Poezja jako miejsce na ziemi

13/09/2012 liryka

Wiersze pochodzące m.in z tomów: Nenia i inne wiersze (1990), Peregrynarz (1992), Młodzieniec o wzorowych obyczajach (1994), Liber mortuorum (1997), Kamień pełen pokarmu (1999), Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania (2000), Przyczynek do nauki o nieistnieniu (2003).

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2006-05-22
Gatunek
Liryka
Seria
Dożynki
Ilość stron
292
Format
168 x 238 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1.5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
83-88515-87-X
opinie o książce

Przedstawiając dzieje opisywanego miejsca kronikarz przykłada do nich miarę tych, którzy żyli, tych, którzy pamiętają, i własną – miarę interpretatora. Dycki oddaje w ręce czytelnika kronikę jednego z miejsc na ziemi odmierzoną latami 1988-2003, a w niej dobrze już rozpoznawalne historie kątów i postaci. Słuszne w tym przekonanie, że sprawiedliwiej poznawać dziejopisa po jego kronice niż po rocznikach.

Paweł Mackiewicz

Poezja jako miejsce na ziemi to książka do pewnego stopnia obiecana i wyczekiwana. Obiecana, bo kolejne wiersze i tomy Dyckiego układały się w konsekwentną całość, a poeta zdawał się sugerować konieczność lektury całościowej. I jeśli nawet tak nie było, jeśli w kolejnych zbiorach Dycki usiłował złamać monopol własnej idei – a jest to również poezja końca pewnej idei – to z całą pewnością można mówić o momencie wyczekiwania ze strony czytelników: wyczekiwania na kontynuację i dopełnienie najważniejszych wątków, na zaokrąglenie sumy, której składniki przewijały się w kolejnych tekstach. (…) Powracające motywy – domu, śmierci, ciała męskości i zniewieścienia, schizofrenii – nie dopełniają się, lecz raczej nakładają na siebie i wciągają w fascynującą grę odbić, zniekształceń i chybionych konkluzji.

Jacek Gutorow

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece