Koniec wolnych miejsc na liście uczestników festiwalu

Mamy bardzo ważny komunikat dla osób planujących udział w tegorocznej Stacji Literatura. Kilka dni temu pisaliśmy w tym miejscu, że by zapewnić bezpieczeństwo, a jednocześnie respektować wszystkie ograniczenia i przepisy wprowadzone na czas pandemii, zmuszeni zostaliśmy do ograniczenia liczby festiwalowych gości i uczestników do nieco ponad stu osób. DZISIAJ INFORMUJEMY, ŻE LISTA TA OSTATECZNIE ZOSTAŁA ZAMKNIĘTA. TYM SAMYM NIE MA JUŻ WOLNYCH MIEJSC!

 

 

Osoby, które zostały zaproszone na festiwal (wyłącznie finaliści projektów wydawniczych: „Połów. Poetyckie debiuty”, „Pierwsza książka wierszem”, „Pierwsza książka prozą”, „Po debiucie wierszem”, „Druga książka w Biurze” oraz konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne 2020”, a także księgarze i dystrybutorzy z projektów „Sprzedawcy poezji” i „Książka w sieci”), otrzymają mailowo szczegółowe informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa, jakie będą obowiązywać w trakcie czterech festiwalowych dni. Warunkiem uczestnictwa będzie podpisanie specjalnego oświadczenia.

 

Stacja Literatura to specyficzny festiwal. Goście i uczestnicy przebywają ze sobą przez cztery dni. Dotychczasowe doświadczenia ze Stronia Śląskiego i Siennej były takie, że te kilka wspólnych dni było trochę jak wielodniowa uroczystość rodzinna, a jak wiemy, właśnie takie imprezy są źródłem największej liczby zakażeń. W gronie zaproszonych są osoby w różnym wieku, w tym takie, które są szczególnie narażone na zarażenie. Z tego też względu stanęliśmy przed wyborem. Albo ograniczyć wydarzenie do wersji online, albo podjąć takie kroki, które ograniczą niebezpieczeństwo zarażenia.

 

Ten rok zapowiadał się na rekordowy. Swój przyjazd do Stronia Śląskiego i Siennej deklarowało blisko pół tysiąca osób. Jest nam bardzo przykro, że nie tylko musieliśmy odmówić wszystkim uczestnikom Pracowni otwartych, przekładowych oraz mistrzów, ale także tym, którzy wybierali się jak co roku na sam festiwal. PROSIMY TEŻ OSOBY, KTÓRE ZNALAZŁY SIĘ NA LIŚCIE OSÓB ZAPROSZONYCH, ABY NIE PLANOWAŁY PRZYJAZDU Z OSOBAMI TOWARZYSZĄCYMI. WSTĘP DO STREFY WYDARZEŃ W CETIK-U I MIEJSC W SIENNEJ BĘDZIE OGRANICZONY WYŁĄCZNIE DLA OSÓB POSIADAJĄCYCH SPECJALNE OPASKI.

 

Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób będzie zawiedzionych takimi decyzjami. My też nie czujemy się dobrze, odmawiając osobom, dla których przyjazd do Stronia Śląskiego i Siennej był bardzo ważnym wydarzeniem. To miał być wyjątkowy rok, nie tylko z uwagi na jubileusz 25-lecia festiwalu, ale także na szereg projektów i planowanych działań, nad którymi pracowaliśmy przez ostatnie dwanaście miesięcy, a nawet dłużej. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wierzyć, że będziemy mogli do nich wrócić w niedalekiej przyszłości, a przede wszystkim że wszyscy razem będziemy mogli zobaczyć się już za rok.

 

Mamy świadomość, że sytuacja jest dynamiczna. Chociaż na razie w Stroniu ani w Siennej nie ma ognisk zakażeń, trzymamy rękę na pulsie, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do odwołania festiwalu, gdyby np. okazało się, że powiat kłodzki znalazł się w czerwonej strefie. W lipcu i sierpniu udało się przeprowadzić w Polsce wiele wydarzeń. Mamy nadzieję, że te dobre warunki przedłużą się jeszcze na kolejne tygodnie września. W przeciwnym wypadku nie pozostanie nam nic innego jak wersja online, która wówczas przeniesiona zostanie na wcześniej wyznaczony listopadowy termin.

 

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres akcje@biuroliterackie.pl. Z uwagi na ilość pracy przy festiwalu musimy zastrzec, że nie będziemy reagować na indywidualne prośby, by uczynić dla kogoś wyjątek z wprowadzeniem na listę uczestników. Zapraszamy do śledzenia komunikatów na stronie festiwalu: https://bit.ly/3b91W3u oraz na profilu Stacja Literatura 25. Prosimy też o regularne sprawdzanie poczty mailowej. Dziękujemy za zrozumienie!

 

 

Strona festiwalu

Profil festiwalu

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

inne wiadomości z kategorii