debaty / ankiety i podsumowania

O poszukiwaniu i traceniu słów

Justyna Sobolewska

Głos Justyny Sobolewskiej w debacie "Książka 2008".

strona debaty

Książka 2008

Wska­za­nie: Kry­sty­na MIŁOBĘDZKA gubio­ne

gubio­ne moż­na czy­tać jak tom wier­szy lub jak jeden dłu­gi poemat o poszu­ki­wa­niu i tra­ce­niu słów, obra­zów i same­go pod­mio­tu.

Tajem­ni­cą tego gubie­nia jest to, że nie ozna­cza osta­tecz­nej utra­ty, ale odzy­ski­wa­nie, zespo­le­nie z czymś wię­cej, z całym świa­tem. To dro­ga do „samej przej­rzy­sto­ści”.

Miło­będz­ka two­rzy wyjąt­ko­wą poezję kon­tem­pla­cyj­ną, w któ­rej cią­gła reduk­cja spra­wia, że język, jak­by wyzwo­lo­ny z pęt przy­pad­ko­wych słów, zysku­je ogrom­ną siłę.

O AUTORZE

Justyna Sobolewska

Urodziła się w 1972 roku. Krytyk literacki, dziennikarka. Pracuje w tygodniku „Polityka”. Publikowała szkice o literaturze, wywiady, felietony i recenzje książkowe m.in. w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach” i „Przeglądzie Politycznym”. Współpracuje z programem „Tygodnik Kulturalny” w TVP Kultura. Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współautorka książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009) oraz autorka Książki o czytaniu (2012). Mieszka w Warszawie.