debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

O poszukiwaniu i traceniu słów

Justyna Sobolewska

Głos Justyny Sobolewskiej w debacie "Książka 2008".

strona debaty

Książka 2008

Wskazanie: Krystyna MIŁOBĘDZKA gubione

gubione można czytać jak tom wierszy lub jak jeden długi poemat o poszukiwaniu i traceniu słów, obrazów i samego podmiotu.

Tajemnicą tego gubienia jest to, że nie oznacza ostatecznej utraty, ale odzyskiwanie, zespolenie z czymś więcej, z całym światem. To droga do “samej przejrzystości”.

Miłobędzka tworzy wyjątkową poezję kontemplacyjną, w której ciągła redukcja sprawia, że język, jakby wyzwolony z pęt przypadkowych słów, zyskuje ogromną siłę.

O AUTORZE

Justyna Sobolewska

Urodziła się w 1972 roku. Krytyk literacki, dziennikarka. Pracuje w tygodniku „Polityka”. Publikowała szkice o literaturze, wywiady, felietony i recenzje książkowe m.in. w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach” i „Przeglądzie Politycznym”. Współpracuje z programem „Tygodnik Kulturalny” w TVP Kultura. Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współautorka książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009) oraz autorka Książki o czytaniu (2012). Mieszka w Warszawie.