Książka Tadeusza Różewicza w serii na 25-lecie Biura Literackiego

17/12/2019 zapowiedzi

Biuro Literackie przygotowuje książkę Tadeusza Różewicza w specjalnej serii na 25-lecie Biura Literackiego. Na tom zatytułowany fragment złoży się 25 wierszy poety.

 

BL_Info_2019.12.17_Ksiazka_Tadeusza_Rozewicza_w_serii_na_25-lecie_BL__www_top

 

Biuro Literackie przygotowuje książkę Tadeusza Różewicza w specjalnej serii na 25-lecie Biura Literackiego. Na tom zatytułowany fragment złoży się 25 wierszy poety, który w ostatnich latach życia opublikował w wydawnictwie Artura Burszty jedenaście swoich książek. Pierwszą z nich była nauka chodzenia z 2007 roku. W 2015 roku ukazał się pośmiertny tom Ostatnia wolność zbierający pożegnalne wiersze Tadeusza Różewicza.

 

Autorem wyboru jest wieloletni sekretarz Tadeusza Różewicza i redaktor jego książek Jan Stolarczyk, który tak mówi o fragmencie: „Tomik będzie moją antologią osobistą, ale nie subiektywną, składającą się z wierszy, które lubię, lecz z tych, które zdolne są dziś przemówić do doświadczenia młodego pokolenia, korespondować z jego dylematami, niepokojami. Między mną a Tadeuszem Różewiczem widzę tego potencjalnego odbiorcę – czynnego świadka dialogu z mistrzem”.

 

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Był poetą, prozaikiem i dramaturgiem. Otrzymał wiele polskich i zagranicznych nagród literackich, m.in. Nagrodę Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury (2000), Nagrodę Literacką Nike (2000), „Złote Berło” (2006), Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości (2008). Zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu.

 

Książka jest pierwszą z ośmiu okolicznościowych publikacji z utworami najważniejszych autorów, których twórczością zajmowało się w ostatnim ćwierćwieczu Biuro Literackie. Wszystkie będą ukazywać się od stycznia do grudnia 2020 roku i zostaną zaprezentowane podczas 25. edycji festiwalu Stacja Literatura zaplanowanego między 10 a 13 września w Stroniu Śląskim i Siennej. Premiera fragmentu już 29 stycznia.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • O PISANIU Tak i Nie Rozmowa Witolda Zalewskiego* z Tadeuszem Różewiczem, towarzysząca premierze książki Credo Tadeusza Różewicza w opracowaniu Jana Stolarczyka, która ukazała się w Biurze Literackim 29 stycznia 2020 roku. więcej
  • POEZJE Credo Fragment książki Credo Tadeusza Różewicza, w opracowaniu Jana Stolarczyka, która ukazała się w Biurze Literackim 29 stycznia 2020 roku. więcej
  • Filmowo Muzyka słowa: Credo Henryk Talar w towarzystwie Dominika Strycharskiego czyta wiersze z książki Credo Tadeusza Różewicza. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25. więcej