Poezja jako miejsce na ziemi
Wiersze pochodzące m.in z tomów: Nenia i inne wiersze (1990), Peregrynarz (1992), Młodzieniec o wzorowych obyczajach (1994), Liber mortuorum (1997), Kamień pełen pokarmu (1999), Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania (2000), Przyczynek do nauki o nieistnieniu (2003).
Przedstawiając dzieje opisywanego miejsca kronikarz przykłada do nich miarę tych, którzy żyli, tych, którzy pamiętają, i własną - miarę interpretatora. Dycki oddaje w ręce czytelnika kronikę jednego z miejsc na ziemi odmierzoną latami 1988-2003, a w niej dobrze już rozpoznawalne historie kątów i postaci. Słuszne w tym przekonanie, że sprawiedliwiej poznawać dziejopisa po jego kronice niż po rocznikach.
Paweł Mackiewicz
Poezja jako miejsce na ziemi to książka do pewnego stopnia obiecana i wyczekiwana. Obiecana, bo kolejne wiersze i tomy Dyckiego układały się w konsekwentną całość, a poeta zdawał się sugerować konieczność lektury całościowej. I jeśli nawet tak nie było, jeśli w kolejnych zbiorach Dycki usiłował złamać monopol własnej idei - a jest to również poezja końca pewnej idei - to z całą pewnością można mówić o momencie wyczekiwania ze strony czytelników: wyczekiwania na kontynuację i dopełnienie najważniejszych wątków, na zaokrąglenie sumy, której składniki przewijały się w kolejnych tekstach. (...) Powracające motywy - domu, śmierci, ciała męskości i zniewieścienia, schizofrenii - nie dopełniają się, lecz raczej nakładają na siebie i wciągają w fascynującą grę odbić, zniekształceń i chybionych konkluzji.
Jacek Gutorow
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- DOŻYNKI Poezja jako miejsce na ziemi (1988–2003) Premiera książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Poezja jako miejsce na ziemi (1988–2003).