Mów

22/08/2016 liryka

Niewiele pierwszych książek sprawia, że ze zniecierpliwieniem wyczekuje się drugiej i każdej kolejnej pozycji danego autora. Po długich ośmiu latach od wydania nagradzanego debiutu Sławomira Elsnera do rąk czytelników trafia drugi jego tom pt. Mów. To męska, szorstka opowieść o poszukiwaniu tożsamości – w bólu, i po omacku. Krótkie, rytmiczne zdania bezlitośnie tną białą przestrzeń kartki. Ten, kto to wszystko mówi, próbuje znaleźć schronienie w ciemności, to ów “niepewny człowiek”, jak brzmi jeden z tytułów, “który się w tej / ciemności urodził / i błądzi po dziś”.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Stronie Śląskie
Wydanie
1
Data wydania
2016-09-05
Gatunek
Liryka
Seria
Poezje
Ilość stron
48
Format
162 x 215 mm
Oprawa
miękka
Projekt okładki
Justyna Boguś / Mile Widziane
ISBN
978-83-65125-14-9
spis treści

Lato, rynek

Cięcia

Pierwszy

Choroba

Niedziela

Trop

Korytarz

Noir

Pułapka

Pociąg

Rutyna

47

Łuna

Przenikanie

Nadzieja

Piłeczka

Telefon

Krach

Ciepło

Rano!

Egzamin

Wybór

Próba pamięci

Życie

Droga

Drwal

Kobieta bez cienia

W parku

Niepewny człowiek

Kochać

Lekcja szczerości

Pieśń

Kryzys

Nie wiem

Trucizna

Miejsce

Wyjść

 

opinie o książce

Elsner wybiera poetykę stonowaną, elegancką i, rzec by można, powściągliwą, często aż nadto, zostawiając mnie jako czytelnika z niedosytem doznań. […] Elsner w swoim nowym tomie zachowuje się trochę jak linoskoczek, balansujący na linie zawieszonej na dużej wysokości. Z jednej strony idzie w swoim tomie pewnie, z namysłem, stawiając rozsądnie każdą kropkę jak krok. Lubi stawiać małe kroki, zamykać się w krótkiej formie i w tych tekstach podoba mi się najbardziej, to właśnie te wiersze są największym atutem tej książki.

Marcin Jurzysta

Nie powinno dziwić, że Elsner, który jako poeta nie był nigdy rozrzutny, słowa ważył i dobierał z niezwykłą precyzją, musi teraz – po czterech latach bez ani jednego napisanego wiersza – walczyć o każdą kolejną linijkę, wydzierać ją z siebie. To być może ten przejmujący „chłód ust”, o który mowa w pierwszym tekście. Elsner zasadniczo zmienia punkt widzenia, z jakiego jego bohater opisuje świat. To już przecież nie ten sam człowiek: od dziesięciu lat jest gdzie indziej, z innego miejsca obserwuje, z innego miejsca mówi do nas – ma rodzinę, dzieci, doczekał się swoich grobów, z którymi nie wie, co począć. Przestał być młodym i wrażliwym wyrzutkiem, dopadła go nuda, codzienność, w której nadal nie może się odnaleźć.

Maja Skowrin

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece