Nadchodzi Ploso Joanny Roszak

25/02/2020 zapowiedzi

Siódmą premierą jubileuszowego 25. sezonu Biura Literackiego będzie Ploso Joanny Roszak. Książka ukaże się w serii Poezje już 13 kwietnia. Poprzednie tomy poznańskiej autorki były nominowane m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej.

 

BL Info 2020.02.25 Nadchodzi Ploso Joanny Roszak__www_top

 

Siódmą premierą jubileuszowego 25. sezonu Biura Literackiego będzie Ploso Joanny Roszak. Książka ukaże się w serii Poezje już 13 kwietnia. Poprzednie tomy poznańskiej autorki były nominowane m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Czy podobnie będzie z premierowym tomem?

 

„Przed laty – w okresie fascynacji poezją lingwistyczną – częściej słowa dawały mi impuls do stworzenia wiersza. Teraz jest inaczej; i z plosem było inaczej. Słowo przyszło (przypłynęło) do mnie podczas wędrówki kajakiem po Krznie i Bugu. Szukaliśmy żeremi bobrów, słuchałam o bystrzach, głęboczkach i zatoniach” – deklaruje autorka książki.

 

„Ploso – będące miejscem zagłębienia w dnie rzeki, pomiędzy bystrzami, miejscem o nieco spokojniejszej wodzie, powstałym w wyniku erozji, najczęściej przy przeszkodzie – zdało mi się adekwatną metaforą tego, czym stała się dla mnie poezja” – tłumaczy tytuł swojej najnowszej książki Joanna Roszak i na koniec dodaje:

 

„Powstająca blisko tego, co się rozpada, w poszukiwaniu balansu, (s)pokoju, w próbie medytacji, blisko wody i drzew. Blisko tego, co stara się być przeciwieństwem turbulencji i zniszczenia albo nadaniem mu jakiegokolwiek sensu, lapidarną odpowiedzią na rozsyp. Chciałam spokoju, przygotowywałam się do niego przez poezję”.

 

Joanna Roszak to poetka, publicystka i wykładowczyni akademicka. Jest autorką siedmiu tomów poetyckich oraz sześciu publikacji eseistyczno-naukowych, w tym wydanego w 2010 roku w Biurze Literackim zbioru W cztery strony naraz: portrety Karpowicza oraz w 2018 roku książki Przyszli niedokonani.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • O KSIĄŻCE Stany wyjściowe Rozmowa Michała Domagalskiego z Joanną Roszak, towarzysząca wydaniu książki ploso Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 13 kwietnia 2020 roku. więcej
  • POEZJE ploso Fragment książki Joanny Roszak ploso, która ukazała się w Biurze Literackim 13 kwietnia 2020 roku. więcej

projekty