debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Kwestionariusz 2004

Redakcja biBLioteki

Wprowadzenie do "Kwestionariusza 2004".

strona debaty

W 2004 roku, chwilę po przeprowadzce naszego festiwalu z Legnicy do Wrocławia, do autorek i autorów z Biura Literackiego trafił kwestionariusz z pytaniami przygotowanymi przez Grzegorza Dyducha. Odpowiedzi m.in. Julii Fiedorczuk, Mariusza Grzebalskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Edwarda Pasewicza, Marty Podgórnik, Krzysztofa Siwczyka, Marcina Świetlickiego i Bohdana Zadury idealnie oddawały stan ducha ówczesnych bohaterek oraz bohaterów legnickich wydarzeń, a jednocześnie twórczyń i twórców książek przygotowywanych na pierwszą wrocławską edycję.

Po osiemnastu latach festiwal znowu jest w podobnej sytuacji. Po sześciu edycjach przenosi się ze Stronia Śląskiego do Kołobrzegu, wraz z nowymi autorkami i autorami z pracowni i projektów wydawniczych realizowanych w ramach Stacji Literatura, a także grupą twórczyń i twórców pamiętających legnickie, wrocławskie i strońskie czasy. Nie tylko więc zmienił się zestaw bohaterek i bohaterów, ale inne jest również życie literackie w Polsce. Te dwie dekady to także duże zmiany społeczne i obyczajowe. Dzisiaj ton w sztuce i kulturze nadają już nowe pokolenia.

Z tego powodu postanowiliśmy w pierwszym tegorocznym numerze Magazynu Literackiego biBLioteka przypomnieć niepublikowane nigdy w sieci (można je znaleźć w papierowym „Dzienniku Portowym” nr 11) odpowiedzi z 2004 roku, a od drugiego numeru rozpocząć prezentacje odpowiedzi na nowe pytania z „Kwestionariusza 2022 roku”, które przygotował profesor Tadeusz Sławek, uczestnik i obserwator kilku strońskich edycji festiwalu. Jakie? O tym przekonamy się w kolejnym numerze biBLioteki. A tymczasem poznajmy odpowiedzi sprzed osiemnastu lat.