Zapowiedź z Biura / Nick CAVE: Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia

03/08/2022 zapowiedzi

22 września, tego samego dnia co w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ukaże się w Biurze Literackim i w trakcie festiwalu TransPort Literacki 27 w Kołobrzegu, książka Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia obchodzącego tego dnia 65. urodziny Nicka Cave’a. Wywiad rzekę z muzykiem przeprowadził Seán O’Hagan. Autorem polskiego przekładu jest Tadeusz Sławek.

 

 

22 września, tego samego dnia co w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ukaże się w Biurze Literackim i w trakcie festiwalu TransPort Literacki 27 w Kołobrzegu, książka Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia obchodzącego tego dnia 65. urodziny Nicka Cave’a. Książka jest zapisem ponad czterdziestu godzin intymnych rozmów na najważniejsze dla Nicka Cave’a tematy. To lektura szczera, inspirująca i zaskakująca, mimo wszystko niosąca w sobie przesłanie nadziei. Wywiad rzekę z muzykiem przeprowadził Seán O’Hagan. Autorem polskiego przekładu jest Tadeusz Sławek.

 

Tom opowiada o życiu Cave’a od wczesnego dzieciństwa po ostatnie lata, relacjonuje jego głęboką przemianę pod wpływem doświadczonej tragedii rodzinnej. Wywiad dotyka również takich zagadnień jak etyka pracy i sztuka, wolność, wiara, żałoba i miłość w życiu wybitnego artysty. Lektura książki umożliwia wgląd w wyjątkowy umysł tego oryginalnego twórcy, ukazuje jego życie wewnętrzne, obrazując stale obecną w jego życiu dynamikę między wiarą a zwątpieniem oraz zmaganiami z samym sobą i światem, w których tkwią źródła jego twórczości.

 

Filip Łobodziński zapewnia, że jest to pozycja wyjątkowa: „Ta książka to podróż przez stromizny, przepaście, bagna i odmęty, nie wywiad rzeka, ale wywiad – powieść przygodowa, w której możemy jak stetoskopem wsłuchać się w bulgot krwi i terkot serca, jak pod mikroskopem zajrzeć w każdy foton iskry natchnienia i w każdą czeluść czarnej dziury gniewu i smutku. Zapuszczamy się w krainę końca świata i nadziei-mimo-wszystko. Poznajemy scenografię jedynego w swoim rodzaju pokoju pracy – świata wewnętrznego człowieka, który przeszedł niejedną męczarnię”.

 

„Cieszymy się, że Biuro może być częścią światowej premiery Wiary, nadziei i krwawej łaźni. To już u nas trzecia publikacja autora, dla którego wydawanie książek jest równie ważne jak kolejnych płyt. Po współpracy z Laurie Anderson czy Patti Smith, tekstach i prozie Boba Dylana i Johna Lennona przeżywamy kolejną przygodę z Nickiem, który lubi mieć kontrolę nad swoimi książkami i opiniuje nawet wygląd okładki. Fakt, że pierwsza kołobrzeska edycja naszego festiwalu wśród trzydziestu premier ma i tę, to dla nas powód do dumy” – mówi szef wydawnictwa Artur Burszta.

 

Nick Cave to australijski muzyk, poeta, pisarz, kompozytor, scenarzysta i aktor. Założyciel i członek zespołu The Boys Next Door (później The Birthday Party) oraz współzałożyciel grupy Nick Cave and the Bad Seeds, z którym wydał szesnaście albumów studyjnych. W 1989 roku ukazała się jego pierwsza powieść Gdy oślica ujrzała anioła, wyróżniona nagrodą Time Out Magazine, a w 2009 roku druga – Śmierć Bunny’ego Munro. Biuro Literackie opublikowało również Pieśń torby na pawia i Rewoltę w niebie (oficjalna premiera 22 sierpnia).

 

Sean O’Hagan to irlandzki dziennikarz i krytyk fotografii. Współpracuje z Observerem oraz Guardianem. Laureat British Press Award za wywiad roku (2002). Nagrodzony przez Royal Photographic Society J. Dudley Johnston Award za wybitne osiągnięcia na polu krytyki fotografii. Tadeusz Sławek to polski poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych. Rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002. Tłumaczył m.in. Williama Blake’a, Allena Ginsberga, Seamusa Heaneya. Członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • ESEJE Podróż przez stromizny, przepaście, bagna i odmęty Recenzja Filipa Łobodzińskiego, towarzysząca premierze książki Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Nicka Cave’a i Seána O’Hagana w tłumaczeniu Tadeusza Sławka, wydanej w Biurze Literackim 29 września 2022 roku. więcej
  • ESEJE Po co to wszystko? Recenzja Oli Lewandowskiej, towarzysząca premierze książki Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Nicka Cave’a i Seána O’Hagana w tłumaczeniu Tadeusza Sławka, wydanej w Biurze Literackim 29 września 2022 roku. więcej
  • ROZMOWY Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Fragmenty rozmowy Seána O’Hagana z Nickiem Cave’em, pochodzące z książki Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Nicka Cave’a i Seána O’Hagana w tłumaczeniu Tadeusza Sławka, wydanej w Biurze Literackim 29 września 2022 roku. więcej