debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Schadzka języka ze światem

Karol Maliszewski

Głos Karola Maliszewskiego w debacie "Książka 2008".

strona debaty

Książka 2008

Wskazanie: Wioletta GRZEGORZEWSKA Orinoko

Był to wyjątkowy rok, jeśli chodzi o debiuty. Zwróciłem uwagę na kilka z nich, wyrazistych, mocnych i osobnych: Antypody Sławomira Elsnera, Hostel Piotra Gajdy, punctum Michała Murowanieckiego, poręcze Iwony Kacperskiej, Luna i pies Izabeli Kawczyńskiej, Gruba tańczyDominika Bielickiego, cosinus salsa Moniki Mosiewicz, Fałszywe zaproszenia Marcina Czerkasowa.

Zaś z “dorosłych” tomików trudno jest mi coś wybrać. Waham się pomiędzy czterema propozycjami (Wioletta Grzegorzewska Orinoko, Roman Honet baw się, Radosław Kobierski Lacrimosa) i Jacek Bierut Fizyka) i po ponownej lekturze wskazuję na książkę Grzegorzewskiej. Tutaj nie zostawia się czytelnika tylko mądrzejszym, bowiem wychodzi się z założenia, że musi ponadto zostać poruszony. Tacy poeci to prawdziwe błogosławieństwo dla poezji. Nie chcę w tym miejscu uchybić autorom pokroju Sosnowskiego czy Sendeckiego, gdyż bez nich poezja (w sensie technicznym) stałaby w miejscu, jednak gdybym miał wybierać, to wybrałbym powietrze, światło i prawdę, jakie oferuje mi swobodny i naturalny gest poetycki Grzegorzewskiej. Nie biorę w tym momencie udziału w sporze o poezję zrozumiałą, podkreślam tylko, że doczekaliśmy się kolejnego talentu, który poświadcza, że schadzka języka ze światem jest możliwa, a sztuka poetyckiej harmonii polega na zręcznym umożliwianiu tej schadzki. Dzięki temu poeta zabiera nas do miejsc, które w sensie obrazowym i ideowym stają się wiarygodne, rozpoznawalne, nasze. Dochodzi do zażyłości, do rozpoznania zakresu pokrewieństwa, a nawet do empatycznego wybuchu całej serii błyskotliwych i czułych utożsamień. Głosuję na to.

O AUTORZE

Karol Maliszewski

Urodzony w 1960 roku w Nowej Rudzie. Poeta, prozaik, krytyk literacki. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do NIKE za zbiór krytyk literackich Rozproszone głosy. Notatki krytyka (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka w Nowej Rudzie.