Grzegorz KWIATKOWSKI: Sową

06/11/2017 premiery

6 listopada, tydzień po premierze świetnie przyjętej płyty zespołu Trupa Trupa Jolly, nakładem Biura Literackiego ukazuje się siódma książka poetycka lidera zespołu Grzegorza Kwiatkowskiego. W tomie Sową autor kontynuuje i domyka wątki poruszone w dwóch poprzednich tomach trylogii: Radościach i Spalaniu.

 

BL Img 2017.11.06 Grzegorz KWIATKOWSKI Sową_www

 

6 listopada, tydzień po premierze świetnie przyjętej płyty zespołu Trupa Trupa Jolly, nakładem Biura Literackiego ukazuje się siódma książka poetycka lidera zespołu Grzegorza Kwiatkowskiego. W tomie Sową autor kontynuuje i domyka wątki poruszone w dwóch poprzednich tomach trylogii: Radościach i Spalaniu. Bohaterami tej poezji są zarówno ludzie – ofiary, kaci, obserwatorzy – jak i zwierzęta. Autora interesuje bowiem i biologistyczna natura człowieka, i perspektywa animalistyczna.

 

Odnosząc się do swoich dwóch poprzednich tomów, autor wprost tłumaczy: “Wydaje mi się, że głosy z ‘Sową’ są przede wszystkim krótsze, przez co zyskują na dosadności, z drugiej strony zmierzają do silniejszej emocjonalnej neutralności, z trzeciej wreszcie – przynoszą estetyczne wzmocnienie. To zresztą moje ulubione połączenie elementów w sztuce, do którego od dłuższego czasu dążę. I dzięki powrotowi do przeszłości na pewno udało mi się ten proces, tę drogę dojrzeć jeszcze lepiej”.

 

W zbiorze Sową Kwiatkowski bada relacje między dobrem i złem, przeszłością i teraźniejszością, poruszając ważne kwestie etyczne, antyetyczne i estetyczne utrwalane dzięki poezji. Poeta dociera do najgłębszych zakamarków psychiki bohaterów oraz ich ukrytych historii, by opisać złożoność ludzkich dyspozycji i struktur. Posługując się “chłodnym” głosem konkretnych osób, autor podkreśla w wierszach dramatyzm ogólnoludzkich doświadczeń.

 

Grzegorz Kwiatkowski jest poetą i muzykiem. Wydał tomy: Powinni się nie urodzić (OFF Press, 2011), a także Radości, Spalania oraz Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić (Biuro Literackie, 2013, 2015, 2016). Jest też członkiem zespołu Trupa Trupa (wydającego w brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records oraz francuskiej wytwórni Ici d’ailleurs). Wielokrotnie był stypendystą programów literacko-artystycznych.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • ESEJE W narzędniku Recenzja Elizy Kąckiej książki Sową Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 6 listopada 2017 roku. więcej
  • KOMENTARZE Jeszcze żyją ci którzy zabijali Autorski komentarz Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Sową, wydanej nakładem Biura Literackiego 6 listopada 2017 roku. więcej
  • POEZJE Sową Fragment książki Sową Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 6 listopada 2017 roku. więcej