biBLioteka nr 9/2022

23/08/2022 w bibliotece

W dziewiątym numerze biBLioteki po raz pierwszy zaprezentowane zostały aż cztery nowe książki: Rewolta w niebie Nicka Cave’a (przekład Filip Łobodziński), Z kamienia i kości Bérengère COURNUT (Hanna Igalson-Tygielska) i dwie antologie: Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny (Bohdan Zadura) oraz Romantyczność 2022. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza (pod redakcją Piotra Śliwińskiego).

 

 

Coraz bliżej do 27. edycji festiwalu Biura Literackiego, którego program opiera się na książkowych premierach. Od pewnego czasu ukazują się one co siedem dni. Nie inaczej będzie na przełomie sierpnia i września. Dlatego też w dziewiątym numerze biBLioteki po raz pierwszy zaprezentowane zostały aż cztery nowe książki: Rewolta w niebie Nicka Cave’a (przekład Filip Łobodziński), Z kamienia i kości Bérengère Cournut (Hanna Igalson-Tygielska) i dwie antologie: Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny (Bohdan Zadura) oraz Romantyczność 2022. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza (pod redakcją Piotra Śliwińskiego).

 

Numer otwierają trzy świetne rozmowy. Z Bérengère Cournut rozmawia Katarzyna Byłów, z Filipem Łobodzińskim – Paweł Tański, a z Bohdanem Zadurą – Łukasz Dynowski. O książce Nicka Cave’a piszą Robert Ziębiński, Filip Łobodziński i Paweł Tański. Powieść Bérengère Cournut recenzuje Aleksandra Byrska, a autorka odpowiada na pytanie Grzegorza Jankowicza o „wspólnotę”. Antologię Piszą, więc żyją przybliżają Rafał Hetman i Bohdan Zadura. Romantyczność 2022 prezentuje Piotr Śliwiński. Obok fragmentów książek oraz zdjęć w zestawie materiałów towarzyszących znajdują się m.in. filmowe Książki z Biura i Muzyka słowa poświęcone Rewolcie w niebie.

 

Równie ciekawy jest dział z zapowiedziami zbliżających się premier. Poznajemy wiersze oraz opowiadania autorek i autorów Połowu. Poetyckich i prozatorskich debiutów 2021, nowe utwory Romana Honeta (pamięć rozmawia z wiatrem – tytuł roboczy) i Jakuba Pszoniaka (lorem ipsum), a także teksty Kim Yideum (Histeria) oraz Piotra MAGIKA Łuszcza (Excalibur). W Cyklach: TransPortowy niezbędnik Artura Burszty, PPR 9 Jakuba Skurtysa i Rosówki pod Grunwaldem 2022 Grzegorza Wróblewskiego. W Dźwiękach spotkanie Marie-Claire Bancquart, Bernarda Noëla i Krystyny Rodowskiej z Portu Literackiego 2008, a Nagraniach czytanie i Rozmowy na torach Elżbiety Łapczyńskiej.

 

Polecamy numer, który za darmo dostępny jest na stronie biuroliterackie.pl. Kolejne tegoroczne wydanie (nr 10) ukaże się na trzy dni przed TransPortem Literackim 27.

 

Wybierz się do biBLioteki

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

inne wiadomości z kategorii