recenzje / ESEJE

Tablet taty

Monika Piotrowska-Wegner

Recenzja Moniki Piotrowskiej-Wegner z książki Darka Foksa Tablet taty, która ukazała się na blogu monweg.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Tom wierszy Darka Foksa Tablet taty nie przypomina tego, czego moglibyśmy oczekiwać od książki z poezją. Nie chodzi o to, że nie ma tu wierszy, bo są; u Foksa intryguje forma tego interesującego zbioru, na który składa się raptem trzydzieści siedem czterowersowych utworów.

„Zofia”

była w folderze dwudziestym czwartym. Odeszła,
kiedy wyszło na jaw, że ja to nie ja,

chociaż wiedziałem, że ona to nie ona,
o czym ona też wiedziała, ale nie powiedziała swojej matce

Dzieło Foksa jest czymś na kształt albumu, ale nie znajdziemy w nim zdjęć. Przynajmniej nie w sensie dosłownym, gdyż każda z czterowersówek stanowi poetycki zapis chwili; możemy więc powiedzieć, że przeglądamy zdjęcia, w których obraz zastąpiło słowo. Dzięki temu otrzymujemy od poety coś więcej niż zwykłe portrety kobiet – dostajemy zamrożone wspomnienia, które możemy przeglądać folder po folderze, odnajdywać w nich coraz to nowe szczegóły i analizować każdy detal.

Kobiety, znajdujące się w Tablecie taty, są zatrzymane w czasie, w jednej określonej pozie czy sytuacji, w jakiej zostały zapamiętane i zapisane. Dzięki temu ich obrazy zaczynają istnieć poza czasem, ale także, w pewnym sensie, poza przestrzenią. Czytelnik widzi tylko to, co poeta zmieścił w czterech wersach, niczym w czterech „ścianach” kadru. Foks jednak w ciasnym, portretowym ujęciu potrafi zawrzeć emocjonalną panoramę. Kolejne foldery przedstawiają nam historię o chwilach lepszych i gorszych, zabawnych i całkowicie poważnych. Jednak chyba najbardziej rzucającym się w oczy podczas lektury tomu elementem jest opuszczenie, odchodzenie kolejnych życiowych partnerek. I choć nie wiemy prawie nic o kolejnych związkach taty, dostrzegamy, że każdy z nich pozostawił trwały ślad w pamięci.

„Luiza”

była w folderze jedenastym. Podpuszczała mnie,
kiedy powtarzała, że nie wiem,

czego chcę, chociaż dobrze wiedziała,
że w tym wszystkim chodzi o powtórzenia.

Darek Foks pokazuje nam w tomiku nietrwałość naszego współczesnego świata. W opisie książki znajdujemy słowa: „Padł tablet i tata stracił wszystkie dane. W pamięci więc stara się odtworzyć foldery związane z kobietami, z którymi niegdyś coś go łączyło”. Przywołując motto tomiku „autorstwa” Osiedlowego Fachowca, możemy powiedzieć, że „Miałeś pan tablet”. Z jednej strony autor puszcza oko do czytelnika; czujemy, że nie do końca będzie na poważnie. Z drugiej jednak Foks wskazuje nam dość jasno na siłę ludzkiej pamięci i słowa w postaci mówionej i pisanej. Dzisiejsza wiedza, wisząca gdzieś w chmurze, wszystkie czytniki i inne elektroniczne bajery nie przetrwają – nasza pamięć okazuje się wielekroć trwalsza.

Tablet taty stanowi bardzo świadomą i oryginalną konstrukcję poetycką, i chociażby z tego jednego powodu zasługuje na uwagę. Warto jednak przeczytać zbiór wierszy Darka Foksa jeszcze ze względu na ujęcia kobiet, pozbawione sztucznie erotycznego charakteru. Poeta nie pokazuje nam muz, kobiet upadłych czy przykładnych gospodyń domowych, nie tworzy uniwersalnych sylwetek; przedstawia czytelnikom poetyckie zdjęcia, które oglądamy przez pryzmat pamięci człowieka opowiadającego o swoich partnerkach i chwilach życia, pozostałych mu w pamięci.

„Więcej folderów”
nie pamiętam.


Recenzja ukazała się na blogu monweg. Dziękujemy Autorce za zgodę na przedruk.

O AUTORZE

Monika Piotrowska-Wegner

Urodzona w 1966 roku. Kaliszanka z dziada pradziada. Z wykształcenia technik budowlany; z zamiłowania bibliofil. Blogerka–recenzentka i nieudolna poetka, pisząca do „szuflady”.

powiązania

Nudelman Justyny Bargielskiej

recenzje / ESEJE Monika Piotrowska-Wegner

Recenzja Moniki Piotrowskiej-Wegner z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ

Kochanka Norwida Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego

recenzje / ESEJE Monika Piotrowska-Wegner

Recenzja Moniki Piotrowskiej-Wegner z książki Kochanka Norwida Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

WIĘCEJ

Tablet taty: fragmenty

dzwieki / RECYTACJE Darek Foks

Wiersze z tomu Tablet taty, zarejestrowane podczas spotkania “Barbarzyńcy i nie” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

Liryczne migawki

recenzje / ESEJE Sylwia Sekret

Recenzja Sylwii Sekret z książki Darka Foksa Tablet taty, która ukazała się na stronie Lubimyczytać.pl

WIĘCEJ

Ach, gdzie są niegdysiejsze foldery!

recenzje / ESEJE Karolina Górniak

Recenzja Karoliny Górniak z książki Tablet taty Darka Foksa, która ukazała się 30 kwietnia 2015 roku w portalu Xiegarnia.pl.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza "Weronika"

recenzje / KOMENTARZE Darek Foks

Autorski komentarz Darka Foksa do wiersza “Weronika” z książki Tablet taty, która ukazała się 9 marca nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Że zapytam

recenzje / IMPRESJE Piotr Lorkowski

Esej Piotra W. Lorkowskiego z książki Tablet taty Darka Foksa, która ukazała się 9 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Wymyślanie drwala

wywiady / O KSIĄŻCE Darek Foks Zuzanna Witkowska

Rozmowa Zuzanny Witkowskiej z Darkiem Foksem o książce Tablet taty, która ukazała się 10 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ