Anna ADAMOWICZ: Animalia

28/01/2019 premiery

Pierwszą książką datowaną na 2019 rok w Biurze Literackim są Animalia Anny Adamowicz, której debiutancki tom Wątpia był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.

 

2019.01.28 Anna ADAMOWICZ Animalia__www_top

 

Pierwszą książką datowaną na 2019 rok w Biurze Literackim są Animalia Anny Adamowicz, której debiutancki tom Wątpia był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Publikacja jest główną nagrodą projektu wydawniczego „Druga i kolejna książka”, którego finał miał miejsce przy okazji ubiegłorocznej Stacji Literatura w Stroniu Śląskim. O ile wydawnictwo Artura Burszty opublikowało już dwadzieścia jeden debiutów, o tyle jeśli chodzi o drugą książkę w dorobku autora, to dopiero czwarty taki przypadek w historii po tomach: Bianki Rolando, Marty Podgórnik i Edwarda Pasewicza.

 

Jakub Skurtys dostrzega polityczny potencjał książki Adamowicz: „tomu pełnego współczucia, wydarzeń i postaci historycznych, wypełnionego somatyzmami i konsekwentnym poszukiwaniem różnicy w głębinach cielesności, ale też przepełnionego zwątpieniem. Tomu nawiedzanego przez traumatyczny refren o aryjskiej Europie, która „drga niespokojnie/ ale nie ma wojny”, przez lęk o „Europę tętniącą konwulsyjnie, jakby ktoś ją wywlókł// na brzeg”, „Europę wijącą się w płytkiej kałuży”, „gęstą i soczystą”.

 

Anna Adamowicz nie ma najlepszego zdania o gatunku ludzkim, który bezmyślnie niszczy własną planetę, kolonizuje kosmos, krzywdzi inne istoty i dławi się własnym konsumpcjonizmem. Jej tom nie jest jednak pompatyczną i łatwą deklaracją: „Oskarżam!”, ale drobiazgową, rozpisaną na wiersze analizą procesów biologicznych, ekologicznych, społecznych i kulturowych, które mogą skazać ludzkość i świat na zagładę, ale mogą też stać się dla nas ocaleniem. „Poezja mnie zbawi” – głosi bliskie Adamowicz hasło, a jej własna twórczość potwierdza, że jest na to duża szansa.

 

W rozmowie z Dawidem Mateuszem opublikowanej w magazynie literackim biBLioteka Anna Adamowicz dodaje: Animalia to może jest consious rap, choć napisany raczej przez przerażone światem dziecko niż przez aktywistkę społeczną. I prawdopodobnie nikogo ten rap nie zbawi ani nie ocali żadnego człowieka ani robala, ale przynajmniej o czymś opowie, komuś i czemuś udzieli głosu, jakoś się ustawi względem tego przerażającego świata, stawi mu mierny i bierny opór”.

 

Autorka Animaliów urodziła się w 1993 roku w Lubinie. Na co dzień jest diagnostką laboratoryjną. Jej debiut Wątpia ukazał się w 2016 roku. To „30 wierszy o ciele, chorobach, medycynie i materii, od której zaczyna się kultura, literatura, mit. Tytułowe wątpia, czyli wnętrzności, to na mocy brzmieniowego skojarzenia także wątpliwości – wątpliwości co do natury człowieczeństwa”. Autorka dwukrotnie znalazła się w gronie finalistów Połowu (2012, 2016). Nominowana była także do nagrody głównej w XIX OKP im. Jacka Bierezina. Mieszka we Wrocławiu.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • O KSIĄŻCE Conscious Rap Rozmowa Dawida Mateusza z Anną Adamowicz, towarzysząca wydaniu książki Animalia, która ukazała się w Biurze Literackim 28 stycznia 2019 roku. więcej
  • POEZJE Animalia Fragment książki Animalia Anny Adamowicz, która ukazała się w Biurze Literackim 28 stycznia 2019 roku. więcej

projekty