debaty / WYDARZENIA I INICJATYWY

Okrągły stół

Głos w debacie "20. edycja Warsztatów literackich".

strona debaty

20. edycja Warsztatów literackich

W Warsztatach Literackich organizowanych przez Biuro brałam udział dwa razy. Pierwszy raz miałam przyjemność pojawić się w Kołobrzegu, drugi raz w Kudowie. Rozbieżność krajobrazowa miejscowości wybranych na zorganizowanie Warsztatów bardzo mnie usatysfakcjonowała – przy okazji “nauk literackich” mogłam podziwiać Morze Bałtyckie (co dla ludzi z południa jest niewątpliwie atrakcją) oraz odpocząć w urokliwej i spokojnej miejscowości górskiej.

W prowadzeniu Warsztatów podoba mi się koncepcja “Okrągłego Stołu” (w Kołobrzegu organizator, wykładowcy i uczestnicy siedzieli w zniekształconym kręgu ustawionym z krzeseł, w Kudowie natomiast wszyscy siedzieli przy dużym stole skonstruowanym z innych, mniejszych). Myślę, że daje to efekt mniej więcej taki, jaki ma symbolizować.

Mam uwagę dotyczącą wieczoru autorskiego, który odbył się Pod Palmami (Kudowa). Nie przeczę, miejsce było sympatyczne. Uważam jednak, że spotkania tego typu powinny odbywać się w gronie osób, które są zainteresowane słuchaniem poezji, a nie zakłócaniem spokoju (może nie do końca celowym i świadomym). Szum dobiegający z tyłu utrudniał słuchanie (przynajmniej jeśli chodzi o mnie). A może to wina sprzętu?

Uczepię się “wątku grupowego” i dodam jeszcze, że milej było w tym roku, kiedy to w Warsztatach wzięło udział zaledwie kilkunastu uczestników. Bez wątpienia ułatwiło to integrację, podobnie jak “wolne wykłady” w restauracji Amfora, gdzie (znowu przy okrągłym stole) mogliśmy wszyscy “zażywać trunków”. Nie jest to bynajmniej gloryfikacja alkoholowej konsumpcji (choć powszechnie wiadomo, że sprzyja ona nawiązywaniu kontaktów).

Co jeszcze mogłabym dodać (nie wnikając w szczegóły organizacji ani rozstrzygnięcia)? Jestem bardziej zadowolona z tegorocznych warsztatów niż z edycji kołobrzeskiej. Na tym poprzestanę.


Tekst pochodzi z debaty “Warsztaty Literackie” (2004) poświęconej pierwszym sześciu edycjom biurowych zajęć w Legnicy, Wrocławiu, Kudowie Zdroju i Kołobrzegu.