biBLioteka nr 14/2020

20/10/2020 w bibliotece

26 premierowych tekstów i materiałów w najnowszym numerze Magazynu Literackiego biBLioteka!

 

 

Czternasty tegoroczny numer biBLioteki to bogactwo treści. Premiera nowego działu Kartoteka 25, trzy nowe cykle autorstwa Filipa Łobodzińskiego, Karola Maliszewskiego i Joanny Mueller, a przede wszystkim zestawy tekstów i materiałów towarzyszących premierom książek Konrada Góry oraz Bronki Nowickiej.

 

Kodeks Pomylonych – pierwszą książkę Bronki Nowickiej po nagrodzonym Nike Nakarmić karmień – recenzują Marek Bieńczyk („Zmyślny doradca”) i Stanisław Obirek („Radość tworzenia mitów”). Rozmowę z autorką przeprowadza Kuba Mikurda. Możemy też poznać ilustracje do książki autorstwa Małgorzaty ETBER Warlikowskiej.

 

Laureat „Silesiusa” Konrad Góra dokładnie dwa dni po odebraniu wyróżnienia proponuje czytelnikom Wojnę (pieśni lisów). Wywiad z autorem przeprowadzają Jakub Sęczyk i Aleksander Trojanowski. O książce bardzo ciekawie pisze Joanna Orska („Módl się do zwierząt”), a sam poeta komentuje wybór w tekście „Schyłkiem przedwiośnia dziewięćdziesiątego czwartego”.

 

W nowym dziale „Kartoteka 25” prezentujemy pełny zapis czytania wierszy Tadeusza Różewicza z tomu Credo przez Henryka Talara z muzyką Dominika Strycharskiego. Joanna Roszak i Rafał Kasprzak w eseju „Za sprawą wiersza. W sprawie wiersza” podejmują temat edukacji literackiej w szkołach.

 

To nie koniec niespodzianek. W tym numerze startują nowe okolicznościowe Cykle, które będą kontynuowane aż do końca przyszłego roku. Filip Łobodziński („Piosenki”), Karol Maliszewski („Wiersze”) i Joanna Mueller („Debiuty”) będą w nich prezentować najważniejsze książki i teksty towarzyszące od 25 lat festiwalom Biura Literackiego.

 

Premiery w sieci też przynoszą atrakcyjne treści. Zapowiadamy dwie pierwsze książki z tegorocznych projektów wydawniczych. Bosorka to debiut Katarzyny Szwedy, a Zakłady holenderskie – drugi tom Radosława Jurczaka. Po raz kolejny prezentujemy też fragmenty książek Johna Lennona i Siemiona Chanina.

 

W tym numerze ponadto finał prezentacji książki Ludzie ze Stacji – teksty Artura Burszty i Bronki Nowickiej. Chcecie dowiedzieć się, co doprowadziło do powstania Fortów, Portów i Stacji? Jak wyglądało Stronie Śląskie przed laty? Czym zajmował się szef Biura Literackiego, zanim zaczął w 1996 roku organizować festiwal? Przeczytajcie tekst „Prolog”.

 

A jeśli kogoś ciekawi, jak przebiegała pierwsza z dwóch debat w trakcie tegorocznej Stacji Literatura, to w najnowszej biBLiotece będzie mógł zobaczyć premierowy zapis otwarcia tegorocznej edycji festiwalu. Poza tym w Nagraniach kolejne wydarzenie Portu Literackiego 2004 – spotkanie Lavinii Greenlaw i Carol Rumens z udziałem Julii Fiedorczuk, Marty Podgórnik i Jerzego Jarniewicza.

 

W Cyklach także kolejny odcinek „Strony A, strony B”, w którym mamy okazję przenieść się w czasie do jesieni 1970 roku. Oprócz tego „Zapomniana rozmowa” Grzegorza Wróblewskiego. Łącznie w numerze znalazło się aż 26 premierowych tekstów i materiałów! Wszystkie za darmo można czytać i oglądać na stronie biuroliterackie.pl.

 

 

Wybierz się do biBLioteki

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

inne wiadomości z kategorii