Joanna ROSZAK: Przyszli niedokonani

05/02/2018 premiery

Do księgarń trafia właśnie książka Joanny Roszak Przyszli niedokonani. Nominowana do najważniejszych nagród literackich poznańska pisarka mówi w niej w imieniu uchodźców językiem poezji.

 

BL Img 2018.02.05 Joanna ROSZAK Przyszli niedokonani__www_top

 

Do księgarń trafia właśnie książka Joanny Roszak Przyszli niedokonani wydana w Stroniu Śląskim przez Biuro Literackie. Nominowana do najważniejszych nagród literackich poetka mówi w niej w imieniu uchodźców językiem poezji. Zbombardowani medialnymi, „suchymi” informacjami o kolejnych tragediach odbiorcy natrafią w wierszach poznańskiej autorki na dźwięki pełne emocji, wypowiadane przez ludzi uchodzących przed wojną, z samego środka ich prywatnych historii rozpiętych na dwa światy.

 

Roszak z charakterystycznym zmysłem obserwacji porusza temat przemijania i ulotności ludzkiego istnienia. Przywołuje także motyw odrzucenia, przejmująco przedstawiony w obrazach ludzi pozbawionych domu i przeszłości, niepewnych jutra, a zamiast tego mających dotkliwie potwierdzoną pewność, że w naszym świecie nikt nie wyjdzie im na spotkanie, nie zaprosi w gościnę. Przyszli niedokonani to poruszająca panorama bohaterów: tych, którzy choć w części pragną zostać dostrzeżeni, i tych, którzy na wszystko pozostają ślepi.

 

„Pierwszy raz dość szybko wiedziałam, że ta książka będzie na temat – inny niż tylko ja, moje” – mówi Roszak w wywiadzie udzielonym Romanowi Honetowi w biBLiotece. „Pisałam te wiersze z ręką na sercu. I pisałam, żeby rozwikłać w głowie zagadkę losu konkretnych ludzi i zagadkę obojętności, nieporozumienia”. „Byłoby pięknie, gdyby wiersze mogły choć na chwilę wyjść z czytelnikami poza książkę, gdyby choć dla jednej osoby stały się – powtórzę obraz Kafki – siekierą na zamarznięte morze w nich, w nas”.

 

Joanna Roszak to poetka, publicystka i wykładowczyni akademicka. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Jest autorką sześciu tomów poetyckich oraz sześciu publikacji eseistyczno-naukowych, w tym wydanego w 2010 roku w Biurze Literackim zbioru W cztery strony naraz: portrety Karpowicza. Jej książki były nominowane m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • ESEJE Przyszli niedokonani Recenzja Marcina Jaworskiego towarzysząca premierze książki Przyszli niedokonani Joanny Roszak, wydanej w Biurze Literackim 5 lutego 2018 roku. więcej

projekty