debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Porosła pleśń

Joanna Wajs

Głos Joanny Wajs w debacie "Książka 2008".

strona debaty

Książka 2008

Wskazanie: Radosław KOBIERSKI Lacrimosa

W roku 2008 kilka książek poetyckich przeczytałam przyjaciołom przez telefon. Ogromną, odruchową potrzebę podzielenia się (bardzo odmienną od ciasnej radości z własnego tekstu, o której pisała Denise Levertov) wywołały we mnie gubione Miłobędzkiej, baw się Honeta, Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Dyckiego, Lacrimosa Kobierskiego, a także Utwór o Matce i Ojczyźnie Keff.

Rok 2008 bezsprzecznie należał do poetów wanitatywnych: Dyckiego, Honeta, a szczególnie Kobierskiego i jego Lacrimosy – prostej, oszczędnej, ściszonej opowieści o tym, jak miłość do umarłych, tych, których porosła pleśń, z konieczności jest także cierpliwym, mozolnym uczeniem się miłości do i od pleśni. I to dlatego (choć nie tylko dlatego) właśnie Lacrimosa jest dla mnie najważniejszą książką poetycką mijającego roku.

O AUTORZE

Joanna Wajs

Urodzona w 1979 w Warszawie. Poetka, tłumaczka, redaktor prowadząca w wydawnictwie „Nasza Księgarnia”. Za tomik sprzedawcy kieszonkowych lusterek (2004) otrzymała m.in. Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. W latach 2006–2011 prowadziła rubrykę „Wiersz Świątecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Przekłada głównie literaturę włoską (w tym takich pisarzy jak Umberto Eco, Italo Calvino, Tiziano Terzani, Oriana Fallaci, Dino Buzzati, Sandro Veronesi). Wiersze Vanniego Bianconiego w jej tłumaczeniu znalazły się w finale konkursu Europejski Poeta Wolności 2016. Obecnie pracuje nad książką tego autora nominowaną do nagrody głównej.