debaty / WYDARZENIA I INICJATYWY

Konfesjonały

Michał Janiak

Głos Michała Janiaka w debacie "20. edycja Warsztatów literackich".

strona debaty

20. edycja Warsztatów literackich

Uczestniczyłem do tej pory jedynie w warsztatach we Wrocławiu – z pewnych względów (niestety) nie udało mi się wziąć udziału w kudowskich zajęciach.

Wrocławskie warsztaty były dla mnie bardzo ważne. Było to moje pierwsze spotkanie ze “środowiskiem” i dało mi bardzo dużo. Pan Zadura i pani Podgórnik (debiutująca w roli wykładowcy) z pewnością wytworzyli “klimat” (a byłby on jeszcze lepszy, gdyby miejsce warsztatów było bardziej kameralne). Nie chodzi mi o miasto – podczas samych warsztatów padło nawet stwierdzenie (według mnie bardzo słuszne), iż Wrocław ma “to coś” dla poezji, dla poety. Chodzi raczej o pomieszczenie, które z daleka powinno “pachnieć słowem”. To czasem potrzebne podczas “konfesjonałów” z prowadzącymi wykłady (te rozmowy chyba najbardziej docierają do “poetyckiej podświadomości”).

Uważam, że duże miasto (mam nadzieję, że kiedyś zajęcia ponownie odbędą się we Wrocławiu) w połączeniu z odpowiednim miejscem do spotkań to już połowa sukcesu warsztatów.

Jak wcześniej pisała na forum koleżanka Zuzanna – już zgłaszam chęć udziału w kolejnych!


Tekst pochodzi z debaty “Warsztaty Literackie” (2004) poświęconej pierwszym sześciu edycjom biurowych zajęć w Legnicy, Wrocławiu, Kudowie Zdroju i Kołobrzegu.