Stacja Literatura 25: Niezbędnik

Dokładnie za tydzień wystartuje Stacja Literatura 25, a Stronie Śląskie i Sienna na kilka dni znów staną się tymczasową literacką stolicą Polski. Oto niezbędnik, który pozwoli lepiej przygotować się do świętowania jubileuszu festiwalu realizowanego w tym roku w rygorze sanitarno-epidemiologicznym.

 

 

Dokładnie za tydzień wystartuje Stacja Literatura 25, a Stronie Śląskie i Sienna na kilka dni znów staną się tymczasową literacką stolicą Polski. Przez ostatnie cztery lata cechą Stacji stała się wspólnotowość – autorów, czytelników i wszystkich „ludzi książki”. W tym roku przejawem tego wspólnotowego myślenia musi być odpowiedzialność i troska o wzajemne bezpieczeństwo. By ułatwić festiwalowe funkcjonowanie w rygorze sanitarno-epidemiologicznym opracowany został regulamin z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.

 

Przy wejściu na wszystkie wydarzenia Stacji Literatura 25 należy zdezynfekować ręce. Dozowniki z płynem dezynfekującym dostępne będą przy wejściu. W trakcie wszystkich wydarzeń, do chwili opuszczenia budynku  bądź autobusu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Podczas poruszania się po hotelu, apartamentach i wszystkich miejscach wydarzeń niezbędne jest zachowywanie odstępu co najmniej 1,5 metra od pozostałych uczestników. Prosimy także o zachowanie bezpiecznej odległości przed wejściem do budynków i autobusów.

 

Goście i uczestnicy festiwalu zobowiązani są do złożenia oświadczenia, że nie są osobami zakażonymi, nie przebywają na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym oraz że zobowiązują się do przestrzegania obowiązującego regulaminu. W chwili złożenia oświadczenia uczestnicy otrzymają festiwalową opaskę, która będzie gwarancją wstępu na teren Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, gdzie zaplanowane są główne wydarzenia w piątek i sobotę oraz na wydarzenia, które odbędą się w Czarnej Górze Resort w ramach Stacji Literatura.

 

Podobnie jak w ubiegłych latach festiwalowe autobusy należące do współpracującej z Biurem Literackim od lat firmy Manikar będą odbierać publiczność i gości w czwartek, 10 września z Warszawy (zbiórka o godz. 8:00 na parkingu przy Pałacu Kultury i Nauki),  Krakowa (zbiórka o godz. 10:00 na parkingu przy Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”) i Wrocławia (zbiórka o godz. 13:00 na parkingu przy Dworcu Tymczasowym). Przy wejściu na pokład autobusu dokonywany będzie bezdotykowy pomiar temperatury, by wykluczyć z jazdy osoby z gorączką.

 

Pracownie ponownie odbędą się w apartamentach Czarna Góra. Finaliści tegorocznego Połowu pracować będą z Dawidem Mateuszem w apartamentowcu Tignes. Tam także swoje zajęcia będzie mieć Pracownia badań literackich. Do dyspozycji prozaików pod wodzą Adama Kaczanowskiego i Jakuba Kornhausera będą dwa pomieszczenia w apartamentowcu Bormio. W sąsiednim Livigno odbędą się zajęcia dla autorów będących już po debiucie książkowym, z którymi pracuje Kacper Bartczak. W apartamentowcu Ischgl przewidziano wykłady dla uczestników Pracowni kadrowej, a w Solden nad pierwszymi książkami poetyckimi pracować będzie grupa Joanny Mueller.

 

W tym roku zajęcia w pracowniach potrwają cztery dni, od czwartku do niedzieli. Zbiórka wszystkich uczestników i prowadzących 10 września o godz. 17:45 przed Aparthotelem, skąd poszczególne grupy rozejdą się do swoich sal na godzinne zajęcia zapoznawcze. Po sesji w ramach pracowni przewidziany jest czas na obiadokolację, a następnie na tarasie restauracji Panorama (a w razie niepogody w sali konferencyjnej) pierwsze wspólne spotkanie w Aparthotelu: dyskusję w ramach Forum Literackiego „Ludzie ze Stacji”, którą poprowadzi Karol Maliszewski. Wieczorna dyskusja powróci także w piątek, kiedy debatę „Nowe języki poezji” poprowadzi Jakub Skurtys. Na finał, także w Aparthotelu koncert Agnieszki Judyckiej i Dominika Strycharskiego.

 

Na terenie Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim działać będzie strefa gastronomiczna z posiłkami przygotowywanymi i wydawanymi przez obsługującą od kilku lat festiwal firmą Dworek Galosa. Wstęp do strefy oraz do obiektu, w którym odbywać się będą główne wydarzenia będą mieć wyłącznie osoby posiadające opaski. Ze względu na mniejszą liczbę miejsc dla widowni (przyjęte zostały duże odstępy pomiędzy krzesłami) na wszystkie wydarzenia obowiązywać będą wcześniejsze zapisy, które uruchomione zostaną w sobotę 5 września o godzinie 12.00. W tym samym czasie wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymają listownie link do specjalnego formularza. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Gwarancją udziału będzie potwierdzenie przyjęcia rezerwacji.

 

Ze względu na sprawdzanie list obecności prosimy o stawienie się na miejscu wydarzeń na min. 5 minut przed ich rozpoczęciem. Wejście odbywać się będzie poprzez główne drzwi. Wyjście wyłącznie poprzez boczne galerie. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego apelujemy także o powstrzymanie się od wszelkich spotkań towarzyskich, które nie mają charakteru oficjalnych wydarzeń przygotowanych przez organizatorów. Sugerujemy rezerwacje pojedynczych pokoi, podobnie jak ma to miejsce w przypadku gości festiwalu. Liczymy na dobrą pogodę. Wówczas zajęcia pracowni będą mogły być realizowane na powietrzu. W razie niepogody odbywać się będą w dużych apartamentach, gdzie także zachowany zostanie dystans poprzez duże odstępy pomiędzy krzesłami.

 

Piątek, sobota i niedziela do południa to właśnie czas na zajęcia w pracowniach, które odbywać się będą między 9:00 a 11:00. Po warsztatach wspólny przejazd autobusami do Stronia Śląskiego na pięć kolejnych festiwalowych wydarzeń. Szczególnym punktem sobotniego programu będzie finał konkursu na „Wiersz i opowiadanie doraźne”, który zaplanowano na godz. 12:00. Organizatorzy dla osób posiadających opaski gwarantują także podróż powrotną do bazy noclegowej. Jeśli ktoś będzie chciał wrócić szybciej do Siennej będzie mógł skorzystać z taksówki, do której numer znajduje się w festiwalowym informatorze, w którym znaleźć można wszystkie niezbędne informacje organizacyjne oraz szczegółowy program festiwalu. Zapraszamy także do odwiedzania strony internetowej Stacji Literatura oraz w wydarzeniu na Facebooku (adresy poniżej).

 

Jubileuszowa Stacja Literatura 25 odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów: „Partnerstwo dla książki” i „Promocja czytelnictwa”. Imprezę wspierają także Unia Europejska (Program Kreatywna Europa), Gmina Stronie Śląskie oraz Instytut Ramona Llulla z Barcelony. Partnerami festiwalu są ponadto: Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, ośrodek Czarna Góra Resort, Biuro Turystyczne Manikar i partner gastronomiczny – Dworek Galosa.

 

 

Strona festiwalu

Profil festiwalu

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

inne wiadomości z kategorii