debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Wyzwanie dla czytelnika

Jacek Gutorow

Głos Jacka Gutorowa w debacie "Książka 2008".

strona debaty

Książka 2008

Wskazanie: Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKI Piosenka o zależnościach i uzależnieniach

Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Trudno nawet mówić o świadomym wyborze – ta książka sama wybiera sobie czytelników. Siada gdzieś z tyłu i nie puszcza. Potem nie chce się, żeby puszczała, choć mogłaby to uczynić. Taka relacja.

W tytule jednej ze swoich książek Dycki zrównał poezję z miejscem na ziemi. Skojarzenie trafnie oddaje istotę projektu, który zmierza ku temu, aby uzasadnić własne istnienie, i czyni to w świecie pozbawionym konturów i racji sankcjonujących cokolwiek. Skądinąd można w przypadku tego poety mówić o projekcie egzystencjalnym. Ale nie jest to konieczne. Bo równie dobrze da się powiedzieć, że język poetycki nie dorasta do egzystencji, a zarazem ją przekracza.

Takim paradoksem żywi się właśnie poezja Dyckiego: niby-metafizyczna, niby-ironiczna, niby-życiowa, a przecież w końcu nie dająca się z niczym porównać. To także swego rodzaju wyzwanie dla czytelnika. Ale czym byłaby poezja bez takich wyzwań?

O AUTORZE

Jacek Gutorow

Urodzony 12 września 1970 roku w Grodkowie. Poeta, krytyk, tłumacz. Pracuje w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Laureat Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito za opublikowany w 2008 roku tom Inne tempo. Mieszka w Opolu.