Afekt

13/09/2012 liryka

Prostota frazy i powracające konsekwentnie motywy, osobność i oryginalność, wyrazisty podmiot i świat, w którym on istnieje. Poeta otwiera się na poezję i pozwala jej się prowadzić. Tych trzynaście wierszy zapowiadało pełnowymiarowy debiut Elsnera, Antypody.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2007-07-30
Gatunek
Liryka
Seria
Połów
Ilość stron
16
Format
125 x 195 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1.5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-60602-42-3
spis treści

Proces
Wiersz miłosny
Północ
Piosenka pijaka II
Mały mężczyzna
Wydma
Precyzja
Mówię do ciebie
Ten człowiek
Stonowany
Bardzo przepraszam
Pochodzę z dna
Milcz

opinie o książce

Ten dopiero co rodzący się projekt poetycki dość zaskakująco dotyka istotnego, mówi o koniecznym, wprawia w ruch zatrzymane. Na dodatek konsekwentnie kroczy po linie we własnej ciemności choć “z obu stron nieuchronnie osuwa się piasek”.

Bartłomiej Majzel

Wszystko mnie w nich denerwuje, a jednak cieszę się, że będzie je można znaleźć na papierze. Wiersze Sławka Elsnera śledziłem od kilku lat i coraz bardziej mam wrażenie, że i jego one denerwują w coraz większym stopniu. Biorą się bardziej z ucieczki od pisania, niż z chęci i postanowień w sprawie pisania wierszy. Niewiele w nich gry i przykrywek, niewiele szlifowania warsztaciku, za to wiele nieskrywanej bezradności i świadomości skali, na jakiej można zaznaczać ich brak znaczenia. Taki bezcelowy wysiłek uczynienia literackim czegoś, co było czyste.

Jacek Bierut

Najlepiej twórczość Elsnera definiują jego własne słowa, kończące utwór “Mówię do ciebie”: “Wchłaniam świat, / oddaję go w zmienionej postaci”. Doświadczenia życiowe nie przenikają do niej bezpośrednio, lecz zostają poetycko przetworzone. Nie ma tu “obrazków z życia”, jest za to jego subiektywna wizja, malowana poprzez złożoną metaforykę, nietuzinkowe skojarzenia, inspiracje psychologiczne, surrealistyczne wizje…

Jarosław Nowosad

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece