 Karolina Kapusta

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Sie­dem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 16 Jerzy Jarniewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Szes­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Przemiany i wulkany

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kryp­to­dom Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 15 Janusz Rudnicki

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pięt­na­sy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Roz-połów się… Gawęda o debiutach

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 14 Hubert Zemler

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Hubert Zemler Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

(O)patrzenie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Ame­lii Żyw­czak, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Dzieciom Matygi też (o tomie zemla vulgaris)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki zemla vul­ga­ris Kata­rzy­ny Szwe­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2023 roku.

Więcej

High hopes

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gut­kow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 12 Julek Rosiński

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Julek Rosiński

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Sztuczne (k)raje

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Miło­sza Fle­sza­ra, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 11 Jacek Dehnel

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jacek Dehnel Jakub Skurtys

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 10 Katarzyna Jakubiak

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Jakubiak

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Hooked

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki fuzja bor­do Karo­li­ny Kapu­sty, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 9 Tomek Gromadka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Tomek Gromadka

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Porzeczka, poziomka, nieczytelny podpis

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Joan­ny Łępic­kiej, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 8 Miron Białoszewski (Jakub Pszoniak)

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 7 Marcin Mokry

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marcin Mokry

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 6 Karolina Sałdecka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Karolina Sałdecka

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Prometeusz i Neron podają sobie dłonie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gra­bia­ka, lau­re­ata 17. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Przyległość (uwagi o tomie cierpkie Marleny Niemiec)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki cierp­kie Mar­le­ny Nie­miec, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 5 Przemysław Suchanecki

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 4 Laura Osińska

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Sześćdziesiąt na sześćdziesiąt

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Posło­wie Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Gesty zaufania i oddania

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go z Jaku­bem Skur­ty­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Oko przyłożone do dziurki, którą najpierw trzeba wydrapać (tylko notatki)

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki lorem ipsum Jaku­ba Pszo­nia­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 24 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

W coś w końcu trzeba wierzyć

debaty / ankiety i podsumowania Karol Maliszewski

Odpo­wie­dzi Karo­la Mali­szew­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 2 Nowe głosy z Polski: proza

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 1 Nowe głosy z Polski: poezja

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 3 Krzysztof Chronowski

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Krzysztof Chronowski

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 14 Elżbieta Łapczyńska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Elżbieta Łapczyńska Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na koniec (3)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­cia część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na koniec (2)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dru­ga część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Let the right one in

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Oli Lewan­dow­skiej-Ferenc, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 12 Kira Pietrek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kira Pietrek

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Oddech wypełniony sensem

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Wojna zmienia wszystko…

wywiady / o książce Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Spektralne linie, solarne pasma

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Patric­ka Leftwi­cha, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 11 Jerzy Jarniewicz

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Jerzy Jarniewicz

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 10 Agata Jabłońska

nagrania / stacja Literatura Agata Jabłońska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 9 Antonina Tosiek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 8 Michał Mytnik

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Michał Mytnik

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Za kulisami poematu i w środku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tek­sty odzy­ska­ne Tade­usza Róże­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 kwiet­nia 2022 roku.

Więcej

Nie chcę śpiewać pieśni

wywiady / o książce Jakub Skurtys Julek Rosiński

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Jul­kiem Rosiń­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

„Swoje miejsce” obcości

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wszyst­ko dobrze Marii Krzyw­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 6 Radosław Jurczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Radosław Jurczak

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 7 Kacper Bartczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kacper Bartczak

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 4 Agata Puwalska

nagrania / stacja Literatura Agata Puwalska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 5 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Szweda

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Koszmary Sinéad O’Connor

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Zofii Kil­jań­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 3 Anna Adamowicz

nagrania / stacja Literatura Anna Adamowicz Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 2 Marta Sokołowska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marta Sokołowska

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Dyskretne występy w celu wyrobienia sobie przewagi

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Odwró­co­na stre­fa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 grud­nia 2021 roku.

Więcej

Doktor Marlow i Pan Kurtz

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w prze­kła­dzie Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Tętent spalonej awangardy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Bar­to­sza Hory­zy, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Bojownicy bez broni, Przełykanie włosa i Pernambuco

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Bojow­ni­cy bez bro­ni Mor­te­na Nie­lse­na, Prze­ły­ka­nie wło­sa Jána Ondru­ša i Per­nam­bu­co Iva­na Wer­ni­scha z udzia­łem Bogu­sła­wy Sochań­skiej, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Lesz­ka Engel­kin­ga, Karo­la Mali­szew­skie­go i Joan­ny Orskiej w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Podomka Balzaka (o Po domu Dariusza Sośnickiego)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Alek­san­dry Byr­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Niepokalanie początku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 lip­ca 2021 roku.

Więcej

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Woj­na (pie­śni lisów), Prze­po­wieść w ścin­kach, Gdy­by ktoś o mnie pytał i Sek­cja zabójstw z udzia­łem Kon­ra­da Góry, Mar­ty Pod­gór­nik, Boh­da­na Zadu­ry, Joan­ny Muel­ler i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

O tym, co mogło zajść, gdyby zajść miało, tej nocy

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mon­do cane Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 czerw­ca 2021 roku.

Więcej

Zmyślony człowiek, Credo, Prawdziwe życie bohatera

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Zmy­ślo­ny czło­wiek Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza, Cre­do Tade­usza Róże­wi­cza i Praw­dzi­we życie boha­te­ra Rafa­ła Wojacz­ka z udzia­łem Joan­ny Roszak, Jana Sto­lar­czy­ka, Bogu­sła­wa Kier­ca, Joan­ny Orskiej i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

„Czekam na siebie za rogiem”. Kilka zdań o poezji Jána Ondruša

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Prze­ły­ka­nie wło­sa Jána Ondru­ša w tłu­ma­cze­niu Zbi­gnie­wa Mache­ja, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 kwiet­nia 2021 roku.

Więcej

Odkryć nieoczekiwaną bliskość

wywiady / o książce Karol Maliszewski Zbigniew Machej

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go ze Zbi­gnie­wem Mache­jem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Prze­ły­ka­nie wło­sa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 kwiet­nia 2021 roku.

Więcej

Pieśni niewinności i doświadczenia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Aga­ty Puwal­skiej haka!, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 mar­ca 2021 roku.

Więcej

Bezsilność i drżenie

wywiady / o książce Adam Kaczanowski Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Ada­mem Kacza­now­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Utra­ta, któ­ra zosta­nie wyda­na w Biu­rze Lite­rac­kim 22 lute­go 2021 roku.

Więcej

Wiersz niejedno zniesie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go Cia­ło wier­sza, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 stycz­nia 2021 roku.

Więcej

Klasyka europejskiej poezji: Blake, Espriu, Todorović, Župančič

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Wyspa na Księ­ży­cu Wil­lia­ma Bla­ke­’a, świ­nia jest naj­lep­szym pły­wa­kiem Mir­jo­lu­ba Todo­ro­vi­cia, Kie­lich upo­je­nia Oto­na Župa­nči­ča oraz Skó­ra byka Salva­do­ra Espriu z udzia­łem Tade­usza Sław­ka, Jakub Korn­hau­ser, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Joan­ny Orskiej i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Nowe języki poezji

nagrania / stacja Literatura Jakub Skurtys

Zapis dys­ku­sji „Nowe języ­ki poezji” pro­wa­dzo­nej przez Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 25.

Więcej

Przyszłość jest chmurą, przyszłość jest chwytem

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rado­sła­wa Jur­cza­ka Zakła­dy holen­der­skie, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 listo­pa­da 2020 roku.

Więcej

Posłowie: O nadziei

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Szkic Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­cy wyda­niu alma­na­chu Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne 2020, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 8 paź­dzier­ni­ka 2020 roku.

Więcej

Projekt wymiany ramek we wszystkich obrazkach

felietony / cykle PISARZY Karol Maliszewski

7. odci­nek cyklu „Biu­ro Lite­rac­kie: rok po roku” autor­stwa Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

Źródło niezależnej, odkrywczej sztuki dla kolejnych pokoleń

felietony / cykle PISARZY Karol Maliszewski

6. odci­nek cyklu „Biu­ro Lite­rac­kie: rok po roku” autor­stwa Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

Przyszłość poezji

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2019, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Ścieżki równoległe

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2019, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 sierp­nia 2020 roku.

Więcej

Chciałoby się powiedzieć, ale się milczy

felietony / cykle PISARZY Karol Maliszewski

5. odci­nek cyklu „Biu­ro Lite­rac­kie: rok po roku” autor­stwa Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

Mordercze ballady

nagrania / stacja Literatura Joanna Orska Karol Maliszewski Marta Podgórnik

Spo­tka­nie wokół książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy Mar­ty Pod­gór­nik z udzia­łem Mar­ty Pod­gór­nik, Joan­ny Orskiej i Karo­la Mali­szew­skie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Wiersz wychodzi z domu i nigdy nie wraca

felietony / cykle PISARZY Karol Maliszewski

4. odci­nek cyklu „Biu­ro Lite­rac­kie: rok po roku” autor­stwa Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

Daj mu tam, gdzie go nie ma

felietony / cykle PISARZY Karol Maliszewski

3. odci­nek cyklu „Biu­ro Lite­rac­kie: rok po roku” autor­stwa Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

O poezji wchodzącej w kontakt z energią życia…

wywiady / o książce Karol Maliszewski Katarina Šalamun-Biedrzycka

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Kata­ri­ną Šala­mun-Bie­drzyc­ką, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Oto­na Župa­nči­ča Kie­lich upo­je­nia, w wybo­rze, prze­kła­dzie i z posło­wiem Kata­ri­ny Šala­mun-Bie­drzyc­kiej, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 czerw­ca 2020 roku.

Więcej

Serdeczny złotnik świata

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Oto­na Župa­nči­ča Kie­lich upo­je­nia, w wybo­rze, prze­kła­dzie i z posło­wiem Kata­ri­ny Šala­mun- Bie­drzyc­kiej, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 czerw­ca 2020 roku.

Więcej

Jedyne pismo ze smakiem

felietony / cykle PISARZY Karol Maliszewski

2. odci­nek cyklu „Biu­ro Lite­rac­kie: rok po roku” autor­stwa Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

Poetyckie książki trzydziestolecia

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Joan­ny Orskiej oraz Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

Upragniona odsiecz

felietony / cykle PISARZY Karol Maliszewski

1. odci­nek cyklu „Biu­ro Lite­rac­kie: rok po roku” autor­stwa Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

Wojaczek a „przyjemność” lektury

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca wyda­niu książ­ki Rafa­ła Wojacz­ka Praw­dzi­we życie boha­te­ra, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 maja 2020 roku.

Więcej

Kroniki ukrytej prawdy, Sroga zima oraz Biblia i inne historie

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere­’a Cal­der­sa, Sro­ga zima Ray­mon­da Quene­au i Biblia i inne histo­rie Péte­ra Náda­sa z udzia­łem Anny Sawic­kiej, Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, Anny Wasi­lew­skiej, Anny Kału­ży i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 24.

Więcej

„Nowy” Różewicz: „Trzeba żyć bez Ojca”

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Cre­do Tade­usza Róże­wi­cza w opra­co­wa­niu Jana Sto­lar­czy­ka, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 stycz­nia 2020 roku.

Więcej

Strącanie w ogień

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Prze­my­sła­wem Sucha­nec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wtra­ce­nie Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 31 grud­nia 2019 roku.

Więcej

„Wszystkie niespokojne składnie”

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wtra­ce­nie Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 31 grud­nia 2019 roku.

Więcej

Przeczytane, odhaczone, częściowo przeżyte. Nerwowy notatnik

debaty / ankiety i podsumowania Karol Maliszewski

Głos Karo­la Mali­szew­skie­go w deba­cie „Biu­ro­we książ­ki roku 2019”.

Więcej

Puste noce i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego

nagrania / stacja Literatura Dawid Mateusz Jerzy Jarniewicz Karol Maliszewski

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Puste noce i 100 wier­szy wypi­sa­nych z języ­ka angiel­skie­go z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Karo­la Mali­szew­skie­go i Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Sośnicki: wielokrotne symetrie

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Szkic Karo­la Mali­szew­skie­go opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Krótki traktat o urządzeniach (zapiski z lektury)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Nawo­ra­dio­wa Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 sierp­nia 2019 roku.

Więcej

Dziwny żywot kronikarza

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Kro­ni­ki ukry­tej praw­dy Pere Cal­der­sa, w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 lip­ca 2019 roku.

Więcej

Po szkodzie

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura Dawid Mateusz Karol Maliszewski

Spo­tka­nie autor­skie wokół książ­ki Po szko­dzie z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry, Karo­la Mali­szew­skie­go i Dawi­da Mate­usza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 23.

Więcej

Dalszy ciąg

wywiady / o książce Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem, towa­rzy­szą­ca wyda­niu alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2018, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 czerw­ca 2019 roku.

Więcej

Język w ogniu (i trochę obok)

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go książ­ki Chy­ba na pew­no Jaku­ba Pszo­nia­ka, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 1 kwiet­nia 2019 roku.

Więcej

Koniec antropocenu

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Ani­ma­lia Anny Ada­mo­wicz, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Śmiertelne spotkanie (z balladą)

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go książ­ki Mor­der­cze bal­la­dy, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 stycz­nia 2019 roku.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: rekomendacja nr 13

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Skurtys

Głos Jaku­ba Skur­ty­sa w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Biała środa 2009

dzwieki / WYDARZENIA Karol Maliszewski

Pod­su­mo­wa­nie pro­jek­tów edu­ka­cyj­nych 2008/2009, pod­czas któ­re­go uczest­ni­cy spo­tkań z Karo­lem Mali­szew­skim zapre­zen­to­wa­li publicz­no­ści swo­je wier­sze.

Więcej

Że sensem bycia jest troska

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Dni powsze­dnie i świę­ta Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 paź­dzier­ni­ka 2018 roku.

Więcej

Czytanie kapryśne – o czytaniu wierszy w latach 90.

dzwieki / WYDARZENIA Karol Maliszewski

Wykład Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy Pogo­to­wiu poetyc­kie­mu w sezo­nie 2008/2009.

Więcej

Wiersz doraźny: Dzień gniewu

utwory / premiery w sieci Różni autorzy

Poza­kon­kur­so­wy zestaw „Wier­szy doraź­nych 2018” autor­stwa Jaku­ba Korn­hau­se­ra, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Karo­la Mali­szew­skie­go, Joan­ny Muel­ler, Prze­my­sła­wa Owczar­ka, Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Czytanie pojedyncze i zbiorowe

dzwieki / WYDARZENIA Karol Maliszewski

Wykład Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy Pogo­to­wiu poetyc­kie­mu w sezo­nie 2008/2009.

Więcej

O czytaniu wierszy w latach 80.

dzwieki / WYDARZENIA Karol Maliszewski

Wykład Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy Pogo­to­wiu poetyc­kie­mu w sezo­nie 2008/2009.

Więcej

Osiemnaście tysięcy znaków

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2017, któ­ry uka­zał się w Biu­rze Lite­rac­kim 13 sierp­nia 2018 roku.

Więcej

O czytaniu wierszy w latach 70.

dzwieki / WYDARZENIA Karol Maliszewski

Wykład Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy Pogo­to­wiu poetyc­kie­mu w sezo­nie 2008/2009.

Więcej

„W pierwszym dniu po końcu świata”. O wierszach Michała Domagalskiego

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go książ­ki Poza sezo­nem Micha­ła Doma­gal­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 lip­ca 2018 roku.

Więcej

O czytaniu wierszy w pociągu

dzwieki / WYDARZENIA Karol Maliszewski

Wykład Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy Pogo­to­wiu poetyc­kie­mu w sezo­nie 2008/2009.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: nominacja nr 1

debaty / ankiety i podsumowania Karol Maliszewski

Głos Karo­la Mali­szew­skie­go w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

O czytaniu wierszy opornym

dzwieki / WYDARZENIA Karol Maliszewski

Wykład Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy Pogo­to­wiu Poetyc­kie­mu w sezo­nie 2008/2009.

Więcej

Czytanie wiersza, czytanie człowieka

dzwieki / WYDARZENIA Karol Maliszewski

Wykład Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy Pogo­to­wiu poetyc­kie­mu w sezo­nie 2008/2009.

Więcej

Kinkyway

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sank­cje Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 30 kwiet­nia 2018 roku.

Więcej

Od Be do Zet

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2016, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2017 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 25 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Chiazm, czyli przepaść

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Raport wojen­ny Aga­ty Jabłoń­skiej, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

Radość filatelisty

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Histo­rie waż­ne i nie­waż­ne w prze­kła­dzie Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 maja 2011 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 13 listo­pa­da 2017 roku.

Więcej

I wszystkie długi zostaną spłacone

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa książ­ki Tra­wers Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 6 mar­ca 2017 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 31 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Stronami mitu, stronami zgrzytu (4LP box set)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wybie­ga­nie z raju (2006–2012) Toma­sza Puł­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Ja, stróż latarnik

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Sta­cja wie­ży ciśnień Dawi­da Mate­usza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 26 lip­ca 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 17 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Zmęczony burz szaleństwem

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Jarz­mo Prze­my­sła­wa Owczar­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2017 roku.

Więcej

Gazowana cykuta

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Jemioło

Roz­mo­wa Pio­tra Jemio­ły z Jaku­bem Skur­ty­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tra­wers Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2017 roku.

Więcej

Czarna magia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Z tam­tej stro­ny ciszy Bole­sła­wa Leśmia­na w wybo­rze Jac­ka Guto­ro­wa, wyda­nej 8 listo­pa­da 2012 roku w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Gdy „na wzruszenia jest wymiar ogólny i ścisły”

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Pio­trem Maty­wiec­kim.

Więcej

Ja-składnia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Szkic Jaku­ba Skur­ty­sa o poezji Kami­li Janiak. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Duchy Miasta są mi przychylne

wywiady / Jakub Skurtys Szymon Domagała-Jakuć

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Szy­mo­nem Doma­ga­łą-Jaku­ciem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Kąt zaangażowania

wywiady / o pisaniu Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

O formę, czyli wszystko

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Skurtys

Głos Jaku­ba Skur­ty­sa w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

W głąb „czarnej dziury”

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze e‑booka Tele­fon z anty­po­dów. Wier­sze z mło­do­ści w epo­ce minio­nej (1978–1990), wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 mar­ca 2016 roku.

Więcej

Niech leci, kto zechce

wywiady / o książce Karol Maliszewski Szymon Słomczyński

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Szy­mo­nem Słom­czyń­skim towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Dwu­płat, któ­ra uka­za­ła się 1 czerw­ca 2015 roku nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go.

Więcej

Całkiem zwyczajna świętość

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Być może nale­ża­ło mówić (1984–2012) Jac­ka Pod­sia­dły.

Więcej

Notatki o nowej książce Filipa Zawady

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Pod słoń­ce było Fili­pa Zawa­dy, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 31 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Mój Falkiewicz

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki ta chwi­la Andrze­ja Fal­kie­wi­cza.

Więcej

Nadjeżdża nadzieja, nadchodzi Poeta

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nad­jeż­dża Szy­mo­na Słom­czyń­skie­go.

Więcej

„narracja zawsze będzie spiskować”

recenzje / KOMENTARZE Karol Maliszewski

Karol Mali­szew­ski, współ­re­dak­tor anto­lo­gii Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2012, o twór­czo­ści Dawi­da Kuja­wy.

Więcej

Nie ma powrotu

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Frag­ment posło­wia Karo­la Mali­szew­skie­go z alma­na­chu Powrót Bar­ba­rzyń­ców i nie.

Więcej

Daj mi tam, gdzie mnie jeszcze nie było

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Esej Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zmar­twych­wsta­nie ptasz­ka Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Sześć zakładów o miejsce krytyki (wokół Księgi zakładek Jacka Gutorowa)

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z ksiaż­ki Księ­ga zakła­dek Jac­ka Guto­ro­wa.

Więcej

„To się tylko tak mówi”, czyli Nocne życie Bohdana Zadury

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Noc­ne życie Boh­da­na Zadu­ry.

Więcej

Gdy „na wzruszenia jest wymiar ogólny i ścisły”

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Z Pio­trem Maty­wiec­kim o książ­ce Złot­nie­ją­cy świat Marii Konop­nic­kiej roz­ma­wia Jakub Skur­tys.

Więcej

O wierszach Krzysztofa Szeremety

recenzje / NOTKI I OPINIE Karol Maliszewski

Nota Karo­la Mali­szew­skie­go o wier­szach Krzysz­to­fa Sze­re­me­ty.

Więcej

Świadectwo ukończenia Technikum Poezji

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go z książ­ki Pre­pa­ra­ty Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

I to ma być liryka? [fragmenty]

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go o poezji Justy­ny Bar­giel­skiej.

Więcej

„Wild water kingdom timex show / jaki dziwny letargiczny trans”

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki poems Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Od obelisku do krawędzi skały. O dwóch przekładach z Heaneya

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Kole­jo­we dzie­ci Seamu­sa Heaneya.

Więcej

Proces marginalizacji, spychania i odpychania Inności

wywiady / o książce Jakub Skurtys Mateusz Kotwica

Z Jaku­bem Skur­ty­sem o książ­ce Saj­gon roz­ma­wia Mate­usz Kotwi­ca.

Więcej

Sajgon. Instrukcja obsługi

recenzje / KOMENTARZE Karol Maliszewski

Autor­ski komen­tarz Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Saj­gon.

Więcej

Poezja nie jest już liryką

wywiady / o książce Jakub Skurtys Kacper Bartczak Paweł Kaczmarski

Z Kac­prem Bart­cza­kiem o książ­ce Świat nie sca­lo­ny. Este­ty­ka, poety­ka, prag­ma­tyzm roz­ma­wia­ją Paweł Kacz­mar­ski i Jakub Skur­tys.

Więcej

„I to jest jakieś otwarcie na przyszłość” – Kacpra Bartczaka wstęp do poetyki pragmatystycznej

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

Poezja od-wiecznych przestrzeni. Cztery przymiarki do szkicu o Piotrze Matywieckim

recenzje / IMPRESJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Zdar­te okład­ki (1965–2009) Pio­tra Maty­wiec­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 wrze­śnia 2009 roku.

Więcej

Nieskończenie długi poemat poza słowami

wywiady / o książce Jakub Skurtys Piotr Matywiecki

Z Pio­trem Maty­wiec­kim o książ­ce Zdar­te okład­ki roz­ma­wia Jakub Skur­tys.

Więcej

O wierszach Przemysława Witkowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Karol Maliszewski

Nota Karo­la Mali­szew­skie­go o wier­szach Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej

O gubionych

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Anny Kału­ży, Bogu­sła­wa Kier­ca, Karo­la Mali­szew­skie­go, Edwar­da Pase­wi­cza, Toma­sza Puł­ki, Justy­ny Sobo­lew­skiej i Kon­ra­da Woj­ty­ły.

Więcej

O Wszystko

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Karo­la Mali­szew­skie­go, Macie­ja Melec­kie­go, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Macie­ja Rober­ta.

Więcej

O Drażniących przyjemnościach

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Grze­go­rza Het­ma­na, Anny Kału­ży, Karo­la Mali­szew­skie­go, Woj­cie­cha Wil­czy­ka.

Więcej

O Czystej ziemi

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Karo­la Mali­szew­skie­go, Macie­ja Rober­ta, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Bar­to­sza Sadul­skie­go.

Więcej

O Hurtowni ran i Wierszach ludowych

recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Wiedemann Karol Maliszewski Marcin Świetlicki

Komen­ta­rze Ada­ma Wie­de­man­na, Mar­ci­na Świe­tlic­kie­go, Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

O Białym tygodniu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Karo­la Mali­szew­skie­go, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Rafa­ła Sko­niecz­ne­go, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, Jaro­sła­wa Nowo­sa­da.

Więcej

O Małych cieniach wielkich czarnoksiężników

recenzje / NOTKI I OPINIE Bogusław Kierc Jacek Gutorow Karol Maliszewski

Komen­ta­rze Jac­ka Guto­ro­wa, Karo­la Mali­szew­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

O Skądinąd

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Julii Szy­cho­wiak, Karo­la Mali­szew­skie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Dag­ma­ry Suma­ry, Kami­la Zają­ca.

Więcej

O Wyborze większości i Wierszach z okolic

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Ada­ma Wie­de­man­na, Maria­na Sta­li, Artu­ra Gra­bow­skie­go, Rado­sła­wa Kobier­skie­go, Karo­la Mali­szew­skie­go, Rafa­ła Rża­ne­go.

Więcej

O Wycieczkach krajoznawczych

recenzje / NOTKI I OPINIE Karol Maliszewski Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik

Komen­ta­rze Karo­la Mali­szew­skie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik.

Więcej

O Rozbiórce

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Pio­tra Śli­wiń­skie­go i Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

O Pocałunku na wstecznym

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Karo­la Mali­szew­skie­go, Toma­sza Waż­ne­go, Anny Kału­ży i Łuka­sza Jaro­sza.

Więcej

Liryczna brzytwa Ockhama

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go z książ­ki Brzy­twa Ockha­ma Jac­ka Deh­ne­la

Więcej

O Brzytwie okamgnienia

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Kuby Mikur­dy, Karo­la Mali­szew­skie­go, Julii Fie­dor­czuk, Jaku­ba Winar­skie­go i Dar­ka Pado.

Więcej

Wchodzenie ze światłem

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go z książ­ki Plank­ton Bogu­sła­wa Kier­ca.

Więcej

Barbarzyńca dla intelektualistów (a może odwrotnie)

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wier­sze zebra­ne (tom 3) Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 lute­go 2006 roku.

Więcej

Nowa poezja. Mały przewodnik po tendencjach i stylach

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go poświę­co­ny twór­czo­ści Andrze­ja Sosnow­skie­go.

Więcej

Czapajew wypłynął, czyli nowe klejenie starych map

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go poświę­co­ny książ­ce Prze­ce­na map Dar­ka Fok­sa.

Więcej

Foks, dziwny jest ten wiersz

recenzje / IMPRESJE Karol Maliszewski

Esej Karo­la Mali­szew­skie­go poświę­co­ny książ­ce Prze­ce­na map Dar­ka Fok­sa.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2023

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023 z udzia­łem Karo­la Brzo­zow­skie­go, Mag­da­le­ny Genow, Alek­san­dry Górec­kiej, Julii Jan­kow­skiej, Alek­san­dry Kasprzak, Mał­go­rza­ty Kośli, Edyt Ołdak, Kami­la Pli­cha, Macie­ja Wnu­ka i Łuka­sza Woź­nia­ka w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 29.

Więcej

Matka, mantra, matematyka

recenzje / ESEJE Karolina Kurando

Recen­zja Karo­li­ny Kuran­do, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023, któ­ra uka­że się 1 lip­ca 2024 roku.

Więcej

O krok od porcelany

recenzje / ESEJE Agnieszka Waligóra

Recen­zja Agniesz­ki Wali­gó­ry, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023, któ­ra uka­że się 1 lip­ca 2024 roku.

Więcej

Grzebanie w ziemi, słuchanie kamieni

wywiady / o pisaniu Kamil Plich Łukasz Woźniak

Roz­mo­wa Kami­la Pli­cha z Łuka­szem Woź­nia­kiem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Żuk w pudełku

wywiady / o pisaniu Edyta Ołdak Małgorzata Kośla

Roz­mo­wa Mał­go­rza­ty Kośli z Edy­tą Ołdak, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Szczeliny widzenia

recenzje / IMPRESJE Anna Cieplak

Impre­sja Anny Cie­plak na temat pro­zy Edy­ty Ołdak, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Neuroprzekaźnik musów. O „Umalmu” Łukasza Woźniaka

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Łuka­sza Woź­nia­ka, lau­re­ata 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Ceremonie na trapezie

utwory / premiera w sieci z Połowu Edyta Ołdak

Pre­mie­ro­wa pro­za Edy­ty Ołdak Cere­mo­nie na tra­pe­zie. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Umalmu

utwory / premiera w sieci z Połowu Łukasz Woźniak

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Łuka­sza Woź­nia­ka z tomu Umal­mu. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Złodziejka matek

utwory / premiera w sieci z Połowu Magdalena Genow

Pre­mie­ro­wa pro­za Mag­da­le­ny Genow Zło­dziej­ka matek. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

gatunki anadromiczne

utwory / premiera w sieci z Połowu Karol Brzozowski

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Karo­la Brzo­zow­skie­go z tomu gatun­ki ana­dro­micz­ne. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Metamorfozy i wyobraźnia przeciwko poczuciu braku

recenzje / ESEJE Anna Cieplak

Impre­sja Anny Cie­plak na temat pro­zy Mag­da­le­ny Genow, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Pod prąd, w nieważkość. O „gatunkach anadromicznych” Karola Brzozowskiego

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Karo­la Brzo­zow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Kiedy patrzę na kogoś zastanawiam się, jakim był dzieckiem

wywiady / o pisaniu Maciej Wnuk Magdalena Genow

Roz­mo­wa Macie­ja Wnu­ka z Mag­da­le­ną Genow, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Milczenie w tle

wywiady / o pisaniu Karol Brzozowski Łukasz Woźniak

Roz­mo­wa Łuka­sza Woź­nia­ka z Karo­lem Brzo­zow­skim, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Krainy wyobrażone i sieci

recenzje / ESEJE Anna Cieplak

Impre­sja Anny Cie­plak na temat pro­zy Macie­ja Wnu­ka, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Miejsca odległe

utwory / premiera w sieci z Połowu Maciej Wnuk

Pre­mie­ro­wa pro­za Macie­ja Wnu­ka Miej­sca odle­głe. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Zaglądać ciągle w inne światy

wywiady / o pisaniu Aleksandra Kasprzak Maciej Wnuk

Roz­mo­wa Oli Kasprzak z Macie­jem Wnu­kiem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Ciało, które zmienia język

recenzje / ESEJE Anna Cieplak

Impre­sja Anny Cie­plak na temat pro­zy Mał­go­rza­ty Kośli, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Blade Runner 2023. O „państwach miastach i okolicach” Kamila Plicha

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Kami­la Pli­cha, lau­re­ata 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Fantazje są nieskończone

wywiady / o pisaniu Magdalena Genow Małgorzata Kośla

Roz­mo­wa Mag­da­le­ny Genow z Mał­go­rza­tą Koślą, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Poezja rzutu kijem

wywiady / o pisaniu Julia Jankowska Kamil Plich

Roz­mo­wa Julii Jan­kow­skiej z Kami­lem Pli­chem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

mokre wilgotne (fragment)

utwory / premiera w sieci z Połowu Małgorzata Kośla

Pre­mie­ro­wa pro­za Mał­go­rza­ty Kośli mokre wil­got­ne. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

państwa miasta i okolice

utwory / premiera w sieci z Połowu Kamil Plich

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Kami­la Pli­cha pań­stwa mia­sta i oko­li­ce. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Moja reakcja na. O „bezoarach” Julii Jankowskiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Julii Jan­kow­skiej, lau­re­at­ki 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Skutkiem ubocznym jest generowanie głębi

wywiady / o pisaniu Aleksandra Górecka Julia Jankowska

Roz­mo­wa Alek­san­dry Górec­kiej z Julią Jan­kow­ską, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

bezoary

utwory / premiera w sieci z Połowu Julia Jankowska

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Julii Jan­kow­skiej z tomu bez­oary. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Życie w Polsce to niezły content

wywiady / o pisaniu Aleksandra Kasprzak Edyta Ołdak

Roz­mo­wa Edy­ty Ołdak z Alek­san­drą Kasprzak, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Wydrąż mi rodzinę w serze (fragmenty)

utwory / premiery w sieci Aleksandra Kasprzak

Pre­mie­ro­wa pro­za Alek­san­dry Kasprzak Wydrąż mi rodzi­nę w serze. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Turbuj te kółka, turlaj! O „Regule trzech” Aleksandry Góreckiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Alek­san­dry Górec­kiej, lau­re­at­ki 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Zbieranie, mierzenie, poruszanie ziemią

utwory / premiera w sieci z Połowu Aleksandra Górecka

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Alek­san­dry Górec­kiej Zbie­ra­nie, mie­rze­nie, poru­sza­nie zie­mią. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

W tym escape roomie można się rozgościć

wywiady / o pisaniu Aleksandra Górecka Karol Brzozowski

Roz­mo­wa Karo­la Brzo­zow­skie­go z Alek­san­drą Górec­ką, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Lata walki

recenzje / ESEJE Agata Pyzik

Recen­zja Aga­ty Pyzik z książ­ki Po debiu­cie. Dzien­nik kry­ty­ka Karo­la Mali­szew­skie­go, któ­ra uka­za­ła się w mie­sięcz­ni­ku „Lam­pa”.

Więcej

Karol Maliszewski, Po debiucie

recenzje / ESEJE Agnieszka Wolny-Hamkało

Recen­zja Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło z książ­ki Po debiu­cie. Dzien­nik kry­ty­ka Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

Wszystko jest Sajgonem

recenzje / ESEJE Jacek Bierut

Recen­zja Jac­ka Bie­ru­ta z książ­ki Saj­gon Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

Proces marginalizacji, spychania i odpychania Inności

wywiady / o książce Jakub Skurtys Mateusz Kotwica

Z Jaku­bem Skur­ty­sem o książ­ce Saj­gon roz­ma­wia Mate­usz Kotwi­ca.

Więcej

Poezja terapeutyczna, miłująca krytyka

recenzje / ESEJE Agnieszka Wolny-Hamkało

Recen­zja Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło z książ­ki Po debiu­cie. Dzien­nik kry­ty­ka Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

Odkrywanie nowej rudy krytyki

recenzje / ESEJE Grzegorz Czekański

Recen­zja Grze­go­rza Cze­kań­skie­go z książ­ki Po debiu­cie. Dzien­nik kry­ty­ka Karo­la Mali­szew­skie­go.

Więcej

O Po debiucie

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Bar­to­sza Sadul­skie­go, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go.

Więcej